ארדן רושם וי: ועדת הכלכלה אישרה להרחיב את עידן פלוס

הרפורמה תאפשר את הקמתה של פלטפורמה שלישית בישראל שיעלו בה כ-18 ערוצים ללא תשלום דמי מנוי קבועים, והיא תהווה תחרות לדואפול ההיסטורי של HOT ו-yes

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרפורמה של שר התקשורת גלעד ארדן יוצאת לדרך: אחרי דיון לילי, חלקו סוער, אישרה ועדת הכלכלה אמש לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להרחבת מערך עידן פלוס. הרפורמה תאפשר את הקמתה של פלטפורמה שלישית בישראל שיעלו בה כ-18 ערוצים (במקום שישה כיום) ללא תשלום דמי מנוי קבועים, והיא תהווה תחרות לדואפול ההיסטורי של HOT ו-yes.

הוועדה גם אישרה את החוק המאפשר לחדשות המקומיות להמשיך לפעול עד סוף 2013 בתקציב של 7.7 מיליון שקל. זאת, לאחר שיו"ר הוועדה אבישי ברוורמן הגיש בעצמו את ההצעה לתיקון בחוק.

מלבד הערוצים שקיימים כיום על גבי מערך עידן פלוס (2, 10, 1, 99, 23 ו-33) ויישארו חינמיים, יעלו 12 ערוצים חדשים. הקדימות לעלייה למערך תהיה של הערוצים הייעודיים הפועלים כיום (24, 9 ברוסית וערוץ הַלָא בערבית), והשאר יהיו נושאיים - כלומר רוב השידורים שלהם יעסקו בנושא מסוים, כמו טבע, ספורט או ילדים. תהיה גם אפשרות להעלות ערוץ חדשות באחד מבין הערוצים הנושאיים.

הערוצים הנושאיים יוכלו לפעול בשני מודלים: בחינם לכלל הציבור וישולבו בהם פרסומות, או תמורת דמי מנוי שייגבה מפעיל הערוץ. עוד נקבע כי שלושה מבין הערוצים הנושאיים יהיו חייבים בהשקעה בהפקות מקור ברמה של 8%-12% מהכנסותיהם.

גלעד ארדןצילום: עופר וקנין

הרפורמה כוללת גם אפשרות להפריט את מערך ההפעלה של עידן פלוס ולהוציא אותו לידיים פרטיות. את המערך הקימה ומפעילה אותו כיום הרשות השנייה. סלקום ופרטנר יתמודדו במכרז על הפעלת המערך וגם יעלו בו ערוצים מטעמם כחלק מהכנותיהם לקראת עלייה בשירותי טלוויזיה רב ערוצית. שתי המפעילות הסלולריות זקוקות לערוצים על גבי מערך עידן פלוס בשל מגבלת התשתית באינטרנט לצפייה בו זמנית של צופים רבים.

נושא נוסף שהיה נתון לוויכוח הוא מי יממן את התפעול השוטף של מערך עידן פלוס במקרה שבו תהיה בו קיבולת פנויה - כלומר שלא כל האפיקים יהיו תפוסים. בסופו של דבר נקבע כי הערוצים המסחריים הפועלים כיום, 2 ו-10, לא יצטרכו לממן את העלות העודפת, והיא תושת רק על הערוצים הציבוריים או על הערוצים החדשים שיעלו על המערך בכללים שתקבע מועצת הכבלים והלוויין.

"הציבור ירוויח ערוצים איכותיים במערך החינמי של עידן פלוס, כמו ערוצי טבע, ספורט, סדרות, סרטים ועוד", מסר ארדן. "בעקבות הרחבת המהלך תתפתח תחרות אמיתית בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית שתביא בעתיד גם להוזלה במחירי המנוי לכבלים וללוויין, באותו האופן שהתחרות בסלולר גרמה לצניחה חדה בדמי המנוי החודשיים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker