שולחן ונקניקייה ברמאללה

איקאה שוקלת לפתוח סניף פלסטיני ראשון

המגעים בין גורמים כלכליים ברשות הפלסטינית לבין רשת איקאה העולמית מתקיימים כמה חודשים, אבל נמצאים עדיין בשלב בחינת הבדיקות מקדימות

עידו אפרתי
עידו אפרתי

איקאה בדרך לרמאללה. ענקית הרהיטים השוודית בוחנת בימים אלה פתיחת סניף ראשון בשטחי הרשות הפלסטינית, ככל הנראה ברמאללה. המגעים בין גורמים כלכליים ברשות הפלסטינית לבין רשת איקאה העולמית מתקיימים כמה חודשים, אבל נמצאים עדיין בשלב בחינת הבדיקות מקדימות שכוללות, בין היתר, בחינה של פוטנציאל המכירות למוצרי איקאה ברשות, מיקום הסניף ופרמטרים נוספים.

בחודש שעבר ביקרו הרמאללה שני בכירים מהנהלת איקאה: מנהל מחלקת המכירות הבינלאומיות של הרשת איסאן טורבז ומנהל ההיגוי והתמיכה העסקי בקבוצה, הנריק אקמן. השניים נפגשו בין היתר עם שר הכלכלה הפלסטינית, ג'וואד אל נאג'י, שקידם בברכה את היוזמה והבטיח לסייע בקידומה. אל נאג'י גם סיפר לנציגי איקאה על התוכניות לפתוח הכלכלה הפלסטנית ותיאר את האקלים העסקי שבו תשתלב איקאה. מי שלווה את נציגי איקאה היו קבוצה של אנשי עסקים וגופים עסקיים שמעוניינים להביא את רשת הריהוט הגדולה לרמאללה.

ל-TheMarker נודע כי במהלך השנתיים האחרונות משקיעים ואנשי עסקים פלסטינים פנו כמה וכמה להנהלת איקאה העולמית בניסיון לעניין אותם בפתיחת הסניף ברשות, אך רק בחודשים האחרונים החלו באיקאה לגלות עניין בפתיחת חנות ראשונה ברמאללה.

חנות של איקאה. בקרוב ברשות הפלסטינית?צילום: יובל תבול

גורמים המקורבים ליוזמה רואים בביקור של בכירי איקאה ברשות סיבה לאופטימיות אך עם זאת הם מדגישים כי ברשת טרם סיימו את הבדיקות ואין בידם אינדיקציות לרמת הסבירות שאיקאה אכן תקים סניף ראשון ברשות הפלסטינית.

הידיעה שפורסמה הבוקר "בידיעות אחרונות" על האפשרות לפתיחת הסניף לא הייתה בגדר חדשות מרעישות ברחוב הפלסטיני. יומיים לאחר שהתקיימה הפגישה בין נציגי איקאה ושר הכלכלה הפלסטיני פורסמה ידיעה בנושא בעיתון "אל קודס" ובכלי תקשורת נוספים.

לטענת גורם בקהילה העסקית הפלסטינית חנות איקאה בהחלט יכולה להשתלב במשק המקומי: "החברה הערבית עובדת תהליך שבו המשפחה הגדולה מתפצלת מבחינת מגורים למשפחות גרעיניות. רבים עוברים לדירות פרטיות ואיקאה בהחלט רלוונטית לציבור הפלסטיני", לדבריו, משקיעים פלסטינים רבים מעוניינים בכניסה של אקיאה והיו רוצים להיות חלק מבעליה של הזרוע הפלסטינית של איקאה ולא תהיה בעיה לגייס מימון להקמתה.

יש להדגיש, המהלך המתנהל בין הפלסטינים לאיקאה העולמית אינו קשור לפעילות של איקאה ישראל, שמפעילה כיום שני סניפים בנתניה ובראשון לציון, אין לה מעורבות בו . עם זאת באיקאה ישראל הציעו סיוע בהכשרת עובדי הרשת הפלסטינים - במידה שהקמת החנות תצא אל הפועל - במתקן הכשרת העובדים שפתחה באחרונה הרשת בנתניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker