סופרים מחדש את הרייטינג: הפאנל יוגדל - וגם מספר הצופים יתפרסם

הנתונים המתפרסמים בתקשורת של ועדת המדרוג מתייחסים למשקי בית ■ קיים נתון נוסף - שלא זוכה להבלטה - שסופר את מספר הצופים בפועל בכל תוכנית; כשסופרים כך - אחוזי הרייטינג יורדים משמעותית

נתי טוקר
נתי טוקר

ועדת המדרוג תתחיל לפרסם באופן יומי גם את נתוני הצפייה בטלוויזיה בפרטים, לפי מספר האנשים שצפו בפועל, ולא רק לפי משקי בית - כך החליטה מליאת ועדת המדרוג היום. בנוסף, הוחלט כי יפורסם מכרז חדש להפעלת המדידה שיגדיל את היקף הפאנל.

הנתונים המתפרסמים בתקשורת של ועדת המדרוג, שבהם גם עושים שימוש גופי הטלוויזיה, מתייחסים למשקי בית. כאשר מפורסם, לדוגמה, נתון שלפיו 30% רייטינג, הכוונה היא שב-30% ממשקי הבית הטלוויזיה היתה דלוקה הטלוויזיה על תוכנית מסוימת. עם זאת, קיים נתון נוסף - שלא זוכה להבלטה תקשורתית – שקובע את שיעור הרייטינג לפי תחשיב של מספר הצופים הבודדים בכל תוכנית. כאשר מציגים את שיעור הצפייה לפי מספר הצופים, ולא לפי משקי בית, אחוזי הרייטינג יורדים משמעותית.

עד היום פירסמה הוועדה בכל יום רק את נתוני הרייטינג לפי משקי בית. ואולם לאחר ביקרות שנמתחה על הוועדה שלפיה נתון משקי הבית אינו מספק את התמונה המלאה, ולאחר התערבות בנושא של שר התקשורת גלעד ארדן, החליטה מליאת ועדת המדרוג כי בכל יום יפורסם גם דו"ח צפייה יומית לפי פרטים.

מנחי "האח הגדול" ארז טל (משמאל) ואסי עזר. שיאנית רייטינג ידועהצילום: רועי ברקוביץ

הביקורת על הוועדה נמתחה גם בשל הטענות כי פאנל הוועדה נמוך יחסית. משקי הבית שמחוברים למערכת המדידה (פיפל מטר) כוללים כ-580 משקי בית בלבד, ועלו טענות שלפיהן נתון זה אינו מספק את התמונה המלאה. בשל כך החליטה הוועדה כי יפורסם מכרז חדש להפעלת המדידה והיקף הפאנל יוגדל בעשרות אחוזים, לפי המלצת היועץ הסטטיסטי של הוועדה.

להחלטה הראשונה של הוועדה לא צפויה להיות השלכות ישירות - שכן מדובר רק על נתונים המובלטים בסיקור התקשורתי. ואולם הגדלת היקף הפאנל היא צעד משמעותי שעשוי לחולל שינויים בעתיד בנתוני הצפייה בישראל.

ד"ר יפעת בן חי שגב, מנכ"לית הוועדה, מסרה כי "אני מברכת על ההחלטה לעדכן ולשפר את מערכת המדידה. מערכת המדידה בישראל היא בין הטובות בעולם, ומהווה דוגמא ומודל, וכך תמשיך להיות, גם באימוץ טכנולוגיות חדשות בסביבה שמשתנה תדיר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker