היעד של גל”צ: הגדלה של 10% בהכנסות מתשדירי שירות - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

היעד של גל”צ: הגדלה של 10% בהכנסות מתשדירי שירות

לדברי ירון דקל, "כתוצאה מחקיקת החוק המעגן האפשרות לתשדירי שירות וחסות - גל”צ בראשותי תוכל לשאוף להקטין את הנטל על מערכת הביטחון" ■ למרות זאת, הוא התעקש כי “הכסף שיגיע כתוצאה מהתשדירים יצטרך להיות מופנה לגל”צ ולא למטרות אחרות”

6תגובות

היעד של גלי צה”ל ל-2014 הוא להגדיל את ההכנסות מתשדירי חסויות ושירות ב–10%, כך שיהיו 22 מיליון שקל בשנה - כך אמר מפקד גל”צ, ירון דקל, בפגישה עם כתבים כלכליים בירושלים. תקציב גלי צה”ל הוא 40 מיליון שקל בשנה - מחציתו ממומנת מהכנסות מתשדירי חסות ושירות, והיתר מתקציב מערכת הביטחון.

לפי שבוע אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק גל”צ, הקובע כי התחנה תוכל לשדר תשדירי חסויות ושירות במשך ארבע דקות וחצי בכל שעה, בגל”צ ובגלגלצ. זהו עיגון המצב שהיה קיים עד כה. החוק התקבל ברוב של 76 ח”כים מול מתנגד אחד - ח”כ משה פייגלין ‏(הליכוד‏). “חקיקת החוק מסירה את העיסוק בהמשך קיום גל”צ כתחנה צבאית, כששר הביטחון, משה יעלון, והרמטכ”ל, בני גנץ, הביעו את מחויבותם לגל”צ”, הסביר דקל.

ב-8 השנים האחרונות האפשרות לשדר חסויות הוארכה שנה אחר שנה על ידי ועדת הכלכלה. תחנות הרדיו האיזוריות יכולות לשדר 9 דקות תשדירים בשעה, ואף להנהיג זאת בשיטת הממוצעים, כלומר במידה שבשעות האוף פריים ‏(שעות השפל בהאזנה‏) אין ביקוש לתשדירים או חסויות, הן יכולות להגדיל בשעות אחרות את המכסה. גל”צ מנועה מכך - לגביה כל שעה עומדת בפני עצמה. בשל כך, ניצול מכסת הדקות המקסימלי הוא בפועל בחלק קטן בלבד משעות היממה.

כתבות נוספות באתר TheMarker

למנות את פלוג לנגידה

למה התל אביבים מריחים הזדמנויות בחיפה תחתית

"נערך למקסם הכנסות"

אביב חופי

בעוד שגל”צ אינה יכולה לפי החוק לקיים שיתופי פעולה בעלי אופי של תוכן שיווקי, הרי שתחנות הרדיו האיזוריות יכולות ואף מקיימות פעילות ענפה בתחום זה - מה שיוצר הכנסה לא מבוטלת עבורן. דקל אומר כי “כתוצאה מהחוק, גל”צ בראשותי תוכל לשאוף להקטין את הנטל על מערכת הביטחון. המערכת עומדת בפני קיצוצים שלא יפסחו גם על גל”צ. אנו בעצם בתהליך ארוך טווח שיאפשר לה יותר חופש פעולה כלכלי”.

דקל הוסיף עם זאת כי “ברגע שהתחלנו בתהליך, אני רוצה לשאוף להקטין את הנטל על מערכת הביטחון. חקיקת החוק תאפשר היערכות של התחנה להכנסות לטווח הארוך. הכסף שיגיע מתשדירי החסויות והשירות יצטרך להיות מופנה לגל”צ ולא למטרות אחרות”.

לדבריו, “כדי שהתחנה תוכל לעמוד על רגליה לחלוטין ותזכה לעצמאות כלכלית, יהיה צורך להרחיב את מספר דקות החסות”. עם זאת, דקל הכריז כי “בשלב זה אני לא רוצה להגדיל את מספר דקות החסות בשעה. קודם כל אני לומד ונערך למקסם את ההכנסות, כך שיהיו תשדירים בהיקף של 4.5 דקות בשעה ‏(לעומת כ–3.5 דקות לשעה כיום‏). יש עוד דברים שגל”צ יכולה לעשות כדי למקסם זאת”.

דקל מתכוון “למקסם את היכולות לשדר תשדירי שירות וחסות מתוך ידיעה שזה עלול לפגוע בחדוות ההאזנה של המאזין, שמעדיף תחנות ללא חסויות וללא תשדירים. במציאות הכלכלית הנוכחית, אי אפשר לשבת בחיבוק ידיים ולצפות בתחנות כאילו אנו חיים בפלנטה אחרת. יש קיצוץ תקציב שחל גם על מערכת הביטחון וגל”צ, ולא תהיה ברירה אלא למקסם את 4.5 דקות התשדירים בשעה עד תומן כדי לשרוד כלכלית”.

מחלקת השיווק והמדיה של גל”צ כוללת שני אזרחים ושלושה חיילים, שעל כתפיהם מוטל גיוס של כ–20 מיליון שקל בשנה. רוב תשדירי השירות בגל”צ הם של מלכ”רים, עיריות, יחידות צבאיות, מוזיאונים, מכללות ועוד, באורך ממוצע של 30 שניות. תשדירי חסות למשל בחסות הבנקים הם באורך של עד 10 שניות, בלי יכולת להאדיר את המוצר, אלא מצוין רק שם נותן החסות והגדרת המוצר”.

הכנסות גל”צ ב–2012 היו 19.246 מיליון שקל, ונבעו מהכנסות מתשדירי שירות וחסות. בשנים האחרונות תשדירי החסות של גל”צ ‏(לעומת תשדירי השירות‏) היוו בממוצע כ–18% מכלל הכנסותיה מתשדירים ומחסויות. בחינת הכנסות גל”צ מחסויות בלבד ב–12 החודשים האחרונים, גם לאחר הגדלת מכסת הדקות לטובת פרסום, מעלה כי הן ירדו מהממוצע הרב־שנתי והגיעו ל–13% בלבד מסך ההכנסות. סך ההכנסות מחסויות של גל”צ ב–2012 היה כ–8% בלבד מסך ההכנסות מפרסום, בזמן שב–2012 סך פעילות הפרסום ברדיו בישראל היתה 227 מיליון שקל.

גל"צ מנצחת את  רשת ב' בפריים טיים

מאחר שמדובר בתחנה בעלת פרישה ארצית, המשמעות היא שהנתח שגל”צ תופסת בשוק הפרסום ברדיו קטן, כששאר עוגת הפרסום המשמעותית - 90% - נחלקת בין רשות השידור לתחנות הרדיו האזוריות.

דקל הנהיג באחרונה רפורמה במבנה גל”צ, תוך איחוד מחלקות ויצירת לוח שידורים חדש. עם זאת, הוא מודע לכך ש”יש דברים שלוקים בחסר, כמו העובדה שאין תוכניות צרכנות. החיילים הם קהל שמתעניין בצרכנות ובכלכלה, ובלוח השידורים הבא ישתנה הממד של צרכנות וכלכלה. כלכלה אפשר להנגיש לציבור. אנו עומדים לעשות תוכניות בגובה העיניים בנושאי כלכלה ובנושא צרכנות”.

בחודש האחרון השלים דקל איחוד ארגוני של שמונה מחלקות בתחנה לשלוש: אקטואליה, תוכניות וגלגלצ. ב-18 החודשים האחרונים עזבו 25 איש מהתחנה - רובם פרילנסרים. חלקם לא יוחלפו. בגל”צ מועסקים כ–100 אזרחים עובדי צה”ל - לא כולם במשרה מלאה. שליש מהם טכנאים, וכן 180 חיילים, כולל אנשי קבע, ועוד 30 פרילנסרים ‏(לעומת 70 בעבר‏).

למרות ההתייעלות והקיצוצים, בפריים טיים של הרדיו בתוכניות הבוקר בין 7:00 ל-12:00 בבוקר, גל”צ מנצחת את רשת ב’. דקל מתגאה בנתוני סקר TGI ‏(לינואר־ יוני 2013‏), שלפיהם גלגלצ היא תחנת הרדיו המואזנת בישראל, עם 26% האזנה, וגל”צ עם 20% האזנה. גל”צ היא תחנת הרדיו השלישי המואזנת ביותר אחרי גלגלצ ורשת ב’. לדבריו, “אנו יעילים יותר, רזים יותר, נמרצים יותר ומואזנים יותר מרשת ב’”. גם יומני החדשות של התחנה הצבאית עברו באחרונה שינוי, והם מוגשים כעת בסגנון קצבי, עם מוסיקה. “לדעתי זה תפס”, סבור דקל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם