TGI |

"מעריב" מתרסק ב-40%; "ידיעות" ו"ישראל היום" משתווים

הסקר החצי שנתי מגלה כי שיעור החשיפה הכולל לעיתונות המשיך במגמת הירידה והגיע ל-60.5% במחצית הראשונה של 2013 ■ "סופהשבוע" של אלי עזור נכנס למקום הרביעי עם חשיפה של 7.4%

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

המגמה העולמית של ירידה בשיעור החשיפה לעיתונות המודפסת נמשכת בישראל: שיעור החשיפה לעיתונות באמצע השבוע ירד בחצי השנה האחרונה (ינואר-יוני 2013) ל-60.5%, (יולי-דצמבר 2012). גם בשיעור החשיפה לעיתונות בסוף השבוע חלה ירידה - מ-65.1% במחצית הקודמת לחשיפה של 62.6% בלבד בחצי השנה האחרונה - כך עולה מנתוני סקר TGI החצי שנתי.

בדירוג הפנימי של העיתונות הישראלית חלו בחצי השנה האחרונה שינויים משמעותיים: "מעריב" ממשיך במגמת ההתרסקות, "ישראל היום" יורד באמצע השבוע ומשתווה ל"ידיעות אחרונות". מצליח להגיע למקום הרביעי מבין העיתונים הנחשפים בסופי שבוע.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מו"ל מעריב, שלמה בן צביצילום: מוטי מילרוד

את מגמת הירידה מוביל עיתון "מעריב", שבמחצית האחרונה כולה היה . העיתון עדיין סבל , וכחלק מהאסטרטגיה של בן צבי צומצמה משמעותית הפצתו. נתוני TGI מראים כי נרשמה ירידה של 40% בחשיפה לעיתון לעומת מחצית קודמת (יולי דצמבר 2012) - והעיתון רושם בימי חול חשיפה של 5.8% בלבד. גם בסופי שבוע רושם העיתון צניחה של 30% בחשיפה, ומגיע ל-8.1%. , "מקור ראשון", סופג גם הוא מכה כואבת במחצית הנוכחית ויורד לחשיפה של 2.5% בלבד, לעומת 3.3% במחצית הקודמת.

, נהפך בשנה האחרונה למאבק חזיתי קשה. לצד המתקפות של "ישראל היום" על בעלי "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, "ידיעות אחרונות" השיב בהגדלת ההפצה החינמית של העיתון בעשרות אלפי עותקים בריכוזי אוכלוסייה, כמו קמפוסים ובתי קפה. נתוני המחצית האחרונה מלמדים על שוויון בין העיתונים בימי חול - "ישראל היום" רושם ירידה של כ-7%, ומגיע לשיעור חשיפה בימי חול של 36.9%. אצל "ידיעות אחרונות" הנפילה מינורית יותר - מ-37.3% חשיפה במחצית הקודמת ל-36.9%.

בסופי שבוע ממשיך "ידיעות אחרונות" להוביל את הטבלה עם ירידה קטנה לחשיפה של 41.5%, לעומת "ישראל היום", שרשם עלייה קטנה לחשיפה של 33%.

חשיפה לעיתונות יומית

עיתון "הארץ" נחלש באמצע שבוע ומגיע לחשיפה של 5.4%, לעומת 6% במחצית הקודמת. עם זאת, מהדורת סוף השבוע של "הארץ" מתחזקת מעט ומגיעה לחשיפה של 6.3%.

החינמון של אלי עזור ודודי ויסמן, "פוסט" יורד מעט לחשיפה של 8.6% - אך הוא עולה למקום השלישי בטבלת העיתונים הנקראים באמצע השבוע. את השינוי הדרמטי ביותר בגזרת עיתוני סוף השבוע מספק העיתון החדש של עזור, "סופהשבוע", שהושק במחצית הנוכחית ומגיע לחשיפה של 7.4% - מקום רביעי, לאחר "מעריב" שבמקום השלישי.

בגזרת העיתונים הכלכליים נהנה עיתון "גלובס" מהפלטפורמה של עיתון "מעריב" (שיתוף פעולה שנידון כעת בערכאות משפטיות בעקבות תביעה שהגיש "גלובס" על אי תשלום). מהדורת העיתון המופצת ב"מעריב" היא זו שהביאה ככל הנראה לעלייה מ-4.5% חשיפה במחצית הקודמת ל-5.5% במחצית הנוכחית. בסופי שבוע העלייה מינורית יותר ו"גלובס" מגיע לחשיפה של 3.7%.

עיתון TheMarker מתחזק במחצית הנוכחית ורושם עלייה ל-6.3% חשיפה (כעיתון עצמאי וכמוסף של "הארץ"). "כלכליסט" (כעיתון עצמאי וכמוסף של "ידיעות") רושם ירידה ל-11.8% חשיפה.

חשיפה לעיתונות בסוף השבוע

בקטגוריית השבועונים, עיתון "לאשה" ממשיך להוביל אך רושם ירידה ל-8.5%. גם "פנאי פלוס" ממשיך את מגמת ההיחלשות עם 4.5% בלבד חשיפה.

בתחום הירחונים מוביל את הטבלה "בלייזר" עם ירידה ל-2.9% חשיפה, ואילו "את" ו"דרך האוכל", מתחזקים מעט עם 2.5% כל אחד. מגזין TheMarker מתחזק עם חשיפה של 2.1%, לעומת 1.7% במחצית הקודמת.

נתוני המחצית האחרונה מעידים גם על נפילה בשיעור ההאזנה לרדיו - שהגיע ל-68.7% במחצית האחרונה, לעומת 73% במחצית הקודמת. את הנפילה המשמעותית ביותר רושמות תחנות הרדיו של קול ישראל, שיורדות יחד 9% בהאזנה לעומת מחצית קודמת, אך גם תחנות הרדיו האזוריות רושמות ירידה דומה של כ-9%. תחנות גל"צ רושמות ירידה של כ-5%.

רשת ב' ירדה במחצית האחרונה בכמעט 15%, ומגיעה לחשיפה של 21.8%. בכל מצליחה גלי צה"ל להיצמד אל רשת ב', זאת למרות שהתחנה הצבאית רשמה ירידה כ-9% לחשיפה של 20%. גלגל"צ ממשיכה להיות התחנה המאוזנת ביותר עם חשיפה של 25.8%, אך רושמת ירידה לעומת 27% במחצית הקודמת.

מאגר המידע השיווקי TGI מבוצע על ידי קנטאר מדיה מחקרי TGI ותחת פיקוח ובקרה מקצועית של ועדת המחקר של איגוד חברות הפרסום. המאגר מבוסס על מדגם מייצג של מרואיינים במגזר היהודי בגילאי 18+, המשקפים אוכלוסייה בשיעור של כ-4 מיליון נפש.

איתן כסיף, מנכ"ל חברת קנטאר מדיה מחקרי TGI ציין כי "מניתוח המגמות לאורך השנים, המשתקפות ממצאי הסקר, ניתן לראות כי התופעה 'החריגה' בישראל שהחלה בזמנו לאחר הופעת העיתון 'ישראלי' ובהמשך 'ישראל היום' של שינוי במגמת קריאת עיתונים יומיים, שבתחילה אופיינה בגידול ובהמשך ביציבות בקריאת עיתונים, השתנתה למגמה המוכרת בעולם של ירידה בצריכת המדיה הוותיקה, שלכך מצטרפת תופעה דומה המשתקפת גם בהאזנה לרדיו. סביר להניח כי חלק מהגורמים לתופעה זו הנם חדירת סמארטפונים וטאבלטים שהינם אמצעים זמינים לצריכת מדיה בכל מקום ובכל זמן בהתאם לנוחיות המשתמש וגורמים אלו ימשיכו להשפיע על אופן השימוש והבחירה באמצעי המדיה של הצרכן בישראל ובעולם".

מישראל היום נמסר בתגובה: "'ישראל היום' ממשיך להוביל ברמה שנתית, כפי שנאמר בהודעה על תוצאות סקר ה-TGI, ולהיות העיתון מספר אחת בשיעור החשיפה לעיתונות הכתובה בישראל. נמשיך להוביל גם בכל שנת 2013".

ממעריב נמסר בתגובה: "כל מי שעקב בתקשורת מודע למאבקו של מעריב להשתחרר ממשקולות העבר בעיקר בתחום ההפצה. רק באמצע מאי קיבלנו אישור להפיץ את מעריב  דרך חברת  בר הפצה ובסוף יוני מעריב חזר למספר נקודות החלוקה והמכירה שהיינו בהם בעבר. אנו פועלים להגדיל משמעותית את נקודות המכירה ברבעון הקרוב  - דבר שיבוא לידי ביטוי ב-TGI בשנה הקרובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker