קרב בין בעלי המניות, רייטינג מאכזב ומשבר תקציבי: ערוץ 10 לא יוצא מהבור - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קרב בין בעלי המניות, רייטינג מאכזב ומשבר תקציבי: ערוץ 10 לא יוצא מהבור

הפקות יקרות, רייטינג נמוך וניסיון כושל להידמות לערוץ 2 שרפו את כל המזומן שהזרים רון לאודר לשיקום הערוץ ■ האם רפי גינת, אבי בלשניקוב ומיכל גרייבסקי יצליחו להביא את הערוץ בשלום לרישיון? לוח השידורים של 2014 כבר אושר - אך אם לא יעמוד ביעדים, לאודר עלול להוריד את המסך על הערוץ

22תגובות

ביום רביעי התכנס דירקטוריון ערוץ 10 במשרדיו בגבעתיים. על הפרק עמדו שינויים תקציביים ל–2013 ואישור תוכנית הפעילות ל–2014 - השנה הראשונה שבה הלוח כולו יהיה פרי ידיו של המנכ"ל החדש, רפי גינת.

עם זאת, בתחילת הישיבה אישר הדירקטוריון מהלך מפתיע אחר: יו"ר הערוץ בשנה האחרונה, אבי בלשניקוב, פינה את כורסת היו"ר, ועליה יישב שוב יוסי מימן - בעל השליטה ‏(51%‏) בערוץ. השינוי בצמרת ערוץ 10 אולי לא ישפיע על השכר שמקבל בלשניקוב מניהול עסקיו של לאודר בישראל, אבל מה גרם לו לוותר על התפקיד הנחשק?

בלשניקוב הוא האיש שקיבל לידיו את הערוץ חודשיים לפני שאמור היה להיסגר. הוא החליט לצאת למאבק - על דעת הקהל, על לבם של פקידי האוצר ועל אצבעותיהם של נבחרי הציבור בכנסת - שבשיאו התבצרו הוא ובכירי ערוץ 10 במשרדי האוצר בירושלים. הוא נאלץ לפנות את מקומו שלא מרצונו, אלא בשל מאבק מכוער שהתפתח בין בעלי המניות של הערוץ.

ארנון מילצ'ן, המחזיק 24% מהערוץ, הוא האיש שסופג כיום את הביקורות הקשות ביותר מצד בכירי הערוץ. האיש שכבר הזרים לערוץ 50 מיליון דולר, ומשך את ידו מהערוץ לאחר שהגיע למסקנה כי העסק לעולם לא יהיה מאוזן, מעוניין לצאת מההשקעה. מילצ'ן הבין שבסביבות לאודר לא מתכוונים להחזיר לו את 50 מיליון הדולר ולדלל את מניותיו. גם דרישה שהעביר לשלם לו 6 מיליון דולר - הסכום שנאלץ באחרונה לשלם לניוז קורפ של רופרט מרדוק ולרכוש בחזרה את מניותיו - נענתה בשלילה. התגובה של מילצ'ן היא מאבק בבעלי המניות האחרים במישור הרגולטורי.

תומר אפלבאום

עורכי דינו של מילצ'ן פנו לרשות השנייה וטענו כי העובדה שהערוץ מנוהל בפועל ידי נציגי לאודר מנוגדת לחוק, המחייב כי הערוץ ינוהל על ידי בעל מניות ישראלי. אנשי מילצ'ן אף מבהירים כי הוא לא יחתום על בקשת הערוץ לקבל רישיון שידורים קבוע, שאמורה להיות מוגשת עד סוף השנה - והמשמעות היא שהערוץ לא יוכל לפעול לאחר 2014.

כדי להתמודד עם טענותיו של מילצ'ן, הבהירו אנשי לאודר למימן - שבעקבות מצבו הכלכלי בורח באחרונה מחשיפה תקשורתית - כי עליו לשוב לקדמת הבמה. מעבר לזה, התקווה היא שמפוזיציה כזו, מימן יהיה גורם נייטרלי, שיצליח לפשר בין הנצים ולהגיע להסכמה בין בעלי המניות כדי שהערוץ ימשיך לפעול. מימן עצמו מחויב לכך שהערוץ ימשיך לפעול, גם משום שהוא חתום על ערבות אישית בסך 50 מיליון שקל לחלק מחובות הערוץ.

לאודר לא ממהר לפתוח את הארנק

הקרב המכוער בין בעלי המניות היה החלק הקל בישיבה. החלק הקשה יותר הוא הניסיון של אנשי הערוץ להתמודד עם אחד המשברים התזרימיים החמורים ביותר שידע. בכירים בענף הטלוויזיה מדווחים כי זה כמה שבועות הערוץ מעכב תשלומים לספקים באופן חריג יחסית לענף - ובוודאי לערוץ 10, שבעבר תנאי התשלום שלו היו טובים יחסית.

ארנון מילצ'ן

בסביבת ערוץ 10 מאשרים כי אכן יש מצוקה תזרימית, אבל מבהירים כי הדבר אינו חורג מהנורמה בשוק הטלוויזיה. "יש תקופות קשות ועיכובי תשלומים אצל כל זכיין ואצל כל חברה במשק. פה ושם גם מעכבים תשלומים, זה קורה", אומר בכיר בערוץ.

השינויים ל–2013 ותוכנית העבודה ל–2014, שכללה בעיקר השקעות גבוהות יחסית בתוכן, אושרו על ידי דירקטוריון הערוץ. האישור הזה הושג רק משום ששבוע לפני הישיבה, עשו את דרכם בלשניקוב ומיכל גרייבסקי, נציגיו של בעל המניות הדומיננטי לאודר, לפגישה עמו בארה"ב - והציגו לו את התוכניות המלאות. לאודר נתן אור ירוק לתוכנית הפעולה, אבל לא בטוח שאנשי ערוץ 10 יראו עוד הרבה "ירוקים" אחרים: לאודר המאוכזב מביצועי הערוץ כבר לא ממהר לפתוח את הארנק ולאשר הזרמות נוספות בהיקפים שלהם נזקק כיום הערוץ.

עם חתימת ההסכם על הארכת הזיכיון בסוף 2012 התחייב לאודר להזרים 80 מיליון שקל לערוץ, בהמשך ל–60 מיליון שקל שהעביר עוד ב–2012. חלק גדול מסכום זה הועבר ישירות למדינה בשל מחויבויות רגולטוריות שוטפות של הערוץ. יותר מ–20 מיליון שקל נוספים הופנו להקמת אולפן החדשות בירושלים, בבנייני JCS.

כעת אנשי ערוץ 10 נאלצים לכתת רגליהם שוב ושוב ללאודר - בארה"ב, בלונדון ובישראל - ולבקש הזרמת נוספות. בחודשים האחרונים לאודר ממשיך להחיות את הערוץ עם הזרמות נוספות של 2–3 מיליון דולר בכל חודש, והוא צפוי להזרים סכום דומה גם בתחילת נובמבר - אבל הסכומים הקטנים האלה אינם מצליחים לייצב את מצבו של הערוץ.

אף שבמשך חודשים רבים ב–2013 שוק הפרסום היה בשיאו והניב הכנסות גבוהות יחסית לזכייניות הטלוויזיה, ערוץ 10 נותר יחסית מאחור. המנכ"ל החדש גיבש אסטרטגיה שלפיה לערוץ 10 אסור לוותר על אף יום שידורים, והוא מתחרה גם מול קשת, ולא נדחק לפינה עם שבועות ארוכים של שידורים חוזרים. בשטח, התוכניות שהיו על המדף של ערוץ 10 לא הוכיחו את עצמן.

עופר וקנין

תוכניות בולטות של הערוץ ב–2013, בעלות גבוהה של עד 800 אלף שקל לערב בפריים טיים, נחלו אכזבה קשה. זה התחיל עם "הרווק" ו"אקסטרים מייקאובר", וכעת ממשיך עם הריאליטי "הכפר". עלות התוכנית לפרק היא כ–600 אלף שקל, אבל היות שהרייטינג הממוצע כ–8%, זהו ערב שידורים שמפסיד מאות אלפי שקלים. החל מאמש ניצבת מול "הכפר" תחרות אדירה - "אקס פקטור" של רשת - והתוכנית תרשום נתונים נמוכים עוד יותר.

הערוץ יכול להתנחם בתוכנית המתיחות "אמבוש", המשיגה קייטינג דו־ספרתי נאה, ובמיוחד מ"פנים אמיתיות" והסדרה "בני ערובה" בימי ראשון. נתונים אלה העלו את ממוצע הרייטינג הכולל של הערוץ. במקביל, הערוץ משקיע משאבים רבים בניסיון לאושש את מהדורת החדשות של הערוץ, החשובה כל כך ללאודר. מנכ"ל חברת החדשות גיבש סדרות כתבות שעוררו עניין ציבורי נרחב, והיקף הפרסום בחדשות הופחת משמעותית כדי להעלות את שיעור הרייטינג.

מנגד, ההשקה של העונה השנייה של "כלבוטק", בעלות של יותר מ–400 אלף שקל לפרק, נחלה אכזבה יחסית, עם 10.5% רייטינג בלבד. התוכנית המושקעת לאחר מכן - "בובה של מדינה" - הגיעה רק ל–8.6% רייטינג. על ערב כזה, מעריכים בשוק הטלוויזיה, מפסיד הערוץ מאות אלפי שקלים.

שורפים כ-10 מיליון שקל בחודש

לצד ההכנסות הנמוכות, ב–2013 הגדיל ערוץ 10 באופן משמעותי את הוצאות התוכן והשכר - בעיקר כהשקעה לקראת בניית לוח השידורים ב–2014. הערוץ מוציא לדרך כיום שורה של הפקות - מעונה נוספת של "אלנבי", סדרת ריאליטי חדש שפיתח עמי גלאם, עונה נוספת של "המסע המופלא של אהרוני וגידי" ותוכניות פריים טיים מושקעות נוספות.

אלון רון

ואולם שורת הכישלונות הצורבים במונחי רייטינג גרמו לכך שהערוץ נקלע למצוקה תזרימית קשה. לפי הערכות בענף, היקף שריפת המזומנים של הערוץ מגיע כיום לכ–10 מיליון שקל בחודש. בלי הזרמות מלאודר ובלי אשראי בנקאי, לא ניתן לפעול כך לאורך זמן. בשל מצבו הקשה, הערוץ הגדיל באופן ניכר את היקף עסקות האפ־פרונט - רכש מוקדם של זמן אוויר לפרסום תמורת הנחה משמעותית של עשרות אחוזים - במטרה להתגלגל ולשפוך כסף לקופה. ואולם בטווח הרחוק עסקות כאלה פוגעות בערוץ, שאינו מצליח למקסם את ההכנסות מפרסום.

השורה התחתונה של הפסדי ערוץ 10 עדיין אינה ברורה. גורמים בענף, שמכירים היטב את המספרים של שוק הטלוויזיה, מעריכים כי אם המצב הנוכחי יימשך, ההפסד יכול להגיע לכ–100 מיליון שקל. אחרים מעריכים כי ההפסד יהיה נמוך יותר ויגיע לכ–50 מיליון שקל.

כך או כך, בקצת שריפת המזומנים הזה, הערוץ לא יוכל להמשיך לתפקד. בשלב זה, גינת ונציגי לאודר מצליחים לשכנע את לאודר לטפטף עוד מזומנים לקופת הערוץ, מתוך תקווה שלוח השידורים של 2014 יכניס כסף ויקטין את הצורך בהזרמות.

אנשי ערוץ 10 ולאודר מנסים כיום לאתר משקיע. "יש כל הזמן שמות שעולים ויורדים", אומר מקורב לערוץ. ואולם לכולם ברור כי אם הרבעון הראשון והשני של ערוץ 10 ב–2014 ייראו כמו 2013, וערוץ 10 ימשיך להיאבק בערוץ 2 בלי להוות אלטרנטיבה - מצבו של הערוץ יהיה בכי רע. במקרה כזה, לאודר יממש את איומיו לעצור את ההזרמות, ולערוץ הפעם לא תהיה דרך מילוט.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם