מי מנצח בקרב על תוכניות האקטואליה: רזי ברקאי או "הכל דיבורים"?

נתונים פנימיים של סקר TGI מאפשרים לבחון מה השינויים שאירעו בזירת תוכניות האקטואליה בתחנות גלי צה"ל ורשת ב'

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

קרן נויבך או ניב רסקין? "מה בוער" או "הכל דיבורים"? אילו תוכניות אקטואליה בתחנות הרדיו המרכזיות מצליחות לסחוף את המאזינים? נתונים פנימיים של סקר TGI מאפשרים לבחון מה השינויים שאירעו בזירת תוכניות האקטואליה בתחנות גלי צה"ל ורשת ב' - ומגלים כי לרוב, תוכניות האקטואליה הבולטות בגל"צ מנצחות את אלה של רשת ב'.

בסקר הנוכחי של TGI רשמו כמעט כל תחנות הרדיו ירידה בהאזנה. ההשוואה, שנעשית בסקר הנוכחי של המחצית הראשונה של 2013 מול המחצית הראשונה של 2012, מגלה כי רשת ב' סבלה מירידה של 10% בהאזנה הכוללת, בעוד גלי צה"ל סבלה מירידה של כ-13%. עם זאת, בהשוואה של המחצית האחרונה מול הסקר הקודם, שנערך במחצית השנייה של 2012, עולה כי רשת ב' סבלה מירידה משמעותית יותר של 16%, ואילו גלי צה"ל ירדה בשיעור של 9.5%.

לפי הנתונים, רשת ב' עדיין מובילה בסך ההאזנה עם חשיפה של 21.8%, בעוד גלי צה"ל מגיעה לחשיפה של 20%. ואולם בקרב בין תוכניות האקטואליה מנצחות דווקא כמה מתוכניות גלי צה"ל.

כך, בשעות הבוקר פותחת רשת ב' עם התוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן, שמגיעה לממוצע (שתי השעות יחד), של 7% חשיפה. בגלי צה"ל ממול משודרת בשעה הראשונה "יוצאים לאור" עם אורלי יניב ורן יבנאי, שמגיעה ל-3.8%. ואולם בשעה שלאחר מכן משודרת "בוקר טוב ישראל", יומן הבוקר של גלי צה"ל, שמצליחה לראשונה להוביל על פני רשת ב' עם 7.1% חשיפה.

שתי התוכניות אמנם סופגות ירידה, אך זו של רשת ב' היא תלולה יותר (14%-), לעומת גלי צה"ל (9%-) את יומן הבוקר ערך מזה 15 שנה גולן יוכפז, מי שמנהל כיום את חדשות ערוץ 10, והוא הגיש אותו (עד לפני חודשיים( לסירוגין עם מיכה פרידמן - וההצלחה של התוכנית מיוחסת אליהם.

בשעה 8:00 נפתחות שתי תוכניות אקטואליה: "סדר יום" עם קרן נויבך, ברשת ב' מול "נכון להבוקר" עם ניב רסקין בגל"צ. מנתוני TGI עולה כי רסקין מנצח מול השעה הראשונה עם 6.3% (ירידה של כ-9%) חשיפה, לעומת 5.4% חשיפה לשעה הראשונה של נויבך (ירידה של 15%). השעה השנייה של נויבך יורדת לחשיפה של 5% - אז היא מתמודדת מול "מה בוער" של רזי ברקאי, שרושמת חשיפה 4.7% לשתי השעות (עלייה של 5.6%).

את המכה הקשה ביותר סופגת "הכל דיבורים" שמאז פרישתו של ירון דקל לתפקיד מפקד גל"צ מוגשת על ידי מגישים מתחלפים. "הכל דיבורים" המיתולוגית קורסת ב-26% ומגיעה לחשיפה של 3.5% בלבד (ממוצע בשתי השעות). מול השעה השנייה של "הכל דיבורים" מוגשת בגלי צה"ל התוכנית "המילה האחרונה", שיורדת ב-14.6% ומגיעה לחשיפה של 3.5% - בדומה ל"הכל דיבורים".

מבין שני יומני הצהריים בשתי התחנות, מי שסופגת את המכה הכואבת היא יעל דן עם "עושים צהריים" בגלי צה"ל, שיורדת ביותר מ-30% ומגיעה לחשיפה של 2.2% בלבד, לעומת 4.4% לתוכנית "בחצי היום" ברשת ב'.

ביומני הערב המטוטלת נהפכת שוב ורשת ב' רושמת צניחה של 33% בחשיפה ל-2% ליומן הערב בשעה 17:00. התוכנית "חמש בערב" עם ירון וילנסקי, שמשודרת ממול, דווקא רושמת עלייה קטנה וגוברת על רשת ב' עם 2.8% חשיפה.

ברשת ב' מתעלמים מהירידה

הירידה הכוללת שרשמה רשת ב' בחשיפה לא מנעה מרשות השידור להציג למאזיניה מצג שלפיו שיעור ההאזנה לרדיו דווקא עלה. בכלי התקשורת מקובל מדי סקר TGI להבליט נתונים חיוביים בחתכים שונים לגבי הסקר, אבל אתמול ברשת ב' כנראה הלכו צעד אחר רחוק מדי - וכלל לא הוזכרה הירידה הכללית של 16% בשיעור החשיפה, אלא רק חתך נקודתי של קבוצת אוכלוסייה מסוימת שבה חלה עלייה.

בדיווח ששודר בחדשות קול ישראל דווח כי "קול ישראל ממשיך להיות הגורם המוביל בשידורי האקטואליה ברדיו בישראל. מסקר הרגלי האזנה TGI עולה כי בהאזנה לרשת ב' היתה עלייה של יותר מ-5% בקרב בני 28-29... מנהל קול ישראל, ד"ר מיכאל מירו, אמר כי קול ישראל כרדיו ציבורי מחויב לשקף את מגוון הדעות והתרבויות במדינת ישראל".

הדיווח ששודר ברדיו התבסס על הודעת הדוברות של קול ישראל. ברשות השידור הכחישו אתמול כי להנהלה היתה מעורבות בשידור הידיעה כפי שהיא, וענו כי "רשת ב' של קול ישראל שידרה את ההודעה שפורסמה על ידי דוברות רשות השידור ואשר נשלחה גם לחדשות קול ישראל. הנתונים שנמסרו בהודעה ומכאן גם בידיעה הם מדויקים וללא רבב".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker