בעקבות תחקיר TheMarker |

בעלי רשת הקפה אילנ'ס נחקר ברשות ההגבלים

חקירתו של הבעלים יעקב לוזון היתה גם היא בנושא תיאום המחירים בין רשתות הקפה ■ קודם לכן נחקרו רונן נמני מקפה קפה, קובי חקק מרולדין ועופר קורן מלנדוור ■ סניף קופיקס באבן גבירול ממוקם בסמוך לסניף אילנ'ס

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

רשות ההגבלים העסקיים ממשיכה לחקור את התיאום בין רשתות הקפה. יעקב לוזון, בעלי רשת אילנ'ס, נחקר היום על ידי רשות ההגבלים העסקיים בנושא תיאום המחירים בין רשתות הקפה. החקירה נערכה בשעות הבוקר במשרדי הרשות. רשות ההגבלים כבר פשטה על משרדי רשת קפה קפה, ערכה חיפוש במחשבים ובמשרדים וחקרה את בעלי הרשת רונן נמני. כמו כן חקרה את בעלי רשת רולדין, קובי חקק, מנכ"ל רולדין ואת עופר קורן בעלי לנדוור.

הסניף הראשון של קופיקס ברחוב אבן גבירול בתל אביב ממוקם בסמיכות לסניף של אילנ'ס. בסך הכל מונה רשת אילנ'ס 14 סניפים. לוזון נכנס כשותף באילנ'ס לפני כשש שנים, אז קנה 50% מהרשת שייסד אילן שנהב ולפני כשלוש שנים קנה את הבעלות המלאה על הרשת. יעקב לוזון הוא גם אחיו של יו"ר התאחדות לכדורגל, אבי לוזון ושל עמוס לוזון, נשיא מכבי פתח תקוה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בנט בכנס הורביץ: "המלפפון בהודו הוא הנרטיב הישראלי"

"יש לי 40 משרות היי-טק בשכר גבוה שאני לא מצליח לאייש"

הבעלים של אילנ'ס, יעקב לוזוןצילום: עופר וקנין

חקירת הרשות הינה תולדה של חשיפת TheMarker, לפיה בכירים ברשתות קפה גדולות תיאמו ביניהם מהלכים עסקיים ובין היתר נועצו אחד בשני האם להגיב במבצעים והורדת מחירים להשקת המתחרה החדש 'קופיקס'. בעקבות הפרסום הודיע הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, שמדובר בפרשיה חמורה מאוד לכאורה וכי יבצע בדיקה בנושא.

על מערכת היחסים העסקית הבעייתית בין בעלי רשתות הקפה המובילות בישראל, שכל אחת מהן בעלת עשרות רבות של סניפים, ניתן היה ללמוד בין היתר מדבריו של רונן נמני, בעליה של רשת קפה קפה. נמני אמר שהוא לא מתכנן להוריד אפילו אגורה במחיר, שכן הוא ועמיתיו, בעלי הרשתות הגדולות האחרות, קיימו ביניהם שיחות בנושא, לאחר הפתיחה "הרעשנית" של קופיקס, וסיפרו מה כל אחד מהם מתכונן או לא מתכונן לעשות.

נמני סירב לחשוף בשיחה מי הם אותם בעלי רשתות בתי הקפה איתם שוחח על מחירי הקפה העתידיים. הוא הבהיר כי מדובר ברשתות הגדולות והמשמעותיות ביותר וכי "אף אחד לא מוריד" (מחירים). בתשובה לשאלה 'מדוע הוא מאמין לדבריהם של אלה שכביכול אמורים להיות המתחרים שלו', ענה: "אני חבר של כולם...אנחנו קולגות למקצוע, אני לא מתחרה ולא כלום. אנחנו און ליין בקו טלפון ואני מדבר איתם ואנחנו בקשר עם כולם. זה כולנו ביחד. כל הרשתות הגדולות כולנו בקשר וכולנו מדברים ואף אחד לא הולך להוריד מחירים".

לדברי בעלי רשת קפה נוספת, לאחר פתיחת קופיקס הוא קיבל שיחת טלפון מבכיר בדלק ישראל, בעלת רשת קפה ג'ו וחנויות הנוחות מנטה, שביקש לדעת אם הוא מתכוון להציע מבצע רשתי בעקבות ההתפתחויות. "הוא רצה לדעת אם אני בתור רשת עושה משהו", סיפר הבעלים. "אמרתי לו שאני לא מתייחס, אז הוא אמר לי ‘גם אני חשבתי לא להתייחס, אבל רציתי לשמוע עוד דעה’". בתגובה נמסר מדלק ישראל ש"התקיימה שיחת חולין בין מכרים. השיחה לא עסקה בתיאום מכל סוג שהוא או בדרכי פעולה כלשהן. החברה מקפידה לפעול ופועלת לפי דין".

סניף של קפה קפהצילום: אליהו הרשקוביץ

מרשת קפה קפה נמסר בתגובה: "לרשת 'קפה קפה' אין ולא היה מה להסתיר, היא שיתפה ומשתפת פעולה עם כל אשר פונה או יפנה אליה".

מרולדין נמסר בתגובה: "מעולם לא תואמו מחירים עם רשתות אחרות, ואנשי החברה ענו לכל השאלות שנשאלו בנושא".

מלנדוור נמסר בתגובה: "שיתפנו פעולה עם החקירה. מעולם לא תיאמנו מחירים. אנו בטוחים כי הממונה יבצע עבודתו נאמנה".

יעקב לוזון אישר את הידיעה ואמר: "אכן זומנתי לחקירה. אני חושב שאנשי רשות ההגבלים עושים עבודתם נאמנה. עזרתי להם במה שיכולתי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker