רשות ההגבלים תאשר מיזוג yes ובזק, אך תאסור תוכן בלעדי ב-yes

כך למשל, רשות ההגבלים צפויה לאסור על yes לרכוש תוכן בחו"ל באופן בלעדי, כך ששאר החברות בענף יוכלו לשדר את אותו תוכן

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

רשות ההגבלים צפויה לתמוך באישור המיזוג בין בזק לחברת הלוויין yes באוקטובר. עם זאת, הרשות תטיל מגבלות משמעותיות על פעילות החברה הממוזגת.

כך למשל, רשות ההגבלים צפויה לאסור על yes לרכוש תוכן בחו"ל באופן בלעדי, כך ששאר החברות בענף יוכלו לשדר את אותו תוכן. כבר כיום נאסר על חברות הכבלים והלוויין לרכוש תוכן באופן בלעדי בעקבות איסור של מועצת הכבלים והלוויין, אך כעת האיסור צפוי להיות מעוגן במסגרת הגבלים עסקיים. על חברת HOT כבר חלים הגבלים כאלה במסגרת הסכם המיזוג של שלוש חברות הכבלים ההיסטוריות.

ההערכות הן שרשות ההגבלים תנסה לקחת את האיסור על בלעדיות בתוכן צעד נוסף ותחיל אותו גם בחלק מתחום הפקות המקור הישראליות. תחום הפקות המקור בכל פלטפורמת שידור הוא עוגן ומהווה אמצעי ליצירת ייחודיות ויתרון תחרותי על פני הפלטפורמה המתחרה. הפקות כמו "עספור" של HOT או "שטיסל" של yes מקודמות במאמצי השיווק של החברות.

ההערכות הן שהרשות תמליץ כי לגבי חלק מהפקות המקור, או לגבי תחומי הספורט והילדים, ייאסר על yes לחתום על הסכמי בלעדיות מול המפיקים. ככל הנראה, הסכמי הבלעדיות ייאסרו בעיקר ביחס לשחקנים החדשים שאמורים להיכנס לזירה - סלקום, פרטנר ואולי גם גולן טלקום.

yes צפויה להתנגד להחלטה כזאת, שכן היא עשויה לשמוט מתחת לרגליה את הבסיס העסקי ולמנוע ממנה לשמר לקוחות או לגייס חדשים.

בזק, שנשלטת על ידי שאול אלוביץ', מחזיקה ב–49.9% מ–yes, ואת השליטה מחזיקה חברת יורוקום של אלוביץ'. בעבר החליטה רשות ההגבלים כי על אלוביץ' למכור את חלקו ב–yes, וזאת מתוך הנחה שתקום חברת טלוויזיה שלישית.

ואולם, לאור כניסת מערך עיד"ן פלוס והתוכניות להרחבתו, וכן בעקבות הכניסה הצפויה של חברות הסלולר לתחום הטלוויזיה, ברשות ההגבלים נוטים לאשר את מיזוג בזק ו–yes. אך כאמור, ברשות מתכוונים לסלול את הדרך לתחרות באמצעות מניעת תוכן בלעדי ב–yes, ומתוך הנחה שבשלב הראשון לחברות הסלולר יהיה קשה לעמוד בעלויות של הפקת תוכן מקורי.

מ–yes נמסר: "לחברה אין מידע בנושא ואיננו יכולים להתייחס לשמועות".

ברשות ההגבלים סירבו להתייחס לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker