בלעדי

במשרדי התרבות והכלכלה הבינו שספר הולך לעלות 80 שקל - ונבהלו

ל-TheMarker נודע כי נציגי המשרדים נפגשו עם מנכ"לית סטימצקי כדי לדון בטענות שנשמעו מצד המו"לים כי רשת סטימצקי גוררת אותם לנקוב במחיר קטלוגי גבוה על הספרים שהם יוציאו לאור החל מכניסת החוק לתוקף

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ל-TheMarker נודע כי ביום חמישי נפגשו נציגי משרד התרבות, משרד הכלכלה ומנכ"לית סטימצקי איריס בראל, בכדי לדון בטענות שנשמעו מצד המו"לים כי רשת סטימצקי גוררת אותם לנקוב במחיר קטלוגי גבוה על הספרים שהם יוציאו לאור החל מכניסת "חוק הספר" לתוקף בחודש פברואר. זאת בשל דרישת סטימצקי לקבל הנחות גבוהות ממחירו הקטלוגי של הספר.

בנוסף, נודע כי צפוייה להתקיים מחר פגישה בנושא בין בראל ליוג'ין קנדל, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה. פרופ' קנדל התנגד בעבר להגבלת גובה ההנחות לחנויות הספרים בטענה שזו "פגיעה לא מידתית". אך אמר כי אם שיווי המשקל הטוב לא יתממש, ושיווי המשקל הפוגעני יופיע, הוא יוכל להתערב ולהמליץ לכנסת להתערב גם כן, היינו לתקן את החוק כך שיגביל את גובה ההנחות.

בפגישה שהתקיימה ביום חמישי בראל מסטימצקי הציגה בפני דני טל, מנהל אגף בכיר היטלי סחר במשרד הכלכלה, ומאיר ברדוגו ראש המטה של לבנת, מסמכים שלטעמה מסבירים כיצד ההנחות החדשות שהיא מבקשת מהמו"לים משפרות את מצבם לעומת המצב הנוכחי. במשרד התרבות מנסים לגשר בין המו"לים לסטימצקי ומנסים להתחמק בינתיים מהאפשרות להכניס תיקון לחוק המגביל את גובה ההנחות. בינתיים הסכימו הצדדים כי סטימצקי תשהה לעת עתה את המשא ומתן מול המו"לים.

מבצעים בחנות "צומת ספרים"צילום: אייל טואג

חוק הספרים קובע בין היתר שבמהלך 18 חודשים מתאריך ההוצאה לאור של ספר (תקופת ההגנה) לא ישתנה המחיר לצרכן, וכי חנות ספרים לא תהיה רשאית למכור לצרכן את הספר במחיר שהוא נמוך מהמחיר לצרכן, למעט בתקופות ההנחה שייקבעו בחוק. כלומר, המבצעים על ספרים חדשים ייפסקו והרשתות יוכלו להציע מבצעים רק על ספרים "ישנים".

משרד התרבות והספורט, שיזם את החוק הנוכחי, טען כי הוא יוביל לכך שהמחיר הנקוב לצרכן של ספר בודד יהיה נמוך בעשרות אחוזים מהמחיר המומלץ לצרכן כפי שהוא היום ויהיה 60 שקל בממוצע. זאת בניגוד למצב כיום שבו ספרים נמכרים במבצעים אטרקטיביים המחייבים את הצרכנים לקנות כמה ספרים כדי ליהנות ממחיר מבצע.

עם זאת, בבדיקה שביצע TheMarker בשבוע שעבר התברר שהמחיר הנקוב של הספרים יהיה גבוה בהרבה מכוונת המחוקק ויעמוד על כ-80 שקל, וכי בנוסף, רשתות הספרים גם אינן מתכוונות לצאת במבצעים על ספרים שאינם חדשים - שהושקו לפני כניסת החוק לתוקף - כך שהצרכן יצא מופסד משני הכיוונים. חלק מהמו"לים טענו בפני TheMarker כי מחירו של ספר יהיה גבוה בשל ההנחה שדורשת מהם סטימצקי, העומדת לדבריהם על 63% ממחירו הקטלוגי של הספר.

איריס בראל, מנכ"לית סטימצקיצילום: תומר אפלבאום

"אנחנו בסטימצקי חושבים שמחיר ספר לא צריך לעלות על 70 שקל ועובדים בשיתוף פעולה הדוק עם משרד התרבות ומשרד הכלכלה. סטימצקי מבקשת היום מהמו"לים אחוז הנחה שנמוך בצורה ניכרת מאחוז ההנחה הממוצעת שקיבלה לפני חוק הספר. סטימצקי, שתמכה בחוק הספרים, תעשה ככל יכולתה כדי להבטיח שחוק הספרים ישיג את מטרתו ומחיר ספר יהיה נמוך ככל שניתן".

על-פי הנתונים שנמסרו על-ידי סטימצקי, גם לאחר התשלום לסופרים ואחוז ההנחה שסטימצקי מבקשת מהמולים ספר לא צריך לעלות יותר מ-70 שקל", אמרה בראל בתגובה ל-TheMarker. כדי להוכיח את רצינותה הוסיפה בראל כי "כל מו"ל שיאשר זאת, אשמח להראות ולחשוף את תנאי העבודה מולו ולהוכיח שאחוז ההנחה שביקשנו כעת נמוך משמעותית מההנחה הממוצעת שקיבלנו עד עכשיו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker