"הערוצים מפסידים יותר מ-70 מיליון שקל בשנה בגלל כשלים בשוק הפרסום"

המועד האחרון להגשת המסקנות של ועדת שחם, שמגבשת המלצות להגבלת נתח השוק של חברות המדיה ל-15%-17%, נדחה שוב לסוף דצמבר ■ בענף הטלוויזיה העריכו כי הדחיות החוזרות ונשנות יגרמו בסופו של דבר לכך שהמסקנות כלל לא יאושרו

נתי טוקר
נתי טוקר

זכייניות הטלוויזיה מפסידות מדי שנה יותר מ-70 מיליון שקל בעקבות כשלי השוק בתחום רכש המדיה - כך קובע דו"ח כלכלי שהוצג לוועדת שחם, הבוחנת את עתיד הטלוויזיה המסחרית. הכשלים בשוק נובעים מהריכוזיות בתחום ומכוחן הרב של החברות הגדולות. הוועדה גיבשה שורת המלצות ובהן הגבלת את כוחן של חברות רכש המדיה ל-15%-17% מכלל הרכש בשוק הטלוויזיה.

שוק הפרסום בטלוויזיה נבדק כיום גם על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים. הממונה אמור לפרסם בקרוב החלטות לגבי שיתוף הפעולה בין חברת רכש המדיה הגדולה בישראל - יוניברסל של מקאן אריקסון - לבין משרד הפרסום גליקמן נטלר סמסונוב. ההערכות הן כי במסגרת ההחלטה הממונה יגבש מסקנות נוספת לגבי השוק.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הבורסה בתל אביב בשיא - האם זו בועה או שזה הזמן להיכנס?

רני רהב מאבד שליטה

פרסומת לתלמהצילום: צילום מסך

כבר בתחילת השנה פורסם ב-TheMarker דו"ח של הממונה על תחום רכש המדיה - חברות שלרוב נמצאות בשליטת משרדי הפרסום הגדולים, ורוכשות כמויות גדולות של רכש מדיה בטלוויזיה. הדו"ח קבע כי "תחום רכש המדיה ביס שראל מאופיין בריכוזיות גבוהה, וכוחן של חברות רכש המדיה מהווה איום על זכייניות הטלוויזיה". לפי הדו“ח, בתום פועלת חברת רכש מדיה אחת גדולה (הכוונה ליוניברסל מקאן) עם נתח שוק של יותר מ-30%, חברות רכש בינוניות עם נתח שוק של 14%-18% (הכוונה לזניט, מדיה קום, TMF ויוניון), וחברת רכש קטנה עם נתח שוק של כמה אחוזים בודדים (קראט מדיה).

במקביל לעבודת הממונה, גם ועדת שחם, בראשות יו"ר ועדת טלוויזיה ברשות השניה יעקב שחם, גיבשה המלצות להגבלת כוחן של חברות רכש המדיה. הוועדה נעזרה בכלכלן מנחם פרלמן שבחן את הכשלים בשוק הפרסום.

נציגי משרדי הפרסום הביעו התנגדות חריפה להתערבות של שחם בתחום, וגם זכייניות הטלוויזיה קשת ורשת שיגרו לוועדה מכתבים שבהן טענו כי הגבלת כוחן של חברות רכש המדיה באופן מהותי תביא לפגיעה בהן. בשוק הפרסום העלו טענות גם לגבי ניגוד עניינים פוטנציאלי של שחם, שמכהן כמנהל של מקומון בחיפה, שאותו ייסד ומכר ל"ידיעות אחרונות", ולכן קראו לו להתפטר.

בשלב זה נדחה שוב המועד האחרון להגשת המסקנות של הוועדה - שבמקור היה באפריל - ל-20 בדצמבר, ותוקף כהונת הוועדה יפוג בסוף ינואר. גורמים בענף הטלוויזיה העריכו כי הדחיות החוזרות ונישנות יגרמו בסופו של דבר לכך שהמסקנות כלל לא יאושרו וגם לא יאומצו על ידי מועצת הרשות השנייה - ולכן לא ייושמו. מועצת הרשות השנייה מסיימת את כהונתה במרץ 2014.

מול ועדת שחם נפתחה השבוע חזית סוערת נוספת. ארגוני היוצרים פוצצו ישיבת של הוועדה בתל אביב במחאה על שלוש המלצות שלטענתן ייפגעו קשות ביצירה ובפרנסתם.

שחם אומר כי בכוונתו לפתוח בסדרה של דיונים חוזרים עם נציגי היוצרים ועם נציגי ענף הפרסום במטרה לקבל החלטות סופיות עד 20 בדצמבר. לדבריו, התנגדות הזכייניות להמלצותיו נובעת מכך שהטעו אותם לגבי ההמלצות הסופיות. "המסקנות יוגשו", אומר שחם, "ואם יש כאלה שחושבים שהן לא יוגשו כי זה משרת את האינטרסים הכלכליים שלהם - הם שוגים. אני מתחייב בפניך שעד ה-20 בדצמבר יוגשו כל ההמלצות, כולל ההמלצות שיעסקו בשוק ההפקה ובשוק הפרסום".

לדבריו, "אין לי גם ספק שהמלצות הוועדה בעניין הפרסום צריכות לסייע לזכיינים. הסדרת הנושא עשויה להביא להגדלת ההכנסות של קשת, רשת וערוץ 10. נכון שבמקביל אחת מחברות המדיה כנראה תיפגע, אך לכל הארבע האחרות ייוצר שוק תחרותי גדול יותר".

בעניין הדרישה להתפטרות אומר שחם כי "זכותו של כל אחד לדרוש את פיטוריי, אני מאמין בצדקת דרכי וכל סוג של איום לא ישפיע עלי ולא יפחיד אותי. כל מה שאני והוועדה שאני עומד בראש עושים ויעשו הם לטובת הטלוויזיה המסחרית הן בהיבט התוכן והן בהיבט המסחרי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ