הצרות של מגה: בענף הביטוח מגבילים את החשיפה לרשת השיווק

בסס"ח, מחברות ביטוח האשראי המובילות בישראל, החליטה לא להגדיל עוד את חשיפתה לספקים של מגה ■ בכיר בענף המזון: בינתיים הספקים רק מגשיים, אך אם המצב יידרדר, הם עשויים להפסיק לספק סחורה או לדרוש תשלום במזון ■ מגה: מוסר התשלומים שלנו מהטובים בשוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8

מניית אלון רבוע כחול אמנם עלתה אתמול ב–11.6%, אחרי הפרסומים אודות משא ומתן לקרן Catterton Partners, אך נראה כי צרותיה של החברה עוד לא הסתיימו. ל–TheMarker נודע כי כי חברת בססח (החברה לביטוח אשראי וסיכוני סחר חוץ) לא מוכנה להגדיל את מכסת ביטוח האשראי לרשת מגה. המשמעות היא שספקים של מגה לא יוכלו לרכוש מבססח ביטוח אשראי כנגד מגה, אלא רק כנגד רשתות המזון האחרות. בנוסף, ספק שהוא לקוח קיים של בססח לא יוכל להגדיל את סכום הביטוח נגד מגה.

בישראל פועלות כיום שתי חברות עיקריות לביטוח אשראי - בססח וכלל ביטוח אשראי, שבשליטת חברת הביטוח כלל. ככל הידוע, חברת כלל ביטוח אשראי לא קיבלה עדיין החלטה אסטרטגית בנושא מכירת ביטוח אשראי כנגד מגה. יצויין כי כלל ביטוח נמצאת בבעלות אי.די.בי, המחזיקה גם בשופרסל - מתחרה מרכזית של מגה. ככל הנראה, בססח הגיעה להחלטה שלא להגדיל את מכסת ביטוח האשראי למגה בגלל מצבה של אלון רבוע כחול, בעלת הרשת.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

צילום: עופר וקנין

ספקים רבים מוצאים את עצמם בפרשת דרכים בעקבות מצבה של מגה, רשת המזון השנייה בגודלה בישראל. הספקים מוכרים סחורה לרשת, וזו אינה משלמת במזומן תמורת הסחורה, אלא באשראי - בדרך כלל שוטף פלוס 60. ביטוח האשראי אמור לתת לספק ביטחון: במידה והרשת לא תעמוד בהתחיבויותיה כלפיו, חברת ביטוח האשראי, כמו בססח, תשלם לו 85% מהמגיע לו (15% הם השתתפות עצמית של המבוטח).

לא לכל הספקים של רשתות המזון יש ביטוח אשראי - רוכשים אותו בעיקר הספקים הגדולים, כמו תנובה, אסם , יוניליוור ועוד, שיכולים להרשות לעצמם את התשלום לחברת הביטוח. רוב הספקים לא יכולים להרשות לעצמם תשלום כזה.

לדברי בכיר בענף המזון, "ההחלטה של בססח אומרת למעשה שחברות הביטוח חושבות שיש הרעה מתמשכת במצבה של מגה, והן לא מביעות בה אמון. ספקים שקשורים לחברות רב־לאומיות נדרשים כמדיניות לקנות ביטוחי סחר, ואם לא ישיגו כאלה - למגה תהיה בעיה. גם ספקים קטנים, שנדרשים לשלם למגה סכומים גבוהים על הסניפים שהיא מסבה כעת מפורמט מגה בול לפורמט YOU, ירצו לעשות ביטוח. כרגע הם יוכלו לעשות ביטוח כזה דרך כלל ביטוח, אבל בהמשך לא בטוח שיוכלו. זה כדור שלג שמתגלגל מהר. אם ספקים שומעים שלא נותנים למישהו ביטוח, הם חושבים שקורה משהו שהם לא יודעים והם נלחצים. במקרה כזה, הספקים עלולים לחשוש ולא לתת לדחות תשלומים במעט".

לדברי הבכיר, "כרגע הספקים רק מגששים ולא עושים כלום, אבל בהמשך המצב יכול להידרדר והם יכולים להפסיק לספק למגה סחורה, להקטין את האספקה למגה או לבקש תשלום במזומן, ואז תיווצר אצל מגה בעיית נזילות. בנוסף, החלטה כזו של חברת ביטוח מזינה את האנליסטים - ולא טובה לאף חברה".

"ביקשנו מבססח להגדיל את סכום הביטוח למגה והם לא הסכימו, והנושא בטיפול. לגבי הביטוח כנגד שופרסל אין לנו בעיה", אמר ספק בינוני בתחום המזון, שיש לו ביטוח כנגד מגה ורשתות מזון נוספות. "זה לא סוד, מה שקורה במגה, אבל כרגע אנחנו מוכרים כרגיל ואני לא יודע אם אבקש מהם תשלום במזומן. בכל מקרה, המניה של מגה נמצאת עכשיו בכלל בעלייה".

ממגה נמסר בתגובה: "מוסר התשלומים של מגה כלפי ספקיה הוא מהגבוהים בשוק, ומנוהל בהתאם לכללים וההסכמים עמם. למיטב ידיעתנו, חלק מספקי הרשת מבוטחים על ידי חברות ביטוח אחרות, ואנו לא רואים כל בעייה להמשיך ולבטח כל ספק שיחפוץ בכך".

"מעט מדי ולאט מדי"

מנתוני חברת היעוץ צ'מנסקי בן שחר עולה כי מגה ושופרסל איבדו נתחי שוק לאורך השנים לטובת הרשתות הפרטיות, דוגמת רמי לוי שיווק השקמה, יינות ביתן, אושר עד ועוד. נתח השוק של מגה ירד מ–16% ב–2008 לכ–11% בלבד משוק הסופרמרקטים ב–2013. גם נתח השוק של שופרסל ירד אך בצורה מתונה יותר - מ–22% ב–2008 ל–20% ל–19%. הנתח של רשתות הדיסקאונט הפרטיות עלה מ–20% ל–25% מהשוק.

ניסיון העבר הראה שמגה הגיבה לשינויים בשוק זמן רב אחרי מתחרתה הגדולה שופרסל. כך, מגה השיקה פורמט דיסקאונט ומותג פרטי באיחור ניכר. בתחילת השנה מונה מוטי קרן, לשעבר מנכ"ל חברת מוצרי הצריכה יוניליוור, למנכ"ל מגה, וכיום הוא משיק את השלב הראשון של התוכנית האסטרטגית החדשה של הקבוצה - השקת רשת YOU ופתיחת הסניף הראשון שלה בראש העין. בסוף הדרך אמורה רשת YOU להחליף את רשת הדיסקאונט מגה בול, שהושקה בדצמבר 2008 ולא נחלה הצלחה רבה. בנוסף, לאחרונה הודיע קרן על הורדת מחירים ברשת העירונית מגה בעיר, והרשת מתכננת להחזיר את פורמט ההיפרמרקטים מגה, שמחקה לפני כשנתיים.

הדעות בקרב הספקים והמתחרים חלוקות - חלק קטן מהם מאמין שהתוכניות של קרן ישאו פרי, אך רובם סבורים כי מגה פועלת "מעט מדי ולאט מדי", ותיצור מצב בעייתי, שבו במשך תקופה ארוכה הצרכן המבולבל ימצא אינספור פורמטים שונים שפועלים במקביל: מגה בול, YOU, מגה ומגה בעיר.

"בינתיים מספקים למגה כרגיל"

דבריו של ספק המזון מצטרפים לתחושה שיש לספקים רבים כי עקב הפרסומים אודות המשא ומתן המתרחש להכנסת משקיע לחברה, הם חשים רגועים יותר להמשיך לעבוד עם הרשת. יש אף כאלה שרומזים כי מועד פרסום המשא ומתן נוח לדודי ויסמן, בעל השליטה באלון רבוע כחול, לאור החשש הגובר לאחרונה למצב החברה, וכי השווי שפורסם שלפיו מתנהל המשא ומתן (מיליארד שקל) הוא מנופח.

"אנחנו לא מבטחים כנגד רשתות המזון, אבל מסתובבות שמועות שאין יותר כיסוי למגה ושהרשת נמצאת במצב מסוכן. אנחנו בינתיים מספקים למגה כרגיל וכל הזמן בוחנים מה קורה בשוק. את המשקיע שאמור להיכנס לאלון רבוע כחול אנחנו רואים באור מאוד חיובי, כי כל סיטואציה של משקיע שיזרים כסף לרשת וישאיר אותה חיה הוא חיובי", אומר ספק מזון בינוני אחר.

לדברי בכיר באחת מחברות המזון הגדולות, שמבטחת כנגד מגה, הם לא יפסיקו לספק סחורה לרשת: "אם, כספק, יש לך חשש מרשת מסויימת, אתה מנסה לצמצם פעילות יזומה מבחינתך – אתה מקיים פחות מבצעים באותה רשת ופחות מקדם אצלה מוצרים, אבל אתה לא מפסיק לספק לה סחורה. בזמנו, המצב בקלאבמרקט שקרסה ב–2004 היה הרבה יותר גרוע מאשר במגה, עם גירעון הרבה יותר משמעותי בהון, והספקים לא עצרו אספקות. נכון שמאז הספקים יותר זהירים, כי הם הפסידו כספים, אבל הם לא יפסיקו כל כך מהר לספק סחורה לרשת כזו גדולה. גם ההודעה שיש משקיע זר שאולי נכנס לחברה נותן קצת ביטחון לספקים. לדעתי מגה עשו את זה כדי לשחרר לחץ ולהגיד - הנה, יש פה מתעניינים שהם גופים רציניים".

חברת בססח, מנוהלת על ידי דוד מילגרום ונמצאת בשליטת חברת הראל (50%) וחברת יולר הרמס (50%), עוסקת במתן ביטוח אשראי בארץ ובחו"ל. "אנחנו מבטחים לא מעט עסקות אשראי בישראל", אומר מילגרום. לדבריו, "אחד הענפים העיקריים הוא ענף המזון. אנחנו מבטחים את הספקים מפני אי־תשלום של ההתחייבות על ידי הלקוחות (רשתות המזון). שני השחקנים הגדולים בתחום הם מגה ושופרסל. רמת החשיפה לענף היא מאות מיליוני שקלים לכל הרשתות. רמת הסיכון בענף הזה היא מעל לממוצע, שכן זהו ענף תחרותי מאוד. כדי להיות תחרותיות, החברות הגדילו את מספר הסניפים ובעקבות כך גם שטחי המדפים גדלו. התוצאה היא ירידה במרווחים. על אף זאת, אנחנו בתחום כי יש בו ביקוש ער לביטוחי האשראי".

מילגרום מסביר כי "אופן ניהול הסיכונים שלנו הוא שאנחנו קובעים מהו מקסימום חשיפת האשראי לכל חברה. אם אין מגבלה, אנחנו מאפשרים למבוטחים להגדיל את החשיפה לרשת. אבל כמו שמקובל בבנקים, לכל חשיפה יש גם תקרה. כאשר מגיעים לתקרה, אנחנו לא מאפשרים למבוטחים להגדיל את החשיפה לאותה חברה". מילגרום סירב להתייחס בדבריו לחברה כזו או אחרת, ורק ציין כי "מגבלת החשיפה לחברה היא מקסימום החשיפה שאותה מוכנה בססח לקחת על לקוח ספציפי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker