הרייטינג והפרסום לא הספיקו: קשת ורשת יזדקקו להזרמת הון ב-2014 - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הרייטינג והפרסום לא הספיקו: קשת ורשת יזדקקו להזרמת הון ב-2014

לא רק ערוץ 10 מתקשה לעמוד על רגליו ■ לפי הערכות, גם זכייניות ערוץ 2 ייאלצו לפנות לבעלי המניות שלהן כדי לאזן את תקציב 2014, בשל ההשקעות הכבדות הכרוכות במעבר לרישיון ובשידור שבעה ימים בשבוע ב-2015

תגובות

2013 תיחשב שנת מפנה בשוק הפרסום הישראלי, במיוחד לאחר 2012 הקשה. אך למרות הרייטינג הגבוה שהצליחו זכייני ערוץ 2 להשיג במהלך השנה הנוכחית, הם יתקשו לאזן את תקציב 2014 ללא הזרמת הון מהבעלים.

גורמים בכירים בתעשייה מעריכים כי הנהלות רשת וקשת צפויות לפנות במהלך החודשים הקרובים לבעלי המניות ולבקש מהם הזרמות נוספות, וזאת כחלק מהערכות הזכייניות למעבר לרישיון בנובמבר 2015. בשוק מעריכים כי היקף ההזרמות שיבקשו הנהלות הזכייניות יהיה עשרות מיליוני שקלים. גם ערוץ 10 יידרש להזרמות במהלך 2014, אך במקרה שלו הדבר אינו מפתיע שכן הערוץ לא מצליח להעלות את שיעור הרייטינג הממוצע שלו ולנגוס בנתח מהותי משוק הפרסום בטלוויזיה.

זכייניות ערוץ 2 יסיימו את תקופת הזיכיון בנובמבר 2015, אך הן יכולות שתיהן בהסכמה לעבור לרישיון כבר בתחילת 2015 או להאריך את הזיכיון עד 2017. ההערכות הן ששתי הזכייניות יבחרו בסופו של דבר לעבור לרישיון בנובמבר 2015. המעבר לרישיון ידרוש מרשת וקשת לבנות לוח שידורים של שבעה ימים בשבוע. לפיכך, הן ייאלצו לבצע במהלך 2014 השקעות גבוהות יחסית בפיתוח תוכניות ורצועות שידור שישרתו לוח שידורים זה. בעוד ההכנסות בגין תוכניות אלו יגיעו רק בעת שידורן, כלומר ב–2015 ו–2016, חלק ניכר מההוצאה התזרימית תיעשה כבר ב–2014. לשם כך נדרשות הזכייניות לגשר על פערים תזרימיים אלה באמצעות הזרמות מבעלי המניות.

אחרי שנים של הפסדים, שתי זכייניות ערוץ 2 הגיעו בשנה האחרונה לתוצאות עסקיות חיוביות ורשמו רווחים של עשרות מיליוני שקלים, בשל הביקושים הגבוהים לפרסום. עם זאת, רשת הזרימה את עיקר הרווחים לכיסוי חובות העבר, ואילו קשת השקיעה סכומים ניכרים בפיתוח פעילויות נוספות שאינן רווחיות - ערוץ 24, אתר מאקו והרחבת הפעילות הבינלאומית למכירת הפורמטים.

בעלי המניות של קשת תומכים בהנהלת החברה וביעדים שהיא מציגה ליצירת זרועות פעילות חדשות לשנים הקרובות. עם זאת, מהלכים אלה ייאלצו את בעלי המניות של שתי הזכייניות להכניס שוב את היד לכיס ולהזרים עשרות מיליוני שקלים ב–2014. בשלב זה הנושא עדיין לא נידון בדירקטוריון קשת ולא הוכנה תוכנית עבודה מוסדרת הכוללת דרישה להזרמה.

אנצ'ו גוש

בשנה האחרונה הזרימו בעלי המניות של רשת כ–75 מיליון שקל לחברה, שיועדו בעיקר לכיסוי חובות לבנקים. בעלי המניות של קשת הזרימו כ–50 מיליון שקל לחברה מסוף 2012. בענף הטלוויזיה מעריכים כי אם אכן שלוש זכייניות הטלוויזיה יעברו לרישיון מבלי שיהיה מיזוג כלשהו בענף, המצב יגרור הפסדים קשים לזכייניות, שכן שוק הפרסום אינו גדול דיו לשרת 21 ימי שידור בשבוע.

שוק הטלוויזיה נערך לקראת לקראת שינויים רגולטוריים ועסקיים משמעותיים ב–2015. ערוץ 10 חייב להגיש בקשה לרישיון עד סוף 2013 כדי שיוכל להמשיך לשדר ברישיון בתחילת 2015 - אז תמה תקופת הזיכיון שלו. בשלב זה הערוץ נתקל בקשיים להגיש את הבקשה, שכן בעל המניות ארנון מילצ'ן אינו חותם על מסמכי הבקשה לרישיון, באמצעי לחץ בדרישתו לתשלום כספים שהשקיע בערוץ. במקביל, הערוץ נזקק להזרמות משמעותיות של בעל המניות רון לאודר, שהזרים בשנה האחרונה יותר מ–100 מיליון שקל. אם הערוץ לא יצליח לעמוד ביעדים העסקיים ולא יכניס שותף חדש שיזרים כסף, עתידו מוטל בספק.

לא נמסרה תגובת קשת ורשת על הידיעה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם