בלעדי |

נמאס לכם מ"האח הגדול"? תוכניות איכות יכבשו את הפריים טיים

לאחר ניסיונות עקרים לצמצם את היקף שידורי הריאליטי מוביל שי באב"ד, המנכ"ל החדש של הרשות השנייה, מהלך שבו יחויבו הזכייניות בערוצים המסחריים לשמור על יחס שווה בין שעות תוכן נמוך לתוכן איכותי בפריים טיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האם תוכנית שאפתנית לשינוי הרגולציה תצליח להפוך את פניה של הטלוויזיה המסחרית? המנכ"ל החדש של הרשות השנייה, שי באב"ד, יציג השבוע לחברי מועצת הרשות תוכנית מקיפה לשינוי ברגולציה על התכנים בערוצים המסחריים. בהמשך תוצג התוכנית לציבור במטרה לקבל את עמדתו, ולאחר מכן היא תובא להכרעת מועצת הרשות השנייה.

השינוי המרכזי הוא הביטול של סיווג הז'אנרים שלפיהם נהגה עד כה הרשות השנייה לפקח על הטלוויזיה המסחרית, כמו דרמה, תעודה או בידור. במקום זאת, למועצת הרשות השנייה תהיה סמכות לקבוע רק אם התוכנית היא איכותית או שאינה כזו. הקביעה תיעשה על פי המסרים שעולים מהתוכנית וההתרשמות מצפייה ממנה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

החברה הישראלית שעושה כסף מההתמכרות הסלולרית החדשה שלכם

הטכנולוגיה שתשגר אתכם מלוס אנג'לס לניו יורק בחצי שעה

מטרת ההצעה היא להשפיע על תוכני הטלוויזיה בשעות צפיית השיא - שכיום נכבשו על ידי תוכניות הבידור והריאליטי. ההצעה מרחיקת לכת ועשויה לחייב את הזכייניות לשפר משמעותית את התכנים. לפי ההצעה, בשעות הפריים טיים 21:00–23:00, ואולי גם לאחר מכן, יחויבו הזכייניות לשדר על כל שעה של תוכן לא איכותי שעה של תוכן איכותי. הרשות השנייה, בשלב אישור לוחות השידורים, תקבע אם הזכיין עומד בדרישות התמהיל שנקבעו, ותחליט אם לאשר את לוח השידורים. יישום המגבלה יחל בראשית 2014.

מנחי "האח הגדול", אסי עזר וארז טלצילום: רועי ברקוביץ

באב"ד התייחס בהצעתו לתוכן המשודר בטלוויזיה וכתב כי "כיום אנו עדים לריבוי תוכניות שהמרכיב המרכזי בהן הוא תחרות קשה בין מתמודדים הנדרשים לבצע משימות מורכבות בתנאים לא שגרתיים, והדבר מביא את המתמודדים לעתים לידי התנהגויות שאינן מקובלות ואינן ראויות מבחינה חברתית... תהליך זה יוצר לעתים להתנהגות תחרותית ואגרסיבית, לא חברתית ותככנית, שאינה מעודדת אזרחות טובה ולמרות זאת 'מוצדקת' לכאורה בשם התחרות והשאיפה לזכות בה".

באב"ד ציין כי קיימת ביקורת ציבורית על סוג השידורים בטלוויזיה המסחרית - אף שבחוק ובכללי הרשות השנייה נקבעו כללים ומסגרות - אך אלה אינם מצליחים להביא לתוצאה של יצירת תוכן איכותי ומגוון בהיקף הנדרש.

"מבוא לאח גדול" הוגדר תוכנית תעודה

מאז כינון הטלוויזיה המסחרית יצרו ברשות השנייה שורה של כללים מסובכים לסיווג התוכניות. איש ברשות לא רצה להצטייר כקומיסר התרבות של הטלוויזיה, ולכן בחרו לא להתערב ישירות בתוכן, אלא רק לסווג את התוכנית. הרשות המציאה מבחר רחב של ז'אנרים: תוכניות מסוגה עילית כוללות את הז'אנרים "תוכנית תעודה", "סרט תעודה", "תוכנית מיוחדת" או דרמה; לצד סיווגים נוספים שהזכייניות מחויבות לשדר, כמו "תוכנית בענייני היום", "תוכנית שיח ציבורי", "תוכנית דעת ותרבות", ו"תוכנית מורשת ותרבות יהודית".

צוותים של הרשות השנייה קבעו בכל פעם את הז'אנר לפי הגדרות שונות, בהן עלות ההפקה, ולאחר מכן ספרו לזכייניות דקות שידור כדי לקבוע אם עמדו בחובתן לשידור הסוגה. בשטח, הרגולציה הדקדקנית שנועדה לשמר את איכותה של הטלוויזיה נחלה כישלון חרוץ, והטלוויזיה הישראלית משופעת בתוכניות ריאליטי ובידור.

אחת הסיבות שהרגולציה לא הצליחה היא הניסיון לקבוע את איכותן של התוכניות לפי כללים יבשים של ז'אנרים. התוצאה היתה לפעמים מגוחכת כאשר תוכני ריאליטי מובהקים, כמו ליווי של זוכה בתחרות או תוכנית קדם, נחשבת סוגה עילית.

התוניות נמוכות - הסוגה עיליתצילום: אלכס ליפקין

כך, לפי דו"ח הרשות השנייה ל–2011 ‏(דו"ח 2012 עדיין לא פורסם‏), הוכרו לקשת הוצאות של 148 מיליון שקל לתוכניות מסוגה עילית, אבל במסגרת סוגה זו נקבע כי תיעוד האודישנים של "כוכב נולד" הוא "תוכנית תעודה", וכך גם התוכנית "מבוא לאח הגדול".

לרשת הוכרו הוצאות של 70 מיליון שקל בסוגה עילית, שבה נכללה תוכנית התעודה, לפי הגדרות הרשות, "רגע לפני The Voice". לערוץ 10 הוכרו הוצאות של 98.2 מיליון שקל בסוגה עילית, שבמסגרתה הוכרו לו כתוכניות תעודה סדרת הנעורים "TLV" והסדרה "מעושרות". ב–2010 הוגדרה תוכנית שסקרה ניתוחים פלסטיים בשם "המסע לארץ הציצים" של ערוץ 10 כתוכנית תעודה.

הביקורת הציבורית על התכנים בטלוויזיה נשמעת כבר שנים רבות. רבות דובר על כך שהרגולציה נחלה כישלון חרוץ. דו"ח של חברת המחקר מדיה מטרי שפורסם ב–TheMarker במאי גילה כי רק כ–13% מהתוכניות המובילות בעולם הן תוכניות ריאליטי, ואילו בישראל כבש הריאליטי 50% מטבלת עשר התוכניות המובילות. נתון בולט נוסף היה שלא שולבה אף לא תוכניות אקטואליה, דוקומנטרי או פוליטיקה אחת בעשירייה הראשונה, בעוד בעולם 17% מכלל התוכניות המובילות היו דיווחי חדשות.

השינוי שמציע באב"ד לחובת שעה מול שעה הוא שינוי משמעותי. כיום מותר לכל ערוץ לשדר עד עשר שעות ריאליטי בשבוע, ועבור כל שעה כזאת הזכיין צריך לשדר 1.2 שעות של סוגה עילית. עם זאת, המגבלה תקפה ל–19:00–24:00 - והזכייניות נוהגות לשדר את תוכניות הסוגה העילית בשעות המאוחרות של חלון זמנים זה.

מעבר לרגולציה בינארית

השינוי שמבקש באב"ד להוביל מתבסס בעיקר על סוגי הרגולציה המקובלים בעולם. מסקירה שנעשתה ברשות ומוזכרת בדו"ח עולה כי הרגולציה היא בעיקר מניעתית. באירופה, למשל, עיקר הרגולציה הוא במניעת תכנים כמו אפליה על בסיס גזע, דת או מין; בניו זילנד נדרשים גופי השידור לשמור על הגינות; ובקנדה נדרשות תחנות הטלוויזיה לענות על מגוון הטעמים של הציבור בתוכן.

באב"ד מבקש לחזור לסעיף המקורי בחוק הרשות השנייה ‏(5ב‏), שבו מוגדר תפקיד הרשות כמי שאמורה לפעול לקידום היצירה העברית, לטיפוח אזרחות טובה, למתן ביטוי למורשת היהדות ולערכי הציונות וכן למגוון התרבותי של ישראל. במקום לסווג את התוכנית לפי ז'אנר, באב"ד מציע רגולציה בשיטה בינארית: הרשות תחליט רק אם התוכנית איכותית, משמע עומדת ביעדי החוק, ואז תפעל ליישום התמהיל הנדרש בין שני הסוגים.

הבעיה המרכזית היא כיצד לסווג תוכנית "איכותית". בהצעה של באב"ד נכתב כי "תוכניות המופקות בהשקעה מקצועית - יצירתית, עיתונאית או אומנותית ואסתטית - ניכרת, המעשירה את הצופה, ואשר תכניה מקדמים יעדים מרכזיים של הרשות כהגדרתם בחוק, ייחשבו תכנים איכותיים". מנגד, "תוכנית שעיקר מהותה ותכניה עומדים בניגוד למגמות הרשות... וייתכן ויהיו בתוכנית יסודות של התנהגות שאינה ראויה, תיחשב תוכנית שאין בה כדי לקדם את יעדי הרשות".

הריאליטי שולט

סימן השאלה הגדול ביותר הוא כיצד יתייחסו בגופי השידור להצעה. היא תאלץ אותם לשבץ הרבה יותר תוכן שאינו ריאליטי או בידור בפריים טיים, שממנו מגיעות רוב ההכנסות שלהם. במצב השוק הנוכחי, ההערכות הן כי הזכייניות ינסו להיאבק בהצעה ולמנוע אותה.

באבד מסר בתגובה: "ביום רביעי עתיד היה להתקיים במועצת הרשות השנייה דיון לגבי יצירת מסך איכותי ומגוון יותר. בהתאם לנוהל, הופצו חומרים לעיון מקדים של חברי המועצה. לא נותר לי אלא להצר כי גורמים עלומים בחרו לנסות לפגוע בהליך התקין על ידי פרסומו לפני קיום הדיון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker