וואלה מזעזע את תעשיית האינטרנט: האתר הגדול בישראל פרש מהוועדה למדרוג

(עדכון) האתר הגדול בישראל הודיע על כך בצהריים בישיבת הוועדה למדרוג ■ המשמעות: חור של מאות אלפי שקלים בתקציב הוועדה

נתי טוקר
נתי טוקר

(עדכון) אחרי האיומים, מגיע שלב הביצוע: אתר וואלה הודיע היום בישיבת ועדת המדרוג לאינטרנט על פרישתו המיידית מחברותו בוועדה המודדת את הגלישה באינטרנט. מדובר במכה לעבודת הוועדה, שכן וואלה הוא האתר הגדול בישראל. וואלה כבר הסיר בימים האחרונים את הסקריפטים של הוועדה המאפשרים לוועדה לבדוק את נתוני הגלישה. למרות זאת, בשלב זה החברים האחרים בוועדה הביעו נכונות להמשיך ולהיות חברים בה.

לוועדת המדרוג יש חוזה ארוך טווח עם חברת גמיוז לביצוע המדידה עד אמצע 2015, שהתבסס על התשלום המגיע מחברי הוועדה. כעת, עם פרישתה של וואלה עשוי להיווצר חור של מאות אלפי שקלים בתקציב הוועדה.

בוועדה אמרו היום כי "הוועדה רשמה לפניה את הודעת וואלה לפרישה לאלתר. אנו בטוחים כי וואלה תעמוד בהתחייבותה הכספיות כנדרש מכל חברי הוועדה". ההערכות הן גם כי הוועדה תדרוש להפחית את המחיר המשולם לגמיוז ובשל הפסקת המדידה של האתר בעל נפח הגלישה הגדול ביותר

באתר וואלה סבורים מזה זמן רב כי כי ועדת המדרוג לאינטרנט אינה מסייעת לתחום הפרסום הדיגיטלי באתרים הישראליים. מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, התבטא בנושא גם בפומבי ואמר כי "המדידה לא הצליחה להביא את הפרסום הדיגיטלי למקום הראוי לו". בשוק האינטרנט סבורים כי מכיוון שכל קמפיין בודד נמדד בפני עצמו באמצעות הקלקות, למדידה הכוללת של החשיפה לאתר אין תועלת והיא לא מסייעת לשיפור ההכנסות, ובוודאי לא שווה את הסכומים המשולמים לתפעול הוועדה.

הקש ששבר את גב הגמל היה המאבק של וואלה מול אתר מאקו סביב פרסום נתוני הגלישה למובייל באחרונה. במאקו הציגו את נתוני מספר הגולשים באתרים המותאמים ושתי האפליקציות שבבעלותם (mako ו-mako tv) יחד וטענו כי הם זוכים לחשיפה הגבוהה ביותר באינטרנט. אלא שבוואלה ובאתרים נוספים טענו כי מאקו הציגו את הנתונים בצורה מעוותת, שכן וואלה לא חשפה בשלב זה את נתוני הגלישה באפליקציות וכן משום שיש חפיפה בין גולשי האתרים המותאמים לאפליקציות ובין שתי האפליקציות.

בוואלה ובאתרים נוספים דרשו כי ועדת המדרוג תפרסם הבהרה כי הנתונים שמאקו הציג שגויים. לאחר דיונים בין הצדדים בוועדה אמר מנכ"ל הוועדה, גל תורג'מן, כי היו אתרים "שפירשו בצורה לא נכונה את הנתונים, כולל מודעות מטעם מאקו. במודעות מאקו הציגה בצורה נכונה את נתוניה אך שגתה ונהגה שלא על פי החלטת הוועדה, בכך שחיברה את הנתון המצרפי של הגלישה לאתר ולאפליקציות". ואולם לא פורסמה הבהרה חד משמעית כי נתוני מאקו שגויים.

המאבק סביב נתוני המובייל הוא זה שגרם בין השאר לאתר וואלה לשקול לפרוש סופית מוועדת המדרוג - החלטה שלפי טענות גורמים בשוק האינטרנט גם אתרים נוספים שוקלים לבצע. כאמור, בפועל וואלה כבר ביטלה את האפשרות להימדד במערכות הוועדה. הוועדה בודקת את נתוני וואלה באמצעות סקריפט המושתל באתרים לאחר  שוואלה הסירה בימים האחרונים את הסקריפט. המשמעות היא שהאתר הגדול בישראל כיום, הן באתרים והן במובייל באתרים מותאמים, אינו נמדד כעת.

מוואלה ומוועדת המדרוג סירבו להגיב לידיעה.

אילן ישועהצילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker