"קיבלנו אישור רוכלות מעיריית אילת - ופסלו אותו כי זה נוח וטוב לעשירים"

הטיילת באילת היתה במהלך היום מקום מדוכדך: דחפורים עמוסי פסולת שהיתה פעם דוכנים עמוסים, פועלים צועקים - ובעלי דוכנים שמסתכלים על מקור פרנסתם נהרס ■ העירייה אמנם מקדמת שוק רוכלים, אך לדברי סוחרים "הוא לא הוקם בשבילנו"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

"אני לא יודע מה אעשה עכשיו. מגיל 14 אני עובד בדוכן עם אבא שלי ומלפני שמונה שנים אני מנהל אותו", אומר תומר זינו, 34, מאילת, בזמן שהוא מתבונן בדחפור הורס כליל את דוכן המיצים שלו בטיילת באילת ועיניו דומעות.

לידו עומד ותומך בו רועי מרדכי חברו, גם הוא אילתי בן 34, שדוכן הבגדים שלו כבר פונה ונהרס אתמול. "המשפחה שלי הפעילה דוכן במשך 18 שנה ושילמה מסים, ארנונה, חשמל, מים ועוד. נכון שלא שילמנו שכר דירה, אבל לפני 18 שנה קיבלנו אישור רוכלות מעיריית אילת - ופתאום פסלו לנו אותו כי זה נוח וטוב לעשירים", אומר מרדכי, ומספר כי הוא אובד עצות: "יש לי תינוקת בת חודש, ילד בן שלוש וילדה בת חמש ואפילו ביטוח לאומי לא מוכנים לעזור לי. פנינו לראש העירייה, אבל הוא לא מוכן לדבר עם אף אחד מבעלי הבסטות.

"אני לא מבין למה היו צריכים לפנות אותנו. הרי זה לא שפגענו במכירות בקניונים. אצלנו קנו פריטים ב–20 שקל בני נוער בעיקר, וזה לא אותו קהל שקונה ב–300 שקל בקניונים".

פינוי דוכנים מהטיילת, היוםצילום: עדי דברת-מזריץ

בטיילת אילת רווחה אמש אווירת דכדוך. דחפורים נוסעים עמוסי פסולת, שהיתה פעם דוכנים עמוסים, אבק ולכלוך על הרצפה, פועלים שצועקים לציבור להתרחק כדי שלא יפגע מעבודות הפינוי ובעלי הדוכנים שמסתכלים על מקור פרנסתם נהרס.

גזר הדין הסופי של בעלי הדוכנים בטיילת אילת נחרץ בשבוע שעבר, אחרי שבג"ץ דחה על הסף את עתירתם של עשרות בעלי דוכנים למתן צו על תנאי נגד פינויים. בכך הסתיים עשור של מאבקים משפטיים, בהמשך לתביעת פינוי שהגישה מדינת ישראל נגד בעלי הדוכנים.

בימים אלה מוקם שוק רוכלים תיירותי, במתחם סמוך לטיילת. מתוך 140 דוכנים, רק 24 יפעילו דוכן במתחם, שיכלול 59 דוכנים. "שוק הרוכלים הזה לא הוקם בשביל בעלי הדוכנים שפונו, ואין לנו מושג מי בכלל יהיה שם - אבל זה לא אנחנו או משלנו", אומר מרדכי.

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, מתקומם מדברי בעלי הדוכנים. "מדובר באוכלוסייה של אנשים שפלשה לשטח בבעלות המדינה, יכול להיות שבעזרת גורם זה או אחר, ובית המשפט קבע שהשהייה שלהם שם היא בלתי חוקית בעליל". לדבריו, לא ברורה הסימפטיה שמקבלים בעלי הדוכנים מהתקשורת ומהציבור: "אם מישהו היה פולש אליו לגינה הפרטית בבית שלו הוא לא היה מגן עליו. זה שטח של מינהל מקרקעי ישראל שעיריית אילת ביקשה כטיילת. נשדרג את הטיילת, ואולי נשים שביל אופניים ויהיה יותר יפה". לדבריו, שוק הרוכלים החדש ייפתח בקרוב, ויכלול 59 דוכנים שעברו ועדה בראשות השופטת שרה פריש.

מפנים דוכנים מהטיילת באילתצילום: עיריית אילת

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker