ארדן לרשות השידור: הפסיקו את הגבייה האגרסיבית באמצעות עורכי דין חיצוניים

שר התקשורת גלעד ארדן הורה ליו"ר הרשות אמיר גילת לקיים ישיבת מליאה, שבה ידונו בהצעה כי חובות של עד 10,000 שקל ייגבו רק באמצעות אגף הגבייה של הרשות או רשות האכיפה והגבייה - ושוקל לעגן את ההוראה בחוק

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

האם רשות השידור תפסיק לנקוט בשיטות גבייה אגרסיביות באמצעות עורכי דין חיצוניים? שר התקשורת, גלעד ארדן, פנה בשבוע שעבר ליו"ר הרשות אמיר גילת והורה לו לקיים ישיבת מליאה ברשות, שבה תדון הצעה כי חובות של עד 10,000 שקל לא יטופלו באמצעות עורכי דין חיצוניים אלא באמצעות רשות האכיפה והגבייה - הגוף הממשלתי המטפל בגביית תשלומים למשרדי הממשלה.

על אף שלרשות השידור יש אגף גבייה גדול בעלות כלכלית גבוהה, כל חוב אליה שאינו משולם מועבר לטיפולם של כ–16 משרדי עורכי דין חיצוניים. מהנתונים שפירסמה הרשות עולה כי בין 2010 ל–2012 גבתה רשות השידור מחייבים כ–63 מיליון שקל ששולמו כשכר טרחה למשרדי עורכי הדין שמייצגים אותה. הרשות הוסיפה בעבר מאות שקלים כשכר טרחה לכל חוב שהיפנתה למשרדי עורכי דין חיצוניים, אך הפסיקה לעשות זאת בעקבות תביעה ייצוגית. כעת יוזם שר התקשורת שינוי במדיניות רשות השידור, שיביא לכך שרוב מכריע של החובות יטופל בתוך רשות השידור או יועבר לרשות האכיפה. ארדן גם שוקל לעגן את ההוראה בחקיקה.

"על פי מידע שהוצג בפני, במסגרת הליכי הגבייה נוצרים מצבים אבסורדיים שבהם חלקה של הקרן בגין חוב האגרה שנדרשים לשלם הוא רק חלק קטן מסך התשלום הנדרש, ויתרת החוב - המורכבת משכר טרחת עורכי דין והריבית הנצברת - מגיעה לעתים לשיעורים של פי כמה וכמה מקרן החוב שבגינה נפתח הליך הגבייה", כתב ארדן לגילת.

ארדן הוסיף כי "שיטת גביית החובות הנהוגה כיום ברשות השידור, במסגרתה כל חוב באשר הוא מועבר לטיפול משרד עורכי דין חיצוני, משיתה עלויות רבות הן על הרשות והן על הציבור, והיא מסרבלת ומייקרת את הליך הגבייה שלא לצורך".

שר התקשורת, גלעד ארדןצילום: מיכל פתאל

ארדן גם התייחס לביקורת על שיטות הגבייה הבעייתיות שבהן נוקטים משרדי עורכי הדין. "במסגרת הליכי הגבייה נוצרים לעתים ממשקים אגרסיביים מול הציבור, דבר שמעורר ביקורת מצד הציבור כלפי רשות השידור... אני סבור שיש הכרח לשפר ולייעל את מערך גביית האגרה, מתוך כוונה לפשטו ולהפכו לידידותי יותר כלפי הציבור". ארדן הדגיש כי הוא יקדם את המהלך ללא כל קשר לפעילותה של ועדת לנדס לבחינת עתיד השידור הציבורי. גילת עצמו כבר קיים בעבר דיונים בעניין עם רשות האכיפה.

לפי ההצעה של ארדן, מ–2014 כל תיקי הגבייה עד לסכום של 10,000 שקל - שמהווים, לפי ארדן, 99% מכלל תיקי החובות ברשות השידור - יועברו ל"מסלול מקוצר" לגביית חובות ברשות האכיפה. לדברי ארדן, "מסלול זה, שמנוהל על ידי פקידים עובדי מדינה, יוזיל באופן משמעותי את הליך הגבייה, יחסוך מהציבור תשלום שכר טרחת עורכי דין בשיעורים גבוהים, וייצר לציבור החייבים תמריץ חיובי לתשלום חובותיהם. יתרה מכך, במסלול זה פועלים הפקידים לגביית החוב בהליכים הנחשבים ידידותיים יותר כלפי האזרחים, ואחוזי ההצלחה בו מרשימים".

ארדן גם גילה במכתבו כי כיום פתוחים ברשות השידור כ–100 תיקי גבייה בהיקף כולל של 511 מיליון שקל, כשחלקם כבר מתנהלים בהוצאה לפועל וקיים ספק בנוגע ליכולת הגבייה בהם. "בתיקים רבים לא ביצעו עורכי הדין המטפלים כל פעולה משמעותית לגביית החוב במשך זמן רב, והחוב ממשיך לצבור ריבית, דבר שרק מקטין את הסיכוי לגבות חלק ממנו", כתב ארדן. בעקבות כך ביקש ארדן מגילת להעלות בפני מליאת רשות השידור הצעה לקיים "מבצע" לגביית חובות ישנים הנמצאים במערכת ההוצאה לפועל, שיכלול תמריץ לחייבים לשלם את חובם - וכן יכלול ויתור מצד עורכי הדין על חלק משכר הטרחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker