שוק הטלוויזיה המקומי בסערה. לאחר שנים רבות שבהן התנהל השוק על מי מנוחות, ללא תחרות משמעותית תחת עינו החצי פקוחה של הרגולטור, החלו בחודשים האחרונים כמה תהליכים מקבילים שישנו את פני הטלוויזיה בטווח הקרוב.

שר התקשורת, גלעד ארדן, לקח על עצמו להוביל את השינוי הנדרש במפת הטלוויזיה, ובשבועיים האחרונים הוא מוביל שינויי חקיקה בוועדת הכלכלה של הכנסת שייכללו בחוק ההסדרים הקרוב. אם אכן תוכניתו של ארדן תצא במלואה לפועל, יעבור בקרוב שוק הטלוויזיה הישראלי מהפכה לא פחות משמעותית מזו שהתרחשה בשנתיים האחרונות בשוק הסלולר - מגוון הערוצים יגדל, תוכניות חדשות בתשלום יופיעו וכוח הבחירה של הצופה יגבר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

ראיון // "יהיו עובדי מדינה גרועים שיצטרכו ללכת הביתה - גם בכירים"

צדק חברתי עולמי // OECD יוצא למלחמה בתכנוני המס של חברות גלובליות

צילום: בלומברג

פרט לכניסתן הצפויה של פרטנר וסלקום לתחום כמתחרות ב–HOT וב–yes, מתחולל שינוי מהותי גם בתחום התוכן, שעיקרו שתי רפורמות חשובות: הרחבת מערך השידורים של עיד"ן פלוס משישה ערוצים כיום ל-12 בסוף השנה ול-18 בטווח הבינוני; וניסיון הרחבה של מגוון הערוצים באמצעות הכנסה של כמה ערוצי חדשות חדשים. להלן כמה שאלות ותשובות שמטרתן לפשט את התמונה הסבוכה.

1. מה זה 
עיד"ן פלוס?

מערך עיד"ן פלוס, המאפשר קליטה דיגיטלית של ערוצי טלוויזיה, הוקם על ידי הרשות השנייה ועלה לאוויר ב–2009. המטרה המרכזית היתה לספק אלטרנטיבה לדואפול של HOT ו-yes, אך מטרה זו לא ממש הושגה. לפי ועדת המדרוג, שיעור הצפייה באמצעות ממירי עיד"ן פלוס מגיע רק ל-7.2%. הערכות אחרות מדברות על כ-500 אלף מכשירים שנמכרו. במקביל, שיעור חדירת שירותי טלוויזיה בתשלום נותר בישראל מהגבוהים בעולם.

שר התקשורת, גלעד ארדןצילום: אורן נחשון

נוסף על הערוצים המסחריים 2 ו-10 כוללת כיום המערכת החינמית ערוצים לא אטרקטיביים - 33, 99, החינוכית וערוץ 1. הרחבת מגוון הערוצים היא אפשרית וזמינה מבחינה טכנולוגית, אך המשרד לא מיהר לעשות זאת, כפי הנראה בשל לחצים מכיוונן של HOT ו-yes. ואולם, בשנה האחרונה השתנתה התמונה. משרד האוצר יחד עם שר התקשורת הנוכחי, גלעד ארדן, הצליחו לאשר בשבוע שעבר בוועדת הכלכלה רפורמה מקיפה בתחום. הרפורמה הזו משולבת עם הסדרת השוק הסיטוני, כך שהחברות פרטנר וסלקום יוכלו לספק טלוויזיה באינטרנט ‏(IPTV‏) על התשתית של בזק או HOT.

2. מי יפעיל 
את המערך

כיום מפעילה הרשות השנייה מרבב אחד בלבד - כלומר, תשתית שידורים אחת שמסוגת להכיל שישה ערוצים בלבד ‏(לבד מערוצי רדיו‏). כבר בימים אלה פורשת הרשות השנייה את המשדרים לשני מרבבים נוספים שיוכלו לשדר עוד 12 ערוצים, מהם חמישה באיכות HD. התוכנית היא שב–1 בינואר 2014 יוכלו כל 12 הערוצים לעלות לאוויר. שידורי עיד"ן יעברו לטכנולוגיה חדשה בשם T2 ‏(קיצור של DVBT2‏) בעלת קיבולת גבוהה יותר לשידורי HD. את עלות ההרחבה של המערך, כ–60 מיליון שקל, מממן משרד האוצר, והעלות התפעול השוטפת תושת על הערוצים שיעלו על המערך במחיר שייקבע מראש על ידי משרד התקשורת.

במשרדי הממשלה סבורים כי אם המערך ייצא לידיים פרטיות, לחברה שתחזיק בו תהיה מוטיווציה להגדיל השקעות, להרחיב את הפרישה ולשפר את איכות הקליטה. לכן החקיקה הנוכחית מאפשרת לשרי האוצר והתקשורת להחליט אם להפריט את 
המערך. לתמונה אמורות להיכנס שתי חברות הסלולר, פרטנר וסלקום, שמעוניינות לתפעל את המערך כחלק מחבילת שירותי הטלוויזיה הרב־ערוצית שהם מתכוונים להשיק בקרוב. בשתי החברות נערכים להשקת טלוויזיה על גבי האינטרנט ‏(IPTV‏), שיפעלו בעיקר במודל של VOD, אך חלק מהערוצים ישודרו על גבי עיד"ן פלוס. בכל מקרה, הממונה על ההגבלים וגם משרד התקשרות, לא יאפשרו לשתי החברות להקים חברה משותפת להפעלת המערך, אלא הן ייאלצו להתמודד זו מול זו.

3. אילו ערוצים יעלו על גבי המערך

החוק החדש מאפשר העלאה של 12 ערוצים חדשים. בשלושה מהן תינתן עדיפות לערוצים הייעודיים הפועלים כיום - ערוץ 9 ברוסית, ערוץ המוסיקה 24 וערוץ הלא טיוי בערבית. שאר תשעת הערוצים נקראים "ערוצים נושאיים", כלומר - 75% מהתכנים בהם ‏(ו–90% מהתכנים בזמן צפיית שיא‏) יעסקו בנושא מסוים: ספורט, טבע, ילדים, תרבות, דוקומנטרי, חדשות, סרטים וסדרות.

משרד התקשורת מקווים כי כבר בשבועות הקרובים תגדיר מועצת הכבלים את תנאי המכרז. הערוצים המסחריים הפועלים כיום, 2 ו-10, או בעלי HOT ו-yes, לא יוכלו להשתתף במכרז כזה, והוא יהיה פתוח רק לגופים חדשים או למפיקי ערוצים חיצוניים ‏(חברות שמפיקות תכנים או אורזות תכנים מחו"ל לכדי ערוץ טלוויזיה‏). כדי לזרז את ההליכים, במשרדי התקשורת והאוצר התעקשו על כך שהקריטריונים לזכייה במכרז יהיו מבוססים רק על מחיר - כמה יהיה מוכן לשלם בעל הערוץ לגוף המפעיל ‏(המדינה או גורם פרטי‏), ללא התחשבות בהיקף ההפקות שמתכוון כל מתמודד להשקיע.

4. מי צפוי 
להיכנס לשוק

אביב גלעדיצילום: יובל טבול

פרטנר וסלקום מתכוונות להתמודד במכרז במטרה לרכוש כל אחת שלושה־ארבעה ערוצים מעיד"ן פלוס שיהיו ממותגים במסגרת שירות הטלוויזיה שלהן ויועברו למנוייהן בלבד. לשתי החברות יהיה גם אינטרס לשלם את דמי ההפצה מפעיל המערך של עיד"ן פלוס, שיגיעו לפחות ל-3 מיליון שקל בשנה לערוץ, במטרה להציע לצרכנים חבילת מוצרים נוספת.

לתמונה עשויות להיכנס חברות נוספות שפועלות כבר כיום על הפלטפורמות הרב ערוציות של HOT ו-yes בתחום הפקת הערוצים או אריזת תכנים מחו"ל. חברות בהן דורי מדיה, RGE וענני תקשורת מביעות עניין ברפורמה החדשה - אך לא בטוח שיבחרו להתמודד, שכן עלייה על גבי הפלטפורמה החדשה עשויה לפגוע ב-HOT ו-yes שמהן חברות ההפקה מתפרנסות כיום. רק חברה עם גב כלכלי ועם יכולת להתעמת מול HOT ו-yes תעז להגיש הצעה במכרז כזה.

אחד הנושאים הטעונים ביותר ברפורמה שמוביל ארדן הם ערוצי החדשות הנוספים. HOT ו-yes טוענות כי הרחבת התחרות הצפויה בזירה שלהן מחייבת אותן ליצור לעצמן עוגני צפייה חדשים שיסייעו להן להתמודד מול הנטישה הצפויה למתחרים החדשים. שתי החברות, אך בעיקר yes, לוחצות להקל עליהן את האפשרות להקים בעצמן ערוצי חדשות בכבלים, ולא באמצעות מפיקים חיצוניים.

רם לנדסצילום: תומר אפלבאום

במקביל, צפוי ארדן לפתוח מחדש את המכרז לערוץ חדשות ייעודי על גבי מערך עיד"ן פלוס ולאפשר הקמה של ערוץ נוסף במסלול של ערוץ נושאי. HOT ו-yes לא יוכלו להתמודד על ערוצים אלה, דבר שיקל על התמודדותן בתחום זה של חברות ההפקה כמו RGE של אביב גלעדי או קודה תקשורת של רם לנדס. בעוד ערוצי החדשות של yes ו-HOT צפויים להיות ערוצי נישה, הערוץ הייעודי והנושאי עשויים להתמודד ישירות מול חברות החדשות של ערוץ 2 ו-10.

5. מה יהיה 
המודל העסקי

בחקיקה הקודמת התאפשר להעלות ערוצים חדשים רק במודל של הכנסות מפרסום. לאחר שבאוצר הבינו כי שוק הפרסום מוגבל מאוד בישראל, נעשה שינוי בחקיקה והוחלט בשבוע שעבר כי הם יוכלו לפעול גם במודל של דמי מנוי. בשונה מהרגולציה הכבדה על HOT ו-yes בנוגע לגובה תשלום דמי המנוי, במקרה של עיד"ן פלוס לא מתכוונים במשרד התקשורת לגלות מעורבות רבה מדי במחיר שיקבעו השחקנים החדשים.

לאחר מאבק עיקש של ארגוני היוצרים, נקבע כי שלושה מבין הערוצים שיעלו לאוויר יהיו חייבים בהפקות מקור בשיעור של 8%-12% מההכנסות. ההערכות הן שהערוצים הראשונים שיעלו על גבי המערך יהיו דווקא כאלה שיכללו תכנים מחו"ל - ערוצי סרטים או סדרות, שעלותם נמוכה יחסית. הערוצים עם תוכן ישראלי כנראה יחכו לשלב האחרון.

החקיקה גם מאפשרת להעלות ערוץ שישדר חדשות מסביב לשעון, אבל ההערכות הן כי ערוץ כזה יעלה רק אם בעליו יוכלו להגיע להסכמים על עלייה גם ב-HOT ו-yes או בפלטפורמות אחרות ‏(אולי גולן טלקום‏), אחרת אין כדאיות הכלכלית בהשקעה, שכן מדובר בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים.

6. איך נקלוט את הערוצים החדשים

500 אלף הממירים הקיימים כיום במשק הבית בישראל יוכלו לקלוט את שבעת הערוצים הנוספים כאשר הם יעלו למערך. ואולם, ממיר קיים בבית הלקוח לא יוכל ליהנות מחמשת ערוצי ה-HD ‏(וגם לא לקלוט אותם באיכות רגילה‏), והאזרחים יצטרכו לקנות ממיר חדש בטכנולוגיית T2, בעל יכולת של קליטת ערוצי HD ‏(גם בחלק מהטלוויזיות החכמות הכוללות כבר ממירי DTT לא ניתן יהיה לקלוט HD‏). אלא שאין טעם לקנות כרגע ממיר כזה. ערוצים שיהיו פתוחים רק למשלמי דמי מנוי יחייבו את המשתמשים לרכוש ממיר חכם מוצפן - שמזוהה אצל הגורם המפעיל - כדי שיוכל לפתוח אותו למנויים בלבד.

אם סלקום ופרטנר ייכנסו לתחום השידורים, הן יהיו אלו שיספקו ללקוח ממיר שאמור להיות היברידי - כזה שקולט גם את ערוצי עיד"ן מהאוויר וגם יודע לקבל מהאינטרנט ערוצים נוספים של המפעילה. שתי החברות כנראה גם יספקו את אותם ממירים במחיר מוזל או אפילו בחינם, בדומה לאופן שבו פועלות yes ו-HOT, ויוכלו לחייב את לקוחותיהם בחשבון החודשי הקבוע. השורה התחתונה היא שיש להמתין להתבהרות של מפת התחרות והגורמים המשדרים לפני שייסגר הנושא הטכנולוגי ורק אז יגיע ציוד הקצה המתאים. בינתיים אפשר לקנות ממיר עיד"ן רגיל בהנחה שהוא בר חלוף.

הדיווידנד הדיגיטלי: מה עושים 
עם התדרים שהתפנו

זוכרים שבטלוויזיות הישנות השתמשו במונחים UHF ו-VHF? אלה שיטות השידור האנלוגיות שבאמצעותן קלטנו פעם את שידורי הטלוויזיה. עם פרישת מערך עיד"ן התאפשר כיבוי השידור האנלוגי וזה אכן נעשה במארס 2011. המעבר משידור אנלוגי לדיגיטלי שיחרר בלוק גדול של תדרים איכותיים במיוחד, המאפשרים שידור למרחק גדול ולכן דורשים מעט מוקדי שידור ‏(אנטנות‏).

התדרים שמתפנים זכו לכינוי "הדיווידנד הדיגיטלי" ‏(Digital Dividend‏). מדוע דיווידנד? כי המדינה יכולה למכור את התדרים לחברות אזרחיות ולהכניס הרבה כסף לקופתה. ואכן, בעולם ידעו לנצל את התדר הזה היטב. המקרה הכי מפורסם הוא בארה"ב, שבה מכרה המדינה את התדרים האלה ל-AT&T ווריזון תמורת כ-20 מיליארד דולר. ממש לפני חודש הסתיים באוסטרליה מכרז דומה שבו המדינה הכניסה לכיסה כמעט שני מיליארד דולר אוסטרלי. חברות התקשורת משתמשות בתדר שרכשו כדי לספק שירותים, בראשם סלולר בדור 4.

בניגוד לעולם, התדר שהתפנה עם סגירת השידור האנלוגי בישראל אינו יכול לשמש בשלב הנוכחי את חברות הסלולר לשם שדרוג הרשתות שלהן לדור 4, מאחר שהצבא עושה שימוש בתחום תדרים זה. אבל התדרים שנותרו פנויים משמשים עכשיו להרחבת מערך עיד"ן פלוס, הכנסת עוד ערוצים, כולל ערוצים בשידור HD. עוד תוצר חיובי של המעבר לשידור טלוויזיה דיגיטלית הוא שהערוץ הראשון ‏(הממומן מכספי ציבור‏) וכן הערוץ השני, צריכים לשלם עמלת תדרים הרבה יותר נמוכה מכיוון שהשידור הדיגיטלי הרבה יותר חסכוני בתדר. לבסוף, מערך עיד"ן מייצר הרבה פחות קרינה לעומת השידור האנלוגי.

בהמשך לכיבוי השידור הקרקעי האנלוגי, בתחילת 2014 יפסיקו ערוצים 2 ו-10 לשדר באמצעות לוויין פתוח. כ-15% מהאוכלוסייה בישראל משתמשים בצלחות לוויין פרטיות, בעיקר במגזר הערבי, והם לא יוכלו יותר לקלוט שידורים אלה. עם זאת, משקי בית אלה יוכלו לרכוש את ממירי עיד"ן פלוס לקליטת ששת הערוצים הקיימים על גבי המערך ו-12 ערוצים נוספים בהמשך.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker