מה מחפשת פייסבוק בישראל? סטארט אפים ומפתחות משחקים

למרות החשש של פייסבוק מירידת כוחה בישראל, היקף השימוש של הישראלים עדיין מתרחב ■ מדי יום נכנסים אליה כ-2.3 מיליון ישראלים, 66% מהם מהנייד ■ כעת מנסה פייסבוק לשכנע מפרסמים לעבור למובייל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

אף אחד לא יודע כמה כסף ישראלי זורם לפייסבוק. בניגוד לפרסום מסורתי, שעובר דרך חברות רכש מדיה ומשרדי פרסום, מרבית הפרסום בפייסבוק נעשה באופן ישיר - כלומר המפרסם רוכש ישירות מהחברה שטחי פרסום. עסקים קטנים ובינוניים רבים מנהלים בעצמם את הקמפיינים, ללא מתווכים וללא גוזרי עמלות למיניהם בדרך.

לפי הערכות, יותר 
מ–100 מיליון שקל שזורמים לרשת החברתית מדי שנה מלקוחות ישראלים. קצב הצמיחה בהכנסותיה של פייסבוק בישראל גבוה יחסית לתעשיית הפרסום הסטגנטית.

הדעה הרווחת בענף הפרסום היא כי גוגל ופייסבוק לבדן מכפילות את היקף התקציבים שהופנה לאינטרנט, לפי נתונים של יפעת בקרת פרסום, שתיהן יחד מכניסות כ–500 מיליון שקל מישראל, כשחלק הארי שייך לגוגל.

המפרסמים המקומיים כבר גילו מזמן את פייסבוק, אך בשנים האחרונות מנסה החברה העולמית להגביר את הפעילות המקומית שלה. היא אמנם מנסה לפנות למפרסמים גדולים מקומיים כדי לשכנע אותם להגדיל את חלקה של הרשת החברתית בתמהיל הפרסום שלהן, אך את מרב המאמצים משקיעה פייסבוק בלקוחות ישראלים מוכרים פחות - סטארט אפים ויצרניות משחקים ‏(גיימינג‏) ואינטרנט ישראליים הפועלים בשווקים גלובליים.

לכתבות נוספות ב-TheMarker:

רשות המסים מתכננת: גוגל ופייסבוק ישלמו מס אמת על הרווח בישראל

מנהל אמר על מועמד מזרחי "מי זה הערס הזה?" - ויפצה אותו ב-50 אלף שקל

חלק גדול מהאינטראקציה עם השוק הישראלי נעשית באמצעות מחלקה ייעודית של תחום הגיימינג שפעילה מול השחקנים בשוק בכל העולם. לדברי אלעד ברינדט-שביט, מנהל הלקוחות של פייסבוק בישראל, שיחד עם מנהלת לקוחות נוספת חולש מאירלנד על ישראל, רוב הפעילות של המחלקה האירופית של תחום הגיימינג נעשית עם סטארט אפים בישראל שמפתחים משחקים בפלטפורמה של פייסבוק ומקדמים אותם בפרסום מסיבי.

הפרסום עובר לנייד

הדבר עולה בקנה אחד עם המעבר המהיר של פייסבוק מהמחשב הנייח לנייד. ברבעון השני של 2013 הניבה הרשת החברתית 41% מהכנסות הפרסום שלה מהנייד. חברות המשחקים הישראליות עוסקות בעיקר בפיתוח אפליקציות ושירותים למכשירים ניידים, ולפיכך מרבות לפרסם בפלטפורמה זו.

אלעד ברינדטצילום: הדר ברכה

גם בקרב המשתמשים הישראלים, חל גידול עקבי בהיקף הכניסה לרשת החברתיות באמצעות המובייל. על פי נתונים המתייחסים לקהל הגולשים המקומי, עולה כי 44% מהם משתמשים במחשב נייח כשער כניסה עיקרי לפייסבוק. עבור השאר, אייפון או אייפד ‏(27%‏), אנדרואיד ‏(19%‏) ומכשירים ניידים אחרים הם שער הכניסה העיקרי.

עוד עולה מהנתונים כי הישראלים מיהרו לאמץ את הנייד כך שהיקף הגלישה במובייל של ישראלים בפייסבוק דומה לזו של האמריקאים. מנתוני פייסבוק ליולי עולה כי בישראל יש 2.3 מיליון משתמשים פעילים מדי יום בפייסבוק, מתוכם 1.6 מיליון פעילים באמצעות הנייד - שיעור דומה לארה”ב, שם מתוך 115 מיליון משתמשים יומיים 80 מיליון גולשים במכשיר הנייד.

“במובייל יש לך תשומת לב מלאה לניוז פיד - זה המסך היחיד שפתוח מולך, בשונה מגלישת במחשב שולחני”, מסביר ברינדט-שביט. לצד זאת, השטח בגרסת המובייל מאוד מוגבל כך שלא ניתן לשלב באנרים שונים בצדי המסך. “גם אם יש לך חצי מיליון איש בעמוד, אתה יודע שאין בעולם חצי מיליון איש שדומים זה לזה. לכל אחד יש את ההעדפות שלו. לכן אנחנו אומרים למשווקים שצריך לשבור את המסר לקהלים שונים”.

“בחודשים האחרונים עשינו מאמץ לחשוף את המותגים המקומיים למובייל. כיום אנחנו יוצרים הפרדה בין תקציבי פרסום לפייסבוק רגיל לבין קמפיין מובייל”, אומר אופיר כהן, מנכ”ל יוניברסל מקאן סרץ'. הוא סבור כי בשנה הקרובה לכל המותגים בישראל תהיה פעילות מובייל ייעודית. “העלייה של השימוש במובייל היא במכפלות מטורפות”, הוא אומר. “בסופו של דבר כל המותגים יצטיידו בנכסים דיגיטליים כדי לפגוש את הצרכן במובייל”.

בפייסבוק פועלים כיום להרחיב את היקף הפרסום במובייל בעיקר באמצעות קידום תכנים בפיד של המשתמש ובאפשרות לגישה ישירה להורדת אפליקציות של מותגים מהפייסבוק. היתרון של פייסבוק בתחום זה הוא ברור - מודל ה”חבר מביא חבר”. בעוד תוצאה בגוגל יודעת לענות על צורך של הגולש, פייסבוק יודעת להשתמש באלמנטים החברתיים כדי לקדם מותגים באמצעות המלצה של החברים של המשתמשים. “פייסבוק נותנת למשתמש את הביטחון שהוא לא לבד בסיפור. כשאתה רואה מודעה ומישהו מהחברים שלך כבר אהב אותה, רמת ההתנגדות שלך יורדת והרצון לבדוק את זה עולה”, אומר כהן.

בתחום הפרסום במובייל גוגל עדיין שולטת עם פרסום בשווי של 4.61 מיליארד דולר ב–2012, אך פייסבוק רושמת קצב צמיחה גבוה והגיעה להכנסות של 470 מיליון דולר ב–2012, והתחזית כי ב–2013 היא תגיע ל–2.04 מיליארד דולר.

השטח המצומצם בפיד מאלץ את פייסבוק לחזק את המגמה של העברת מסרים ספציפיים לקהלי יעד מובחנים. פייסבוק דוחפת כיום את המפרסמים להתאים את הפרסום לקהלי יעד נקודתיים. החברה גם השיקה שירות שבו חלק מהפרסומים של החברה כלל לא ייראו למשתמשים אחרים שאינם כלולים בקהלי היעד של הקמפיין. “גם אם יש לך עמוד עם חצי מיליון אוהדים, לא תעלה קמפיין שמתאים לכולם. לקסטרו יש קו גברים וקו נשים, ואין סיבה שפרסומת של קו הגברים תופיע לנשים”, אומר ברינדט.

כחלק מזה פייסבוק יצרה כמה סוגים של סנכרון מידע עם מפרסמים שלה. היא מאפשרת למפרסמים לעשות שימוש במאגרי המידע שיש ברשותם, למשל מועדוני לקוחות, ולסנכרן אותם עם המידע שברשות פייסבוק כדי להגיע לקהלי מטרה רלוונטיים יותר. הסנכרון נעשה הן על בסיס נתוני אמת. למשל, לפי כתובות המייל המותאמות הן במאגרי המידע של החברות והן בפייסבוק - והן על בסיס מאפיינים דומים של לקוחות החברה לבין משתמשים בפייסבוק ‏(למשל, משפחה שרכשה נסיעה לרומא תזכה להצעה לשירותים משלימים, כמו השכרת רכב‏).

בנוסף, פייסבוק יוצרת שיתופי פעולה עם אתרים ושותלת קוד שלה באתרים מסוימים כדי להשיג יותר מידע על הגולשים. “חשוב לנו לראות לאן הגולש ממשיך ואילו פעולות הוא מבצע אחרי שהוא יוצא מפייסבוק. אם הוא הוריד אפליקציה, אנחנו רוצים לדעת אם הוא עשה בה שימוש”, אומר ברינדרט-שביט.

זינוק משמעותי ביולי בלחיצה על לייק

שגיא חמץצילום: נמרוד גליקמן

האמירות בחודשים האחרונים על ירידת כוחה של פייסבוק גורמים לחברה להציג נתונים המצביעים על עלייה בהיקף השימושים בישראל ביולי בהשוואה למאי.

בעוד במאי הועלו לפייסבוק בישראל 42.4 מיליון תמונות, ביולי הועלו 48.3 מיליון תמונות. מספר הפוסטים עלה בשיעור קטן מ–12.4 מיליון ל–12.5 מיליון פוסטים ביולי, אבל נרשם זינוק משמעותי במספר השימושים בכפתור ה”לייק” - מ–764.4 מיליון לייקים במאי 
ל–865.4 מיליון לייקים ביולי. מנגד, התחום שנמצא בירידה הוא סרטוני הווידיאו שמועלים לפייסבוק - ירידה מ–384.8 אלף סרטונים במאי ל–292.8 אלף ביולי.

פייסבוק שיחררה נתוני סטטיסטיים למשרדי הפרסום הבולטים העובדים עמה בישראל. מעיבוד הנתונים של חברת בלינק, בהנהלת שגיא חמץ, עולה כי שיאי הגלישה בפייסבוק מגיעים דווקא די בצמידות לפריים טיים של הטלוויזיה - 19:00–21:00, אך גם בכל שעות היום הנתונים יציבים. עוד עולה כי סטודנטים ונוער הם הפעילים ביותר בשעות הלילה ושעות השיא שלהם נמשכות עד 22:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker