הג'ונגל של הרדיו האזורי: כך קמו שלוש תחנות רדיו חדשות ללא מכרז

שלוש תחנות רדיו ניצלו תדרים שקיבלו להקמת תחנות חדשות ללא מכרז ■ כעת מנסים משרד התקשורת והרשות השנייה לתקן את המעוות, אך צפויים להיתקל בלחצים פוליטיים מצד בעלי התחנות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

בשנה האחרונה חגגה הרשות השנייה 15 שנה לרדיו האזורי, ובקמפיין פרסומי דובר על 16 תחנות בישראל. ואולם למעשה פועלות בה 19 תחנות רדיו אזוריות - שלוש מהן משדרות בלי שהתקיים מכרז מסודר ובעקבות החלטות תמוהות שקיבלה הרשות השנייה בעשור האחרון. עתה מנסים משרד התקשורת והרשות להתערב בתחום רווי היצרים והכוחות הפוליטיים הזה.

בשלב הנוכחי מכוון המשרד, שבראשו עומד השר גלעד ארדן, את חציו אל דוד בן בסט - הבעלים של רדיו לב המדינה, המקורב בעצמו לגורמים פוליטיים - ומנסה לעצור את התרחבות רדיו לב המדינה, שהקים תחנה דוברת רוסית ללא מכרז. המשרד, שאמון על הקצאת תדרי הרדיו בישראל, הורה לתחנת הרדיו לב המדינה להסיר משדרים שהוצבו בראש העין עד 22 באוגוסט. החלטה זו עוררה סערה בענף, וכעת מוטחות האשמות על "קומבינות פוליטיות" בין בכירי תחנות הרדיו וגורמי הרגולציה. במקביל התפתח קרב בין יו"ר מועצת הרשות השנייה, שצידד בתחנות המפוצלות, לבין משרד התקשורת. כעת מתכוונים במשרד התקשורת וברשות השנייה לבחון את כל סוגיית פיצולי התדרים, שלאחריה ייתכן כי יבוטלו כל הפיצולים.

כתבות נוספות ב-TheMarker

החברה הישראלית שעושה כסף מההתמכרות הסלולרית החדשה שלכם

הטכנולוגיה שתשגר אתכם מלוס אנג'לס לניו יורק בחצי שעה

נמאס לכם מ"האח הגדול"? תוכניות איכות יכבשו את הפריים טיים

תחנות הרדיו האזוריות זוכות ממשרד התקשורת להקצאת תדרים כשהן מעלות טענות לגבי אי יכולת קליטה של התחנה באזור הזיכיון. ב–2001 הצליח רדיו לב המדינה להשיג אישור מהרשות השנייה ‏(האחראית לתוכן‏) לפצל את תדרי הרדיו, כלומר לשדר בתדר הנוסף שהוקצה לה שידורים שאינם בסינדיקציה עם תחנת האם. בן בסט הקים - באישור הרשות השנייה אך ללא מכרז - תחנת רדיו ברוסית, "רדיו פרוויה", שהיתה אמורה לשדר לתושבי אשדוד בלבד.

אלא שדו"ח חריף של מבקר הפנים של משרד התקשורת, שפורסם ב–2011 ב–TheMarker, גילה כי בן בסט חרג מהוראות המשרד. לפי הדו"ח, התחנה הציבה משדרים המגדילים את שטח הקליטה שלה לתחנה ברוסית, וגם הגבירה את עוצמת השידורים לתחנת האם מעבר למותר. אזור הזיכיון של רדיו לב המדינה הוא השפלה ואשדוד, אך מהדו"ח עולה כי תחנת הרדיו הציבה משדרים בראש העין באופן שאיפשר לה להגדיל את טווח הקליטה. הגדלת הטווח מאפשרת כמובן להגדיל את כמות המאזינים וליהנות מהכנסות גבוהות יותר מפרסום.

"באמצעות חריגה מתנאי הרישיון בהקשר למיקום המשדרים מצליחה התחנה להשיג כיסוי רחב משמעותית בטווח של עשרות קילומטרים, עד כדי כיסוי השטח שבין חיפה לבאר שבע", נכתב בדו"ח. "התדר ברוסית ניתן לאזור אשדוד בלבד אך משדר מראש העין, לכאורה בהספק גבוה משמעותית מהרישיון ומאפשר כיסוי ברדיוס של יותר מ–50 ק"מ מאתר השידור".

את האישור להציב את המשדרים בראש העין העניק ב–2006 שר התקשורת לשעבר, אריאל אטיאס. אלא שבדו"ח המלא של מבקר הפנים מ–2011, שפורסם בבלוג של רביב דרוקר, נטען כי נרשמה חריגה "באופן בוטה ומתמשך מתנאי רישיונו ומהנחיות חוזרות וברורות של המשרד. כנגד התנהלות חריגה זו ניכרת אוזלת יד מתמשכת, חוסר מקצועיות ואף רשלנות של המשרד, שמשמעותן הסכמה לכאורה למעבר על החוק... תוך מתן יתרון כלכלי משמעותי בשוק הפרסום מול מתחריו".

רדיו חזק ומפוצל

לאחר סחבת ארוכה, שימועים חוזרים והתכתבויות בין בן בסט למשרד התקשורת, התקבלה החלטה במשרד בחודש האחרון ונקבע כי יהיה עליו להסיר את המשדרים שהציב בראש העין לתחנה ברוסית. במשרד התקשורת מתכוונים לצאת במכרז נפרד להפעלת תחנת רדיו ברוסית, ולא להמשיך את המצב שבו בן בסט מקבל את התחנה ללא מכרז.

גורמים במשרד הבהירו אתמול כי אם בן בסט לא יעמוד בהוראה, ישקלו לבטל לו את הקצאת התדר הנוסף, ואף ייתכן כי יגישו תלונה במשטרה. "נשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו", אמרו במשרד. בן בסט עצמו הצהיר כי יישמע להוראות החוק ויעביר את המשדרים לאשדוד, אך אמר ל–TheMarker כי "זה מסע של התנכלות אישית. אני כבר הודעתי שאני מעביר את המשדרים לאשדוד לפי החוק, אבל זו פגיעה אנושה בקהל המאזינים דוברי הרוסית שאין להם תחנה אחרת".

"כדי לקבל תדר 
צריך קשרים"

אמנם בן בסט הוא הבולט שבין החורגים, אך הוא אינו לבד. שתי תחנות רדיו נוספות זכו לאישור הרשות השנייה לפיצול תדרים. כך, רדיו דרום, שבבעלות יוסי סבן וצבי שלום ‏(אחיו של שר האנרגיה והמים סילבן שלום מהליכוד‏), המשדר באזור באר שבע והנגב קיבל תדר נוסף לאזור אשקלון וחבל לכיש, שינוי שהפך אותו לתחנה עצמאית המשדרת שידורים נפרדים 12 שעות ביממה. גם רדיו חיפה, שבבעלות דני נישליס ומשפחת הלוי, קיבל רדיו חדש, "רדיו חם אש", המשדר מוזיקה ים תיכונית בצפון.

מדוע דווקא שלושת הגורמים האלה קיבלו תחנות רדיו נפרדות ללא מכרז והליך תחרותי פתוח לכולם? גורמים בתחום התקשורת טענו אתמול כי "כדי לקבל תדר נוסף ואישור לפצל אותו אתה צריך קשרים טובים במשרד התקשורת וברשות השנייה. זה עובד בשיטה של כל דאלים גבר".

לפחות שלוש תחנות רדיו נוספות הגישו בקשות לפיצול תדרים וסורבו: ג'קי בן זקן, המחזיק ברדיו ירושלים, ביקש לפצל תדרים לאזור בית שמש; אלי עזור, המחזיק ברדיו ללא הפסקה, ביקש לפצל תדר לשידורי מוסיקה במרכז; והגורם היותר משמעותי שביקש הוא אליהו אורגד, שמחזיק עם משפחתו ברדיו "אמצע הדרך". אורגד ביקש כבר לפני שלוש שנים לקבל תדר חדש ולפצל אותו לשידורים ברוסית ובצרפתית לתושבי הצפון, אך נענה עד כה בשלילה.

מבחינת בן בסט, הכל נעשה על פי החוק. "במהלך 12 שנה ארבעה יועצים משפטיים וארבעה מנכ"לים של הרשות השנייה, וגם במשרד התקשורת, אישרו את פיצול התדרים", הוא אומר. "אז מה קרה עכשיו?". גורמי רגולציה וגם בכירים בתחנות האחרות טוענים כי בן בסט - שידוע כבעל קשרים הדוקים עם גורמים פוליטיים וגם מגיש תוכנית ראיונות בתחנות הרדיו שבבעלותו - מפעיל לחצים פוליטיים להשפיע בסוגיית פיצול התדרים. "מעולם לא דיברתי עם ח"כ או שר בנושא הזה", מגיב בן בסט. "כשקיבלתי את התדר לפני 12 שנה בכלל לא הכרתי אף אחד".

ויכוחים בתוך 
הרשות השנייה

בעוד במשרד התקשורת מגלים כעת נחישות לטיפול בסוגיית בן בסט, במועצת הרשות השנייה תומכים בו. במכתב ששיגרו יו"ר המועצה, אלין אבישר, ויו"ר ועדת הרדיו במועצה, יוסי אליטוב, לשר התקשורת שבו והזכירו כי האישור ניתן על ידי הרשות. "שינוי אתר השידור עלול להוביל לפגיעה במאזינים שגרים בלוד וברמלה, שבהן יש ריכוזים גדולים של דוברי רוסית", כתבו השניים. יו"ר המועצה גם מתכוון לקיים ביום רביעי דיון בנושא במועצת הרשות השנייה, שממנו עשויה לצאת קריאה למשרד התקשורת לאפשר את המשך השידורים מראש העין. אלא שבנושא זה התפתח מאבק בין אבישר ליועצת המשפטית של הרשות, הילה שמיר.

"הגורם היחיד שהינו בעל הסמכות החוקית לקבוע מיקום משדרים ועוצמות שידור של תחנות הרדיו האזוריות הוא משרד התקשורת. אין לרשות השנייה סמכות לדון ולקבוע דבר בעניין זה", כתבה שמיר לאבישר ולחברי המועצה. אבישר נותר עיקש בעמדתו והגיב לשמיר כי "צר לי שבמקום להיות היועצת המשפטית של המועצה את מתפקדת כסוכנת של משרד התקשורת, ואינך רגישה מספיק לאחריות שלנו להבטיח שמאות אלפי מאזינים לא ייפגעו בגלל החלטות שרירותיות של פקידים במשרד התקשורת".

במענה לשאלה כיצד ניתן אישור להקמת תחנת רדיו חדשה ללא מכרז, טוען אבישר כי "ניתן אישור מהרשות השנייה כדת וכדין. לי לא אכפת איפה ימוקמו המשדרים, רק שלא יסגרו את הרדיו לתושבים ויפגעו בסטטוס קוו". אבישר גם מכחיש כי היו לחצים פוליטיים. "אף גורם פוליטי לא התקשר. זה מגוחך".

שי באב"ד, המנכ"ל החדש של הרשות השנייה, מצהיר כי "אני לא מסכים עם עמדתו של היו"ר". לדבריו, "ירשתי את הנושא והוא הונח על שולחני לפני חודש. בשלב זה נערכת בדיקה משפטית שלפיה נפעל. איש לא יקבל בתקופתי תדר ממניעים פוליטיים. נפעל רק על פי חוק ולמקסום האינטרס הציבורי".

ממשרד התקשורת נמסר: "בעקבות דו"ח ביקורת מבקר הפנים קיים משרד התקשורת הליך בירור מעמיק מול התחנה. בעקבות הליך זה הבהיר המשרד לתחנה כי עליה לחדול מהתנהלותה. כבר בפברואר 2013 הורה המשרד לתחנה להעתיק את משדר השידורים שלה מראש העין לאשדוד, וזאת לא יאוחר מיום 22 באוגוסט. כמו כן הורה המשרד לתחנה שלא לחרוג מעוצמות השידור שהותרו לה. יחידת הפיקוח האלחוטי במשרד התקשורת תוודא כי התחנה תעמוד בהנחיות אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker