לא אפל ולא פייסבוק: "אמזון תהיה החברה המובילה בעוד עשור"

"המחשבה שבעוד עשור אדם יוכל לרכוש את כל השירותים שלו ממקום אחד ולא יצטרך ללכת לסופרמרקט היא מדהימה"

נתי טוקר
נתי טוקר

מי תהיה החברה הבולטת והמובילה בעוד עשר שנים מבין חברות הטכנולוגיה? מספר מומחים שהשתתפו בפאנל בכנס DLD שעסק בתחזיות לעשור הקרוב הסכימו כי זו לא תהיה גוגל, פייסבוק, מיקרוסופט או אפל – אלא חברת המסחר האלקטורני ומפתחת הקינדל אמזון, היא זו שתיקח את הבכורה.

"זו חברה שמתקדמת לכל כך הרבה תחומים, ומספקת כל כך הרבה שירותים. המחשבה שבעוד עשור אדם יוכל לרכוש את כל השירותים שלו ממקום אחד ולא יצטרך ללכת לסופרמרקט היא מדהימה", אמר יונתן קרים, עורך הטכנולוגיה של ״וול סטריט ג׳ורנל״ ו״דאו ג׳ונס״. ג'ים קונינג'ם, מנהל בכיר בחברת אינפוספייס, הסכים עמו: "אמזון כיום מתפתחת, אבל השאלה תהיה איך נצרוך בעתיד את התוכן שלנו, וזה נושא חשוב מאוד עבור אמזון". ג'ף בוזס, בעלי אמזון, רכש את עיתון "וושינגטון פוסט" לפני כחודשיים תמורת 250 מיליון דולר.

בפנאל, בהנחייתו של איתן אבריאל, עורך אתר ומגזין TheMarker, ניסו המשתתפים לנבא כיצד ייראה עולם הטכנולוגיה והאינטרנט בעוד עשור. "קשה מאוד לחזות מה יהיה בעוד עשור, בהתחשב בשינויים המהירים שיש פה, שהגיעו מהאינטרנט. יש שינויים שקורים בערב אחד מאפס ל-100", אמר קונינג'ם".

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזוןצילום: בלומברג

ג'מי מימן, מנכ"ל האפינגטון פוסט, טען כי השינוי המרכזי בעוד עשור יהיה המקור שממנו תגיע החדשנות. "ראינו את החדשנות מגיעה עד עתה בעיקר מארה״ב, אבל בעתיד נראה אותה מגיעה מאסיה, ממדיניות כמו סין והודו. יש שם רמת שימושים מאוד גבוהה במובייל", אמר מימן. במענה לשאלה מה ימליץ לילדיו כדי להיערך לעשור הקרוב אמר מימן: "ללמוד סינית".

יורם יעקובי, מנכ"ל מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל, אמר כי "בעוד עשר שנים נוכל לדעת מה יהיה בעוד עשור. נאסוף את כל המידע - לא רק רק מגוגל, כל אחד מאיתנו הרי אוסף מידע – ונשתמש במידע הזה באמצעות ניתוח ונוכל להסתכל לעבר כדי לחזות את העתיד. נוכל למשל לדעת אילו תקלות צפויות לך במכשירים על בסיס ניסיונם של אחרים ולייעץ לך מה לעשות".

משתתפים אחרים בדיון טענו כי בעוד כיום מחזיקות חברות הטכנולוגיה מידע רב אודות המשתמשים, בעוד עשור הגולשים יקפידו יותר ויותר על פרטיותם. יוהנס וינקלג׳, יו״ר וינקלג', אמר כי "בעשור הקרוב פרטיות תהיה נושא המרכזי. הגולשים ירצו לדעת איזה מידע נצבר אצל החברות הגדולות לגביהם". קונינג'ם הוסיף כי "לקוחות יותר ויותר מוטרדים מהמידע שנאסף עליהם. הפרטיות תיהפך לנושא מרכזי בעשור הקרוב".

בנוגע לשינויים הצפויים בעולם התוכן אמר מימן כי "אנחנו נמצאים בתהליך של שינוי, והמצב לא יחזור למה שהיה. כיום אנחנו מפרסמים 600 ידיעות ביום, אבל היינו יכולים לפרסם רק 200 כמו לפני כמה שנים. אבל המודל השתנה ואנחנו צריכים לספק לקוראים מידע לפי תחומי עניין מפולחים שלהם. צריכים לדעת לייצר מודל מתוחכם שישלב בין הכנסות מפרסום לבין הכנסות נוספות מתכנים ייחודיים, כמו תחקירים".

כנס DLDצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker