יש חדשות אחרות מלבד ערוץ 2

מישהו צריך לאזן את השליטה של יונית, אמנון, רינה ורוני בתודעה הקולקטיבית

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אין דבר שמייצג יותר את מדורת השבט הישראלית מחדשות ערוץ 2. יונית לוי, אמנון אברמוביץ', רינה מצליח ורוני דניאל, מושיבים מולם ערב־ערב כ–25% בממוצע ממשקי הבית הישראליים - פי 2.5 מערוץ 1 ומערוץ 10 ביחד. מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, אבי וייס, עומד כיום בראש גוף שהוציא מתוכו שלושה פוליטיקאים בולטים - יאיר לפיד, שלי יחימוביץ' ומיקי רוזנטל - ששני הראשונים בהם זכו במצטבר בבחירות האחרונות ב–34 מנדטים, ולפחות אחד מהם נחשב למועמד ריאלי להפוך יום אחד לראש ממשלה. אם זו לא עוצמה ריכוזית - אז מה כן?

אמנם רבים ידגישו את תפקידה של "המדורה" כגורם מלכד בעל אופי לאומי, אך המציאות הדיגיטלית שבה אנחנו חיים הופכת מנהג שבטי זה ללא רלוונטי. מגוון ערוצי המידע שעומדים לזכות המשתמש הם בלתי מוגבלים, על כן הניסיון הנחוש של הרגולטור לכפות על הישראלים מדורת שבט נהפך לאנכרוניסטי. מדורת השבט המדומיינת כופה על רבים מצופי הטלוויזיה הישראלים ז'אנר בודד של חדשות וגורמת לרבים אחרים לנטוש את הערוצים המסחריים בחיפוש אחר אלטרנטיבות המתאימות יותר לתחומי העניין שלהם. תופעה זו ברורה מאוד בקרב צערים, שרבים מהם כלל אינם מחוברים לטלוויזיה.

השאלה עתה היא אם השרים, חברי הכנסת, הפקידים והרגולטורים הרבים שבוחשים בשוק הטלוויזיה יניחו מעט לשוק להתנהל לפי חוקי הביקוש וההיצע. סימן מובהק לשינוי הגישה המתרחש ניתן לראות ברפורמת הרישיונות שאושרה מחדש בסוף 2012. המדינה קבעה כללים וחובות שיוטלו על מי שבוחר לשדר ערוץ רחב ‏(ברודקאסט‏) בישראל. עקרונות כמו עצמאות עיתונאית של חברת החדשות, חובות להפקות מקור ותנאים לגבי בעלויות צולבות מעוגנות בחוק בניסיון לשמור על האינטרס הציבורי. מי שמוכן לעמוד בתנאים אלה, יכול להקים ערוץ שידורים.

רפורמה זו, שמסירה חסם כניסה מהותי לתחום השידורים, מצביעה כי המדינה הבינה שעליה לוותר על תפקידה כשומר סף המחליט למי מותר לשדר ולמי לא. מבחינת המדינה זה שינוי עקרוני שהתרחש לאחר שהבינה כי הרגולציה הנוכחית לא הביאה את היצע הטלוויזיה למקום טוב.

צילום: בלומברג

ערוצי חדשות נוספים, אם במסגרת הפלטפורמות הרב ערוציות של HOT ו–yes או במסגרת עידן פלוס המורחב, יחשפו צופה הישראלי לז'אנרים אחרים של חדשות. אמנם קשה להשוות בין השוק האמריקאי לישראלי, אך ניתן ללמוד מהדינמיקה התחרותית שם על הצפוי בישראל.

ערוצי השידור האמריקאיים NBC ,ABC ,CBS ו–FOX, המקבילים במעמדם לערוצים 2 ו–10, מחזיקים חברות חדשות המשדרות מהדורות שבעה ימים בשבוע. מהדורות אלה דומות באופיין למהדורות הישראליות, כלומר הן חיות מרייטינג, ולפיכך מנסות לפנות לקהל הרחב ביותר, ממצבות עצמן במרכז המפה ולא ממהרות לתקוף את הממסד.

במקביל, התפתחה זירה אלטרנטיבית שוקקת של ערוצים חדשות בכבלים, שהבולטים בהם הם Fox News ,CNN ו–MSNBC. ערוצים אלה, שאינם חיים רק בשביל רייטינג, מרשים לעצמם להוביל אג'נדות פוליטיות וחברתיות באמצעות מובילי דעה כריזמטיים כמו הפרשן ביל אוריילי והסאטיריקאים ג'ון סטיוארט וסטיבן קולבר מערוץ הכבלים קומדי סנטרל.

בישראל, יוכלו ערוצי החדשות בכבלים ובלוויין לעסוק בנושאים מורכבים יותר כמו כלכלה ועסקים, חדשות גלובליות ותחקירים. בניגוד לחברות החדשות של ערוצים 2 ו–10, יוכלו ערוצי החדשות בכבלים לקחת צד, לנקוט אג'נדה מובהקת יותר ולספק לצופי החדשות הישראלים תוכן רב שמדורת השבט לא מספקת כיום בשל שיקולי רייטינג.

רבים מטילים ספק בכדאיות הכלכלית של הקמת ערוצי חדשות נוספים בישראל, ומכאן מסיקים כי כל מי שירצה להיכנס לתחום יעשה זאת משיקולים זרים ואנטי עיתונאיים. אכן חשש זה קיבל חיזוק מהותי בעיקר לאחר שבהצלת "מעריב" על ידי נוחי דנקנר התגלתה פגיעה בוטה בעצמאות העיתונאית של העיתון הגוסס. אך האם בשל כך צריך לעצור את הרחבת מגוון הדעות ופירוק המונופול התודעתי של חדשות ערוץ 2?

הנטייה הישראלית לצרוך אקטואליה מחזקת את הצורך בהרחבת מגוון החדשות. השאלה כעת היא אם פטריק דרהי, הבעלים של HOT ושאול אלוביץ', הבעלים של yes, הם האנשים לעשות זאת. דרהי ואלוביץ' הם בעלי אינטרסים עסקיים המושפעים מאוד מהחלטות הרגולטורים, ולפיכך כניסתם לתחום החדשות עשויה לתת בידם מנוף לחץ מסוכן. עם זאת, כנראה מדובר ברע במיעוטו.

לאלוביץ' ודרהי יש כבר פעילות מהותית בתחום התוכן והחדשות מלבד שליטתם ב–HOT וב–yes: דרהי מחזיק בערוץ i24news החדש שעלה לאוויר בשבוע שעבר, ואלוביץ' מחזיק באתר וואלה שהקים בשנים האחרונות דסק חדשות מתחרה ל–ynet ומאקו. מבחינתם, ערוץ חדשות יהיה תוספת אסטרטגית חשובה עבור HOT ו–yes, שיעזור להם להתמודד מול התחרות הצפויה. ייתכן כי כניסתם לתחום החדשות אינה נקייה מאינטרסים זרים, אך דרהי ואלוביץ' הם בין אנשי העסקים הבודדים שיש להם גם אינטרס אסטרטגי ברור.

חשוב להרחיב את היצע תוכן החדשות בישראל, תוך החלה של אותם הכללים הרגולטוריים השומרים על עצמאות חברות החדשות בערוצים המסחריים. חדשות ערוץ 10, ו–1 לא מצליחים לאזן את השליטה של יונית, אמנון, רינה ורוני בתודעה הקולקטיבית. מישהו אחר צריך לעשות את זה, או לפחות לקבל צ'אנס לנסות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker