קרב היוצרים נגד הרשות השנייה: "תוכנית הריאליטי העלימו את הסוגה עילית" - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קרב היוצרים נגד הרשות השנייה: "תוכנית הריאליטי העלימו את הסוגה עילית"

יו"ר הרשות, אילן אבישר, פנה לארגוני היוצרים והאשים אותם כי ההפגנה הסוערת שהתקיימה בשבוע שעבר בישיבת ועדת שחם עברה "ממחאה לאקט לכאורה פלילי"

5תגובות

נמשכים חילופי המהלומות המילוליות בין ארגוני היוצרים לראשי מועצת הרשות השנייה: יו"ר הרשות, אילן אבישר, פנה לארגוני היוצרים והאשים אותם כי ההפגנה הסוערת שהתקיימה בשבוע שעבר בישיבת ועדת שחם עברה "ממחאה לאקט לכאורה פלילי", תוך שהוא מאשים את היוצרים בגניבת מסמכים. מנגד, היוצרים מאשימים בחזרה את אבישר וטוענים כלפיו כי "הרשות השנייה מפנה עורף למחויבותיה לשמירה על התעשייה הישראלית", וטוענים כי איש מאנשיהם לא היו מעורב בנטילת המסמכים.

בשבוע שעבר התפרצו עשרות נציגי ארגוני היוצרים לישיבת ועדת שחם לעתיד הטלוויזיה המסחרית שהתכנסה בתל אביב, הפגינו, הרעישו ואף חילקו לנוכחים שקיות זבל - כהדגמה למצבה של הטלוויזיה בישראל. היוצרים מחו על הליכי האישור של מסקנות ועדת שחם לשוק הטלוויזיה, שלטענתם יפגעו קשות ביצירה ובפרנסתם.

בעקבות אותה הפגנה שיגר אבישר מכתב ליו"ר איגוד המפיקים אסף אמיר שבו טען כי "שיבשתם את הישיבה המתוכננת... הטחתם דברים קשים בבעלי תפקידים ונציגי הציבור ברשות השנייה, בכללם גם איומים בהכפשות והטרדות". לטענתו, "יש לי יותר מאמפטיה, במקרים רבים הזדהות של ממש, עם מאבקי היוצרים להבטיח תנאים ראויים עבור היצירה המקורית הישראלית".

לדברי אבישר, לאחר ההפגנה התגלו כי נעלמו מסמכים חשובים. "מבחינת הרשות השנייה זו פגיעה קשה בדרכי עבודתה ופעילותהף פגיעה קשה במעכת היחסים בינינו ובאמון ההדי שהם חיוניים למטרות המשותפות שלנו". הוא הוסיף כי "היעלות המסמכים החשובים היא מעשה שלטעמי מעיב באופן משמעותי ביותר על המטרות והדרך של מאבקכם", וכי עליהם מוטלת החובה לדאוג להשבת המסמכים ובכך לייתר את חקירת המשטרה בעניין.

במכתב תשובה ששיגר עו"ד אמיר רוזנברג בשם איגוד המפיקים נטען כי "מרשיי הביעו פליאה רבה, נוכח ההגדרות המגמתיות הללו של הוועדה, כאשר מצד אחדמתכנסת ועדה במטרה ברורה מראש, וממש באותה שעה, לנגד העיניים, מושקעים סכומים אדירים וחסרי תקדים בתכניות מציאות, בהקמת אתרי אינטרנט אליהם מועברים תכנים טלוויזיוניים ומכירת פרסומות בקשר עם אותם תכנים ועוד ועוד. השקעות עצומות אלה בתכניות מציאות, באישור מועצת הרשות השנייה, העלימו כמעט לחלוטין את הפקות הדגל מחוייבות המציאות, אלה המוגדרות כ'סוגה עילית' (מילה שהופכת אט אט להיות מלה גסה( אותן חובה להפיק בסכומי מינימום לשמירה על איכותן ורמתן".

אוליבייה פיטוסי

לטענת היוצרים, אימוץ מסקנות ועדת שחם יהיה "סטירת לחי מצלצלת להצרות אלה (של חובת הרשות לדאוג ליצירה הישראלית) של הרשות ולחובותה החוקית". הם הוסיפו כי המלצות שחם תביא לחיסול ההפקה העצמאית בישראל, ואילו "כניסתם של היוצרים לישיבת מועצת הרשות השנייה, אשר זו דנה באופן 'סודי' בהמלצות 'סודיות' נעשה ניסיון למנוע פרסומן בציבור, היא פעולה לגיטימית ומתבקשת, ואין הם מתנצלים עליה".

לדיון בנושא הצטרפה ד"ר מירב אלוש-לברון, חברת מועצת הרשות השנייה, ששיגרה לחברי המועצה מייל שבו התנערה מדברי היו"ר אבישר. "המכתבים שנשלחו פה אחד אחרי השני בקול ששון וקול שמחה השאירו אותי במבוכה. טוב היה לו לא היו יוצאים", כתבה אלוש-לברון לאבישר. "חוסר היכולת של הנהלת הרשות ושלך או של חברים במועצה - אם יש כאלו – להכיל אקט מן הסוג הזה של התפרצות והתנגדות של נציגי היוצרים מעידה על חוסר סובלנות".

היא הוסיפה כי "לזכייניות ולנציגיהם יש אליך מר אבישר גישה ישירה,קלה ומהירה. אני מוכנה להתערב ששיחת טלפון מאבי ניר לנייד שלך מעירה אותך באבחה אחת ושיחה מנציג יוצרים תופסת אותך במצב סלואומושן. גניבת מסמכים אם התרחשה מוטב היה שלא הייתה מתרחשת. זו פעולה חריגה שאפשר לסמנה כחוצת גבול כלשהו ואני מבינה לליבו הנסער של מי שנלקחו ממנו, במקרה הזה – אני מבינה שהיה זה שי באב"ד המנכ"ל. אבל מכאן ועד לתלונה במשטרה הדרך ארוכה. לטעמי זו תגובה לעומתית וצריך היה להתעקש ולהיאבק כדי לסיים התקרית הזו בלי תלונה".

אלוש-לברון גם הצדיקה את התפרצות היוצרים על רקע המלצות שחם בעניין הקולנוע והסוגה העילית וכתבה כי "אינה מפתיעה. מזה זמן רב שהם מנסים להבין לאשורו של דבר מה צופנות אלו בחובן ואם נכונות הן השמועות... התפרצות זו משקפת את חסרונו של דיאלוג אינטנסיבי עם היוצרים. הרגולטור לא עושה טובה ליוצרים כשהוא מדבר איתם. זו חובתו. גם אם הוא מעדיף לקשקש עם אבי ניר או עם אבי צבי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם