החדשות המקומיות שוב לפני סגירה: 70 עובדים קיבלו מכתבי פיטורים - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החדשות המקומיות שוב לפני סגירה: 70 עובדים קיבלו מכתבי פיטורים

"עוד לא מאוחר להעביר חקיקה שתאפשר פתרון קבע - היכולת לעשות זאת נמצאת בידיך", כתב יו"ר ועד עובדי החדשות המקומיות לשר ארדן ■ כ-70 עובדים - שרובם המכריע עובד, חי ומדווח מאזורים הנמצאים צפונית ליקנעם ודרומית לקרית גת - קיבלו מכתבי פיטורים; הבטחת כי תפתור את העניין"

6תגובות

החדשות המקומיות בכבלים ובלוויין שוב מגיעות לרגע האמת: כ-70 עובדי המהדורה קיבלו מכתבי פיטורים מחברת ההפקה קודה תקשורת, וכרגע אין כל מתווה על השולחן שיאפשר את המשך פעילותם. העובדים פנו לשר התקשורת, גלעד ארדן, בבקשה דחופה להתערב ולפתור את העניין.

החדשות המקומיות ממומנות מכספי התמלוגים של HOT ו-yes, המועברים למשרד האוצר. ביולי אושר במסגרת חוק ההסדרים להאריך את פעילותן עד סוף 2013 בתקציב של 7.7 מיליון שקל. אולם סוכם עם משרד האוצר כי מעתה ואילך פעילות החדשות המקומיות לא ימומנו עוד על ידי המדינה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

רמי לוי מתכוון להתרחב גם לשוק הטלוויזיה: "גם כאן נפתיע"

רוצים לקבל ריטלין? גלאי שקר יאמת אם אתם באמת היפראקטיביים

מוטי קמחי

ברקע מתנהל גם דיון בעקבות עתירה לבג"צ של העמותה לזכות הציבור לדעת, לטענתה יש לערוך מכרז, ולא להעביר את ההפקה לידי קודה תקשורת. רם לנדס, בעלי קודה תקשורת, הבהיר בעצמו כי אין בכוונתו להמשיך להפיק את החדשות המקומיות ב-2014. העובדים עצמם החלו להקים קואופרטיב בשם עיתונות מאוגדת בע"מ - חברה בבעלות העיתונאים - מבלי להתחשב בשיקולים כלכליים של רווח או תועלת. כרגע אין אף מקור מימון לפעילות החברה.

לפי החוק המקורי, HOT היא זו שמחוייבת לממן את פעילות החדשות המקומיות, אולם החל מ-2006 ניתנה לחברה הקלה במסגרת הוראת שעה, שלפיה המימון ייעשה מכספי התמלוגים. בשלב זה ב-HOT לא מתכוונים לחזור לממן את הפעילות.

בחוק ההסדרים ניסה ארדן להוביל מהלך מהיר להצעת חוק שתאפשר הקמת שתי חברות חדשות ל-HOT ו-yes, ואלה היו אמורות לממן את פעילות החדשות המקומיות, אך בשלב זה הצעת החוק לא קודמה. העובדים שואפים כי תועבר הצעת חוק שתחייב שוב את HOT ו-yes לממן מכספן את החדשות המקומיות, אך חברות הכבלים והלוויין מתנגדות.

במכתב ששלח אתמול יו"ר ועד העובדים של החדשות המקומיות, חיים הר-זהב, לארדן הוא ציין כי "בעוד כחמישה שבועות יופסק שידורן של מהדורות החדשות המקומיות, זאת בהיעדר חוק או מקור מימון. כל שרי התקשורת שקדמו לך בתפקיד הבינו היטב את חשיבותו של השידור הציבורי בפריפריה ואת משמעות הפיכתם של מחצית מאזרחי ישראל למודרים מעל מסכי הטלוויזיה. גם אתה הבעת מחויבות חד משמעית להמשך שידור החדשות המקומיות ואמרת - לפרוטוקול - כי תדאג אישית להעברת החקיקה המתאימה עד חודש נובמבר כך שיימצא מימון קבע שיעגן את השידור הציבורי החשוב הזה".

הר-זהב הוסיף כי "עוד לא מאוחר, עם זאת, להעביר חקיקה שתאפשר פתרון קבע לעניין מימון החדשות המקומיות. היכולת לעשות זאת נמצאת כולה בידיך. אנו מבקשים לפגוש אותך באופן דחוף כדי לדון בעניין. כ-70 עובדים - שרובם המכריע עובד, חי ומדווח מאזורים הנמצאים צפונית ליקנעם ודרומית לקרית גת - קיבלו בשבוע שעבר מכתבי פיטורים ויסיימו את עבודתם בסוף החודש הבא. אדוני השר - הדבר כולו בידך. הבטחת כי תפתור את העניין, ואנו יודעים שיש לך את היכולת לקיים".

המוצא שנראה כרגע לעובדי החדשות המקומיות הוא היוזמה להצעת החוק של יו"ר ועדת הכלכלה, אבישי ברוורמן, שמתכוון להניח ביום שני הצעת חוק שלפיה החדשות המקומיות ימשיכו להיות ממומנות מאוצר המדינה. לפי הצעת החוק, מדי שנה יעביר משרד התקשורת 18.6 מיליון שקל לפעילות החדשות המקומיות, כשמועצת הכבלים והלוויין היא זו שתהיה אחראית לכך שיועבר התקציב הדרוש לבעל רישיון לכבלים, כדי שיפעיל את מהדורת החדשות.

עם זאת, האוצר צפוי להתנגד להצעה כזו, בהתאם לסיכום הקודם שלפיו מ-2014 פעילות החדשות המקומיות לא תהיה ממומנת מקופת המדינה. בנוסף, לוח הזמנים צפוף מאוד. הצעות חוק פרטיות חייבות בחובת הנחה שנמשכת 45 יום. במקרה הזה, זקוק ברוורמן לפטור מחובת הנחה - ולשם כך הוא זקוק לשיתוף פעולה של ארדן והקואליציה. בשלב זה לא ברור מה תהיה עמדת הקולאציה בהצעת החוק הזו לאור ההתנגדות הצפויה של האוצר.

המשך המימון הממשלתי ייאלץ את מועצת הכבלים לקיים מכרז מסודר בין כמה חברות, ולא יתאפשר לבחור בחברה אחת כפי שנעשה עד כה. ברוורמן הגיב לדברים ומסר כי "החדשות המקומיות הן מוצר ציבורי ומאחר שאין תמלוגים - על המדינה לשאת בעלות השירות ולאפשר ביטוי נרחב גם לתושבי הפריפריה".

טרם נמסרה תגובת משרד התקשורת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם