המבחן של גרינברג - גיוס משקיעים שימשיכו את הזרמות הכספים לערוץ 10

תמורת דולר אחד בלבד קיבלה הפרסומאית יפית גרינברג את המניות של רון לאודר בערוץ 10 ■ האם היא תצליח להתמודד עם חובות של יותר מ-100 מיליון שקל ולהשיג לערוץ רישיון שידור ל-15 שנה?

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

חלק מהנוכחים מהנהלת ערוץ 10 שהוזמנו לפגישה עם רון לאודר בניו יורק במוצאי שבת, לא ידעו כלל מה מצפה להם למחרת. המנכ"ל רפי גינת ומנכ"ל חברת החדשות גולן יוכפז סברו כי זו ישיבה שגרתית נוספת, כמו שהתקיימה כמה פעמים בשנה האחרונה, שבה מוצגים ללאודר הישגי הערוץ עד כה והתוכניות העתידיות – ובסיומה מוצגת בקשה להמשך ההזרמה לקופת הערוץ המידלדלת.

אבל מאחורי הקלעים, נציגתו של לאודר בדירקטוריון הערוץ, מיכל גרייבסקי, רקחה בחודשים האחרונים את העסקה הגדולה שתחלץ את הבוס מהביצה הטובענית של ערוץ 10. האורחים מישראל הופתעו לגלות כי על הפרק עסקה שבה לאודר מנתק כל קשר לערוץ 10, ולנעליו הגדולות נכנסת הפרסומאית יפית גרינברג - ידידתה של גרייבסקי.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הדו"ח שהרגיז את אלון חסן: כך תופרים ג'ובים בנמל

הצרות של מגה: בענף הביטוח מגבילים את החשיפה לרשת השיווק

יפית גרינברגצילום: עופר וקנין

גרינברג רחוקה מלהיות בעלת הון עם כיסים עמוקים שתוכל להציל את מצבו של ערוץ. היא גם לא מזן האנשים שיהיה מוכן לשרוף כסף על צעצוע כזה. "היא אשת עסקים ממולחת. היא לא תזרוק שקל אחד מכספה אם לא תדע שהיא תראה אותו בחזרה", אומר גורם בשוק הטלוויזיה.

"זה נראה כאילו החלום שלה תמיד היה לשלוט בגוף טלוויזיה", אומר גורם המכיר את הצדדים. "עכשיו היא מגשימה את החלום. מצד שני, היא באה עם תוכניות מסודרות ובאמת מאמינה שאפשר להבריא את הערוץ".

גרינברג לבדה היא פתרון זמני בלבד לערוץ 10. היא אמנם כבר הזרימה לערוץ כמה מיליוני דורלים עם חתימת העסקה, אבל המטרה המרכזית שלה כעת היא לאפשר לערוץ להגיע לרישיון המיוחל ב–2015. הערוץ יכול להגיש את הבקשה לרישיון עד סוף השנה, אך בעל המניות ארנון מילצ'ן (24%) סירב לחתום על הבקשה לרישיון בטענה כי לאודר אינו עומד בסיכום עמו להחזיר לו את השקעתו בערוץ. אם גרינברג ויוסי מימן (46%) חותמים על הבקשה לרישיון, יש בעלי מניות ישראלים שמחזיקים יחד יותר מ–51% שמבקשים רישיון - ולא תהיה בעיה רגולטורית.

המימון הזמני יהיה מכספי חברת ג.יפית, שבאמצעותה תשלוט גרינברג בערוץ 10. החברה שותפה (25%) גם עפרה מיתר, רעייתו של איש העסקים שמואל מיתר, שהונו נאמד במאות מיליוני דולרים. גרינברג תממן מכספי החברה המשותפת את פעילות החברה בחודשים הקרובים, ואז תנסה לגבש סביבה קבוצת משקיעים שיאפשרו את המשך ההזרמות לערוץ 10.

מקורבים לגרינברג אמרו אתמול כי כבר קיבלה אישור עקרוני מכמה משקיעים ישראלים ואחד בינלאומי לכניסה להשקעה בערוץ. "אלה אנשים שמאמינים בה ויודעים שהיא תוכל להוביל את הערוץ לאיזון", אומר מקורב לגרינברג. להערכתם, מיתר לא צפויה להשקיע בערוץ מעבר לחלקה בחברת ג.יפית.

גורמים המעורים בעסקה אומרים גם כי גרינברג ביצעה את המהלך רק לאחר שגיבשה תוכנית מסודרת לעתידו של הערוץ ולהפיכתו לכלכלי. התוכנית כוללת גם את מקסום הכנסות הערוץ מפרסום – תחום שבו גרינברג יודעת דבר או שניים מניסיונה הרב. "לאודר משוכנע כי כניסתה של אשת מקצוע כמו גרינברג לערוץ 10 היא זו שתסייע להמשך פעילות הערוץ", אמרו אתמול מקורבי לאודר כאשר נשאלו לפשר העסקה.

ערוץ 10 לא לבד – גם זכיינית ערוץ 2 רשת עורכת בחודשים האחרונים חיפושים אחר משקיע פוטנציאלי שייכנס לנעליהם של בעלי המניות שאינם פעילים – פולאר תקשורת ואביב גלעדי.

לאודר כבר לא 
ערב לערוץ

גרינברג רכשה את הערוץ תמורת סכום סמלי של דולר אחד בלבד. מגוחך ככל שזה יישמע, זוהי הערכת שווי מופרזת לערוץ ששרוי בחובות אדירים ומתקשה למצוא מודל כלשהו שיחזיר אותו לאיזון - גרינברג לוקחת על עצמה חברה השרויה בחובות אדירים שנאמדים ב–100 מיליון שקל לפחות.

החוב המרכזי הוא הלוואה מהמדינה בסך 57 מיליון שקל שהוענקה בסוף 2012. ההלוואה הועברה במסגרת ההסדר להארכת הזיכיון של הערוץ, ונועדה לכסות את חובות העבר שלו בגין דמי זיכיון ותמלוגים.

יש לציין כי ההסדר הסופי הגיע רק לאחר שפקידי האוצר השתכנעו כי לאודר מחויב אישית להמשך פעילות הערוץ, ואף נדונה הסוגיה של העלאת היקף אחזקותיו של לאודר. בפועל, שנה אחרי, לאודר משך את ידיו לחלוטין מהערוץ – וכיום אין בעל מניות עם כיסים עמוקים שיכול להבטיח את המשך פעילות הערוץ ואת השבת החוב למדינה.

חוב נוסף בסך 30 מיליון שקל הוא לקרן אוריגו, שהעבירה לערוץ את ההלוואה ב–2011. על ההלוואה חתום בערבות בעל המניות מימן, הן באמצעות חברת מרחב והן בערבות אישית. כעת חלק מהחוב יושת גם על כתפיה של גרינברג. בנוסף, ההערכות בשוק הן כי לערוץ חובות לספקים שונים בסך 20–10 מיליון שקל עבור פעילות 2013.

רון לאודרצילום: דניאל בר און

עבור לאודר זו עסקת חלומות, יחסית לנסיבות. הסכם המכירה אמור לנתק כל קשר בינו לבין הערוץ. בסביבתו של לאודר מדגישים כי ללאודר אין כעת כל ערבויות על חובות הערוץ, הם לא יהיו באחריותו – ומעתה ואילך הוא יפסיק להזרים כספים לערוץ. מבחינת לאודר, הוא הזרים בשנה האחרונה 140 מיליון שקל שאמורים להצעיד את ערוץ 10 לרישיון – וכאן מסתיים החלק שלו.

המשמעות היא שגם אם לגרינברג יש תוכניות ארוכות טווח לשיפור מאזן הערוץ, הרי שבחודשים הקרובים הוא יזדקק להנשמות מיידיות כדי להמשיך לפעול.

בשוק ההפקה חוששים

העובדה שלאודר כבר אינו בתמונה, מימן אינו יכול להזרים עוד כסף ומילצ'ן מתכחש לערוץ וזועם על המהלך של לאודר - מעוררת בקרב בכירים בשוק ההפקה בישראל דאגה קשה. כבר כמה חודשים שרוי הערוץ בקשיים תזרימיים קשים. מפיקים שעובדים עם הערוץ נאלצים לקבל שוב ושוב הודעת דחייה על תשלומים שוטפים. כעת, כשאין בעל מניות שלוקח על עצמו את תשלום החובות, הם דואגים.

בשנה האחרונה יצא ערוץ 10 להשקעות נרחבות בתוכן, ותיכנן להרחיב אותם ב–2014. כבר בסוף השנה יעלה הערוץ עונות נוספות של תוכניות שהצליחו בעבר כמו ״היפה והחנון״, וגרסה חדשה של ״המקור״. הערוץ גם יעלה סדרה בשם ״המתנחל״ - דוקו ריאליטי עם חנוך דאום - וסדרה חדשה על ״נשות הכדורגלנים״.

בנוסף לאלה, הערוץ משקיע בתוכניות שנמצאות כבר בשלבי הפקה, כמו תוכנית ריאליטי חדשה, ״עד סוף העולם״, שמצולמת בימים אלה; תוכנית בידור בשם ״זוגות VIP"; תוכנית דוקו ריאליטי בשם ״כוח סבתות״; סדרה חדשה על יולדות; עונה חדשה לסדרת הדרמה ״אחת אפס אפס״ ועונה נוספת ל״אורלי וגיא חוזרים עם תשובה״.

ההפקות היקרות האלה ימשיכו לינוק מהערוץ מדי חודש עשרות מיליוני שקלים. מפיקים בכירים בישראל לא הסתירו אתמול את חששם לגבי עתיד הערוץ.

מה יהיה על חופש העיתונות

בשורה הרכישה על ידי גרינברג התקבלה בחשש גדול בקרב עובדי חברת החדשות של הערוץ. גרינברג באה מעולם הפרסום ויחסי הציבור, ולא מתחום התקשורת. בשונה מטייקון שמזרים כסף ואינו מכיר מבפנים את הפעילות התקשורתית, גרינברג מחוברת היטב למוקדי הכוח ולנפשות הפועלות בתחום התקשורת. החברות שבשליטתה מטפלות בחלק מתקציבי יחסי ציבור של שורת חברות גדולות במשק.

בקרב חלק מעיתונאי ערוץ 10 קיים חשש כי העובדה שגרינברג תיטול את מושכות הערוץ תפגע בחופש העיתונאי. "זה מצב לא הגיוני שבעל שליטה בגוף חדשות יהיה ביד השנייה גם יחצ"ן של גוף מסחרי", אומר גורם בערוץ 10. לטענתו, עשויים להיווצר לחצים מסחריים על ערוץ 10 בשל פעילותה של גרינברג.

יחסיה הקרובים של גרינברג עם משפחת נתניהו מעלים גם הם דאגה בקרב העובדים. גרינברג עצמה הודתה בעבר בראיון כי היא בקשרי ידידות עם ראש הממשלה ורעייתו.

לא רק עובדי חברת החדשות מודאגים. ״רגע לפני בקשת הרישיון, כשההנהלה החדשה מכינה עונת שידורים מושקעת, תהיה זו טעות קשה מצדכם להוריד לטמיון מאות אלפי שקלים ולהעמיד בסיכון מחודש את המשך קיומו של ערוץ 10", אמר יו"ר ועד העובדים, מתן חודורוב, בשיחת טלפון עם נציגו של לאודר בדירקטוריון, אבי בלשניקוב, שלשום.

ועד העובדים קיים שלשום ישיבה דחופה, בעיקר בשל ההכרזה של גרינברג כי בכוונתה לבצע תוכנית הבראה בערוץ. עובדים בחברת החדשות מדגישים כי בסוף 2012 נחתם הסכם קיבוצי, שלפיו אמורה להתבצע העלאת שכר ב–2014 וכן יופרשו לעובדים קרנות השתלמות. לדבריהם, הסכם זה אינו פתוח למשא ומתן. בישיבה הוחלט לצרף חברים חדשים לוועד.

״מי שמעוניין לרכוש מניות בערוץ חייב להבין שהנכס העיקרי בו הוא מאות עובדים מסורים, שלהם יש להבטיח חופש עיתונאי ובסיס מימון איתן״, נמסר מוועד העובדים. חודורוב אף ביקש מבלשניקוב קיים פגישה דחופה עם לאודר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker