המיזוג בין פובליסיס לאומניקום |

קבוצת הפרסום הגדולה בעולם תחזיק 
שליש מתקציבי המשרדים הגדולים בישראל

המיזוג בין שתיים מסוכנויות הפרסום הגדולות בעולם אושר אתמול ■ בכירים בחברות הפרסום הישראליות טוענים שהתחום שיושפע ביותר מהמיזוג הוא רכש המדיה לפרסומות בטלוויזיה, וכי הוא עשוי להוביל להתערבות הממונה על ההגבלים העסקיים

נתי טוקר
רויטרס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר
רויטרס
ניו יורק טיימס

פובליסיס ואומניקום, שתיים מסוכנויות הפרסום הגדולות בעולם, הודיעו אתמול באופן רשמי על כוונתן להתמזג לחברת הפרסום הגדולה בעולם. שווי השוק של הקבוצה הממוזגת יגיע ל–35.1 מיליארד דולר והיא תעסיק 130 אלף עובדים בעולם. זהו המיזוג הגדול ביותר אי פעם של חברות בתחום הפרסום.

המיזוג ייצור את קבוצת הפרסום הגדולה ביותר בישראל. היקף התקציבים הכולל שניהלו יחד שתי הקבוצות בישראל ‏(כולל משרדים שבהם יש לקבוצות אחזקות חלקיות‏) הגיע במחצית הראשונה של 2013 ל–550 מיליון שקל - יותר משליש מתקציבי הפרסום של 20 המשרדים הגדולים במחצית זו.

פובליבסיס השלימה בשנה האחרונה את הסדרת מבנה האחזקות בישראל, לאחר שרכשה את מלוא הבעלות, למעט אחזקות מיעוט של יורם באומן ויוסי לבוטון, במשרד הפרסום באומן בר־ריבנאי. באומן דורג במחצית הראשונה של 2013 במקום השלישי בטבלת משרדי הפרסום, עם 175 מיליון שקל. לאחזקות אלה מצטרפים משרדי הפרסום ליאו ברנט, שמוזג עם רגב קוויצקי, ופובליסיס ישראל. שלושת המשרדים ניהלו יחד תקציבי פרסום בהיקף של 284 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2013.

מוריס לוי (משמאל) מנכ"ל פובליסיס וג'ון ורן מנכ"ל אומניקוםצילום: אי–פי

לקבוצה זו יצטרפו משרדי פרסום שמחוזקים בשרשור על ידי אומניקום: גיתם BBDO, יהושע TBWA ודרורי שלומי. עם זאת, האחזקות של אומניקום במשרדים אלה חלקיות ולא כוללות שליטה. TBWA, שבבעלות אומניקום, מחזיקה 25% ממניות יהושע כשהשאר מוחזקות על ידי המייסד רמי יהושע. ואילו ב–BBDO מחזיקה אומניקום 49% ממניות גיתם והשאר הן על ידי הבעלים, וב–30% ממניות דרורי שלומי. יהושע רשם במחצית הראשונה של 2013 תקציבים בהיקף של 139 מיליון שקל, גיתם החזיק ב–98 מיליון שקל, ודרורי שלומי ניהל 36 מיליון שקל.

בקבוצה הזו עשוי להיכלל גם משרד הפרסום זרמון DDB, שיש לו הסכם ייצוג עם DDB המוחזקת על ידי אומניקום - אך ללא אחוזי בעלות. זרמון ניהל במחצית הראשונה של 2013 תקציבים בהיקף של 23.5 מיליון שקל. לשתי החברות אחזקות נוספות בישראל.

ממול פובליסיס־אומניקום יעמדו בישראל IPG, שמחזיקה ב–100% ממניות מקאן אריקסון וב–70% ממניות ראובני פרידן. ביחד מנהלים שני המשרדים תקציבים בהיקף של 310 מיליון שקל. קבוצת WPP מחזיקה בישראל ב–YOUNG&RUBICAM ‏(לשעבר שלמור אבנון עמיחי‏) וב–80% ממניות JWT, שביחד ניהלו 75 מיליון שקל.

ריכוזיות גבוהה 
בשוק רכש המדיה

בכירי המשרדים בישראל סירבו אתמול להתייחס להשלכות לגבי המיזוג הצפוי בישראל. רק אתמול קיימה פובליסיס שיחת ועידה עם הנציגים הבינלאומיים כדי להבהיר להם את מתווה המיזוג הצפוי ואת ההשלכות על הנציגויות ברחבי העולם. ההערכות הן כי ההשלכות בטווח המיידי עשויות להיות בתחום רכש המדיה.

הממונה על ההגבלים הגדיר באחרונה את שוק רכש המדיה בישראל כמאופיין בריכוזיות גבוהה המאיימת על עתידם של גופי השידור. כיום עומדת על הפרק בקשה של חברת רכש המדיה יוניברסל, שבבעלות מקאן, לרכוש מדיה גם עבור משרד הפרסום גליקמן נטלר סמסונוב ולמשרדים נוספים, והממונה צפוי למנוע את ההסדר. לפי דו"ח הממונה, ליוניברסל מקאן נתח שוק של יותר מ–30% בתחום רכש המדיה. קיימות ארבע חברות רכש עם נתח שוק של %–14–18% - זניט, מדיה קום, TMF ויוניון.

המיזוג עשוי לגרור בעיה מול הממונה על ההגבלים, שכן נתח השוק המצרפי של שתי החברות עשוי להגיע ל–28%–36% - כנראה יותר מזו של יוניברסל.

פובליסיס הצרפתית ואומניקום האמריקאית יחזיקו כל אחת ב–50% מהחברה החדשה. העסקה אושרה פה אחד על ידי הדירקטוריונים של שתי החברות, והיא צפויה להיות מושלמת בסוף 2013 או תחילת 2014. בשלב הראשוני יהיו לחברה שני מנכ"לים משותפים: ג'ון רן מאומניקום ומוריס לוי מפובליסיס. בהודעה על המיזוג התייחס לוי להתפתחויות טכנולוגיות בעולם הפרסום ולעלייתו של הביג דאטה - היכולת לאסוף מיד על צרכנים ולהרוויח מכך - כסיבות למיזוג.

אומניקום ופובליסיס, חברות הפרסום השנייה והשלישית בגודלן בעולם, יעלו על WPP, הגדולה בעולם, בהיקפן. החברה תהיה בעלת שווי שוק של 35.1 מיליארד דולר עם הכנסות שנתיות של כ–23 מיליארד דולר. החברה תייצג כמה מהמותגים הגדולים בעולם, בהם AT&T, ויזה ופפסי, שבהם מטפלת אומניקום, ומקדונלד'ס, קוקה קולה ו־וול־מארט של פובליסיס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker