i24news

אל ג'זירה הישראלית עולה לשידור; האם התחנה תצליח לשנות את התדמית של ישראל?

ערוץ הטלוויזיה החדש i24news‏ צפוי לעלות לשידור היום ב-20:00 בו זמנית בעשרות מדינות ברחבי העולם ■ המיזם של פטריק דרהי, בעל השליטה ב-HOT, יכלול שלושה ערוצי חדשות - באנגלית, צרפתית וערבית

נתי טוקר
נתי טוקר

האווירה בדסק החדשות של ערוץ הטלוויזיה החדש i24news‏ היתה רגועה היום בשעות הצהריים. העיתונאים והעורכים בדסק החדשות של הערוץ הסתובבו נינוחים, אבל היה זה השקט שלפני הסערה: ב-20:00 צפויה הערוץ לעלות לשידור בו זמני בעשרות מדינות ברחבי העולם.

מי שהיה פחות רגוע אתמול הוא פרנק מלול, מנכ"ל הערוץ ומבעלי האחזקות בו, שהתרוצץ מדסק אחד למשנהו וחילק הוראות. מלול הוא דיפלומט לשעבר, שכיהן גם כיועץ ראש ממשלת צרפת ושימש מנהל פיתוח בינלאומי ואסטרטגיה בערוץ פראנס 24 הממלכתי. אחרי המהפך בצרפת במאי 2012, כשהבין כי לא יוכל ליישם את האסטרטגיה שגיבש, הוא החליט לעלות לישראל עם רעייתו ושלושת ילדיו.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

הערוץ הוא מיזם של פטריק דרהי, בעל השליטה בחברת HOT ומי שמחזיק בעסקי תקשורת בעולם, שהחליט להזרים עשרות מיליוני דולרים לערוץ חדש שיילחם על תדמיתה של ישראל בעולם. בתוך כארבעה חודשים גייס הערוץ 250 עובדים, חלקם טאלנטים מוכרים מהתקשורת הישראלית כמו סלימן א-שאפעי, ועוד כ-12 עיתונאים זרים שעשו רילוקיישן לישראל - והצליח להקים את האולפנים הנוצצים.

כתבות נוספות באתר TheMarker

על רקע ביקורת על תפקודה: מנכ"לית הבורסה אסתר לבנון מתפטרת

אומת הסטארט אפ - לאן // מה קרה ל"יתרון היחסי" של ישראל בהיי-טק?

למעשה, זה לא ערוץ אחד אלא בשלושה - באנגלית, צרפתית וערבית, כל אחד עם דסק נפרד, לוח שידורים ואולפן בפני עצמו. שלושת הערוצים ישדרו מהדורות חדשות ותוכניות נפרדות, כש-80% מהתכנים יתבססו על סוכנויות ידיעות וכ-20% על תוכן שייוצר פה באמצעות כתבים שפזורים בישראל - ותוך הסתמכות על תכני וידיאו של חברת החדשות של ערוץ 2. בערוץ מודעים למגבלה בייצור כמות גדולה כל כך של תוכן, ולכן הם מציעים לכלי תקשורת בישראל במה נרחבת להציג דיווחים שלהם במהדורות ובמגזינים של i24.

מתחם הערוץ הוא בנמל יפו, ובתוך המתחם הענק ניצבים שלושה אולפנים לשלושת הערוצים. בשעות הבוקר נפתח תריס ענק והנוף הנשקף הנפרש לעיני הצופים הוא גלי הים הקוצפים של נמל יפו. בשעות הערב מוחלפת האווירה הנינוחה, התריסים נסגרים והאולפנים נהפכים להיות עם מימד דרמטי יותר. בתוך האולפנים נאלצים המגישים, הטכנאים והבמאים להשתמש בבליל של שפות - אנגלית, צרפתית, ערבית - אבל השפה המדוברת ביותר היא עדיין עברית.

"אל ג'זירה הישראלי"

השם אל ג'זירה עולה שוב ושוב בשיחות עם אנשי הערוץ. הערוץ שבשליטת שליט קטאר נהפך לאחד ממותחי הביקורת החריפים ביותר על ישראל. ממשלת ישראל אף החליטה בעבר להחרים את הערוץ, לאחר טענות לסיקור מגמתי ופרו-ערבי. לא לחינם הערוץ של דרהי זכה לכינוי "אל ג'זירה הישראלי".

"מה שחשוב כרגע זה לשמוע קול אחר מהמזרח התיכון שאינו אל ג'זירה, במיוחד מהדמוקרטיה היחידה באזור, שהיא ישראל", אומר מלול. "המשימה שלי היא לשנות את הסיפור על ישראל, כי כשאנחנו צופים בערוצי טלוויזיה בינלאומיים התפישה של ישראל אינה המציאות. אני רוצה לחבר את ישראל לעולם, ולחבר את העולם למציאות הישראלית ולחברה".

יש סוגיות בישראל ששנויות במחלוקת, כמו ההתנחלויות, או הסיקור בצרפת בנוגע למקרה של הילד מוחמד א-דורא. איך תסקרו אירועים כאלה?

"עם העובדות. מה שחשוב בערוץ שלנו הוא להיות שונים מהערוצים האחרים ולהראות את הגיוון במדינה. נעשה הרבה תוכניות טוק-שואו ומגזין, ונסביר את האירועים כאן עם גיוון של דעות".

למה אין גם ערוץ בעברית?

"אנחנו לא משדרים בעברית כי הקהל שלנו אינו מורכב מאנשים שאוהבים את ישראל, אלא מאנשים ששונאים את ישראל. אם אנחנו רוצים לשלוח מסר ושיהיה מובן אנחנו צריכים להגיד את המסר בשפה של אותם אנשים".

סטפן קאלוו, עיתונאי בכיר בצרפת שגם הוא עשה עלייה לישראל וכיום הוא עורך הערוץ הצרפתי, יודע כי המלחמה על דעת הקהל בצרפת תהיה קשה במיוחד. "אני לא חושב שבצרפת לא אוהבים אותנו, הם פשוט לא יודעים הכל על ישראל", הוא אומר. "אנחנו כאן כדי להסביר ולהראות את ישראל האחרת ואת המרוכבות של החברה הישראלית. המדיה בצרפת תמיד מביאה את אותם תמונות ודיווחים, ללא התמונה הכוללת".

החברים שלך בצרפת חושבים שזה היה נכון ללכת ולשווק את ישראל בעולם בערוץ טלוויזיה?

"הם מחכים לנו. הם יודעים שזו תהיה הפעם הראשונה שערוץ מישראל עולה לשידור בצרפת. אני חושב שיהיה לנו הרבה צופים הלילה בהשקה. בצרפת יש ערוץ בינלאומי אחד חזק, ואנחנו נהייה השניים - כך שיש לנו תחרות גדולה".

האוכלוסייה דוברת הצרפתית קטנה יחסית. לדרהי יש עניין מיוחד בערוץ הצרפתי, כמי שמגיע משם ודובר את השפה?

"הוא גם מדבר אנגלית מצוין, והוא יראה גם את הערוץ באנגלית. אבל אנחנו לא נהיה רק בצרפת, אלא הצרפתי אבל לא נהיה רק בצרפת, נהיה באפריקה, אלג'יריה מרוקו, תוניסיה, ואני מקווה שם בקנדה בשנה הבאה".

מסביב לאולפן המרכזי נציב דסק האינטרנט של הערוץ - שלושה אתרי אינטרנט שיעבירו דיווחים שוטפים מהנעשה במזרח התיכון, שאותם עורך אדר פרימור. סגניתו הוא רותי סיני, לשעבר כתבת בולטת בתחום העבודה והרווחה ב"הארץ" ובעיתונים נוספים.

במשך שנים סיקרת בישראל תופעות קשות של מצוקה ואת הכשלים בשירותי הרווחה, ופתאום את עוברת לצד השני לייצג את הצדדים החיוביים של ישראל בפני העולם. זה לא שינוי דרמטי מדי?

"בכלל לא, מה שאני עושה כאן זו עיתונות. יש בישראל תופעות קשות ויש גם תופעות חיוביות. הערוץ רוצה להראות לעולם את החברה בישראל על כל גווניה וצדדיה, גם את הטוב וגם את הרע. אני לא חושבת שלא אוכל לכתוב כאן או להתבטא בנושאים כואבים, אבל יש מקום גם להראות את היפה בחברה הישראלית. אחד מהדברים האלה באים לידי ביטוי בצוות בערוץ, שבו עובדים יחד כתף אל כתף צרפתים, ערבים וישראלים וגם עולים בארה"ב. יש ערב רב של אנשים, זה מאוד רב תרבותי ויפה".

יוביל את ההפקה - חיים סלוצקי, שמקורב מאוד ל-HOT וידוע גם כמקורבו של מו"ל ידיעות אחרונות

הערוץ החדש מושק על רקע קרבות צמרת בעולם התקשורת והדרג הפוליטי סביב עתיד הטלוויזיה בישראל. שר התקשורת, גלעד ארדן, מוביל בימים האלה שורת רפורמות במטרה להוזיל את מחיר הטלוויזיה הרב ערוצית בישראל, כמו הרחבת מערך עידן פלוס והסדרת השוק הסיטונאי כך שסלקום ופרטנר ייכנסו לתחום הטלוויזיה באינטרנט.

כחלק ממהלכים אלה, ובעיקר על רקע החשש לסגירת החדשות המקומיות, יזם ארדן הצעה לאפשר לבעלי HOT ו-yes להקים שני ערוצי חדשות בבעלותם המלאה. ההצעה אמורה היתה להיכלל במסגרת חוק ההסדרים, אך לאחר ביקורת ציבורית על המהלך הזריז הוחלט כי תיערך חקיקה נפרדת ליוזמת ארדן. ב-HOT לא מכחישים כי אם אכן יוחלט להקים ערוץ חדשות בעברית, יהיה זה על בסיס i24 במטרה לחסוך בהוצאות הכספיות.

ממד נוסף מאחורי הקלעים בערוץ הוא הגורם שנבחר להוביל את ההפקה - חיים סלוצקי, שמקורב מאוד ל-HOT וידוע גם כמקורבו של מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס, שבעבר החזיק במניות HOT.

בשלב זה HOT אמנם ביקשה ממועצת הכבלים והלוויין לעלות לאוויר באפיק 144 את הערוץ, אך טרם התקבל אישור לזה. הסיבה לכך היא כי המועצה עדיין מעוניינת לבדוק את מבנה הבעלות של הערוץ.

החברה שמחזיקה בבעלות בערוץ רשומה בלוקסמבורג, ומחזיקים בה מלול וניקולאס רוטקופף - שותפו של דרהי באחזקות בחברות בצרפת. דרהי עצמו, מדגישים אנשי הערוץ, אינו הבעלים של הערוץ אלא רק תורם, אך המועצה מעוניינת לבדוק את הנושא. לפי חוקי המועצה, קיימת מגבלה על בעלי פלטפורמה להחזיק בערוצים המשדרים בה. מבחינה זו קיימת בעיה מול הרשות להגבלים עסקיים, שהטילה מגבלות שונות על בעלי חברת הכבלים לאחר המיזוג בין שלוש החברות ב-2002.

בשלב זה הערוץ מתבסס על תרומתו של דרהי. כדי להחזיק את הערוץ לטווח רחוק, ההערכות הן כי הוא ייאלץ להזרים לפחות 50 מיליון שקל בשנה. בערוץ עצמו מקווים כי בסופו של דבר הערוץ יוכל לעמוד על רגליו ולהיות רווחי, באמצעות הכנסות מפרסומות - שאיפה בעייתית לאור התפוצה הרחבה מאוד של הערוצים - או ישירות מהפלטפורמות שעליהן הם יעלו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ