עוד חינמון נולד |

שלמה בן צבי: "מעריב" יפיץ מהדורת ערב חינמית

"זה תרגיל שהעיתון עשה כבר לפני 40 שנה ו-65 שנה", אמר בן צבי בכנס של אגודת העיתונאים בתל אביב שמתקיים באילת; "רוצים שהמותג 'מעריב' יחזור לשוק ויופיע בצמתים - נוציא מהדורת ערב, ואת מהדורת הבוקר נשאיר לאחרים"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

בעוד כחודש "מעריב" יחל להפיץ מהדורת ערב חינמית שתופץ בצמתים מרכזיים וברכבות - כך הצהיר היום מו"ל העיתון, שלמה בן צבי, בכנס של אגודת העיתונאים בתל אביב שמתקיים באילת. "זה תרגיל שהעיתון עשה כבר לפני 40 שנה ו-65 שנה", אמר בן צבי, "נחלק מהדורת ערב מיוחדת. אנחנו רוצים שהמותג 'מעריב' יחזור לשוק ויופיע בצמתים. נוציא מהדורת ערב, ואת מהדורת הבוקר נשאיר לאחרים".

אם אכן 'מעריב' ייכנס לשוק העיתונות החינמית, הוא יפתח בקרב מול העיתון של שלדון אדלסון, "ישראל היום", וכן מול עיתון "פוסט" וגם מול חלוקה חינמית נרחבת של "ידיעות אחרונות". מדובר בעלויות הדפסה והפצה גבוהות מאוד שעמן 'מעריב' ייאלץ להתמודד.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ניתוח פיננסי // שיטות מיסוי נועזות ועניינים של חיים ומוות

איך גובים 2 מיליארד שקל ביומיים? רשות המסים במאמץ אחרון להשגת הרווחים הכלואים

צילום: תומר אפלבאום

בן צבי רמז שהוא בוחן גם אפשרויות רכישה של גופי טלוויזיה, וכי יציג בעוד כחודש שילוב חדשני של עיתונות, דיגיטל וטלוויזיה במוצר אחד של "מעריב". מאוחר יותר אמר בן צבי ל-TheMarker כי בשלב ראשון בכוונת העיתון להדפיס כ-35 אלף עותקים שיופצו ויחולקו חינם ברחבי הארץ, ובשלב הבא ההפצה תורחב ההפצה בכמות גבוהה הרבה יותר.

"כשאני ראיתי לפני כחודש את אנשי מעריב יוצאים מבית מעריב לבית רובינשטיין הבנתי שיצאנו ממיון ועברנו לשיקום״, אמר בן צבי. "לפני שנה אמרתי שתוך רבעון נגיע לאיזון תפעולי. זה לקח עד החגים. כל 2012, עד שרכשתי את העיתון, בממוצע הפסיד העיתון כל חודש 10-13 מיליון שקל. באוגוסט האחרון הפסדנו חצי מיליון שקל ועד סוף השנה לא נפסיד אף שקל בתפעול. זה אולי לא הישג עיתונאי, אבל זה הישג חשוב לעיתונאות. חייבים להבריא את הביזנס, אחרת אין חופש ואין חירות בעיתונות. אם אתה תלוי בטייקון או בפוליטיקאי אין לך חופש ליצור. התנאי הראשון זה להגיע לאיזון תפעולי".

בן צבי גם יצא בהצהרה כי "תוך 4 שנים נעבור את עיתון ׳ידיעות אחרונות׳ במספר המנויים". מו"ל עיתון "כלכליסט" מקבוצת "ידיעות", יואל אסתרון, הגיב לבן צבי: "חשבתי שזו תוכנית בידור".

אסתרון הצטרף בדיון לדבריו של שר התקשורת גלעד ארדן נגד סיוע ממשלתי לעיתונות. ״כיום רוב ההכנסות באות מפרסום ומיעוט ההכנסות מגיע ממנויים״, אמר אסתרון. ״צריך לשנות את המודל הזה כך שהמנויים ישלמו יותר. המודל של ׳הארץ׳, ובלבד שהשוק כולו ידבר באותה שפה״. הוא גם ציין את החוק בצרפת שמחייב את גוגל לשלם תמלוגים ליצרני התוכן. ״גוגל שודדת את התכנים שלנו״, אמר אסתרון. הוא הוסיף, בהתייחסו לעיתון ״ישראל היום״ כי ״יש כשל שוק בישראל בכך שהמדינה מאפשרת מוצרים חינמיים שמשחית את הדמוקרטיה הישראלית. גורם בעל עניין מפיץ את השוק במזון מקולקל״.

ירון דקל, מפקד גל״צ, אמר בדיון לגבי כוונותיו של השר ארדן כי השאלה האם יהיה גב ציבורי לכל המהלכים האלה. ״אני שמח שגלי צה״ל היא תחנה ציבורית ואני שמח שאחרי שמונה שנים שקודמיי התאמצו להעביר את התפקיד, גלי צה״ל קיבלה את האישור מהמחוקק לגבות חלק מההכנסות שלה באופן עצמאי. ככל שהשידור הציבורי יהיה מנותק יותר מהשדה הפוליטי כך טוב לו יותר״.

מנכ״ל חברת החדשות של ערוץ 2, אבי וייס, פיקפק לגבי יכולתיו של שר התקשורת ליישם את הרפורמות המקיפות שהוא מתכוון לבצע. ״אני לא משוכנע שזה יעבור בכזו קלות״, אמר וייס.

וייס הביע תמיכה ברגולציה על חברות החדשות המסחריות. ״מפרספקטיבה של חדשות ערוץ 2 לנו אין בעיה עם הרגולציה. לרגולציה יש המון יתרונות והמטרה היא להגן על חברות החדשות מול לחצים שונים. לגבי חברות החדשות רגולציה היא סוג של חומת מגן שעוזרת לנו״, אמר וייס.

עוד אמר וויס כי ״מצב התקשורת הוא בכי רע. לא צריך להבין למה. שוק הפרסום לא גדל לאורך השנים והפלטפורמות גדלו לאורך השנים. ערוץ 2 הוא אחד המצליחים במערב, ובכל זאת הערוץ לא מצליח להתקיים. הערוץ משלם כל כך הרבה כסף לכל מיני גופים שקשה להתקיים״.

וייס התייחס גם להיערכות לקראת המעבר למשטר הרישיונות בטלוויזיה, שעשוי בסופו של דבר להביא לפירוק חברת חדשות 2. ״אין לי מושג מה יהיה עם חברת החדשות של ערוץ 2. החוק מאפשר שחברת החדשות תמשיך לשדר במשך כשנתיים אחרי המעבר לרישיונות, אבל אני לא ואף אחד לא יודע״.

חגי גולן, עורך ״גלובס״, אמר בדיון כי. צריך להבדיל בין האמצעים הטכנים של יצירת הדפוס לבין יצרני התוכן. ״האנשים שנמצאים כאן הם יצרני התוכן ואני מאמין שיצירת תוכן תמשיך להתקיים, ורק נשאלת השאלה אם יידעו למצוא את המודל הכלכלי הנכון. הציבור הורגל לצרוך תוכן בחינם וזו בעיה קשה״. לדבריו, ״המצב הנוכחי פוגע בתקשורת והקצאת המשאבים שלה. כלי תקשורת ששורד הוא מי שיש לבעליו כיסים עמוקים יותר״.

מנכ״ל הטלוויזיה החינוכית, אלדד קובלנץ, אמר בדיון כי בלוח השידורים החדש שיעלה בקרוב הפוקוס יהיה בעיקר על ילדים ו״טלוויזיה מאוד גבוהה. זו המשימה הראשונה של החינוכית. הנתח של האקטואליה ילך ויצטמצם בעתיד. החינוכית תצטרך למצוא את הדרך לבטא באקטואליה דברים שלא באים ילדים ביטוי במקומות אחרים, והדוגמה היא התוכנית ׳ואקום׳ שזכתה בפרס״.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker