נתי טוקר

ההצעה של שר התקשורת, גלעד ארדן, לאשר לבעלי השליטה בחברות הכבלים והלוויין להקים שני ערוצי חדשות, וזאת באמצעות הליך חקיקה מזורז בחוק ההסדרים - ירדה מסדר היום. הבוקר הוחלט כי ההצעה תועבר להליך חקיקה נפרד שייזום משרד התקשורת. עם זאת, במשרד האוצר הסכימו לאשר את המשך פעילות החדשות המקומיות עד לסוף 2013.

ארדן, בתיאום עם יו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן, יזמו כי במסגרת הדיונים בחוק ההסדרים על הרחבת מערך עידן פלוס, תתבצע רפורמה מקיפה בחוק התקשורת שתאפשר לבעלי HOT ו-yes להקים שני ערוצי חדשות בבעלותם הישירה. היוזמה לשינוי הגיעה בעיקר כפתרון לעובדי החדשות המקומיות - משרד האוצר סירב לאפשר את המשך התקצוב עד סוף השנה בהיקף של 7.7 מיליון שקל אם לא יימצא הסדר קבע שלא על חשבון המדינה, ובאמצעות הקמת חברות החדשות אפשר היה להמשיך לממן את החדשות המקומיות בעתיד.

כתבות נוספות ב-TheMarker:

בגדי הבנקאים החדשים // הספר שגורם לבנקאים בעולם לרעוד מפחד

צוערים במשרד החוץ משתכרים 6,600 ש' בחודש; לוחמי סייבר - 35 אלף ש'

אלא שבכנסת נמתחה ביקורת חריפה על ההליך המזורז בסוגיה כל כך מהותית. ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) וח"כים נוספים ביקשו להגדיר את הנושא בוועדת הכלכלה כ"נושא חדש" - כלומר שלא יהיה ניתן לדון בו במסגרת החקיקה לעידן פלוס. עוד לפני שוועדת הכנסת היתה אמורה להכריע האם מדובר בנושא חדש או לא, במשרד התקשורת הבינו כי תהיה בעיה משפטית לדון ברפורמה בשליטה בערוצי החדשות במסגרת חקיקת עידן פלוס, והוחלט כי הנושא יועבר לחקיקה נפרדת עד נובמבר.

שר התקשורת, גלעד ארדןצילום: אורן נחשון

מאחורי הקלעים פעלה בנושא יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', יחד עם רוזנטל וברוורמן, במטרה לשכנע את משרד האוצר להמשיך את תקצוב החדשות המקומיות עד סוף השנה - זאת למרות שהחקיקה תועבר להליך ראשי ואטי יותר. בסופו של דבר, לאחר מעורבות של שר האוצר, הוחלט כי יאושר התקציב הנוסף עד לסוף השנה.

בלשכת שר התקשורת אישרו את פרטי הידיעה. רוזנטל מסר כי הוא מודה לשר האוצר על הירתמותו לסיוע לעובדי החדשות המקומיות, והוא ימשיך להילחם על כך שחברת החדשות שיוקמו יהיו עצמאיות ולא תלויות בבעלי השליטה.

מוועד עובדי החדשות המקומיות נמסר כי "הוועד מברך על כל פיתרון שיאפשר את המשך השידורים ומניעת הפיטורים של כ-100 עובדים. הוועד מבקש להודות לשר התקשורת, גלעד ארדן, שניכר היה מהרגע הראשון שהנושא חשוב לליבו, לח"כ שלי יחימוביץ' וליו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן, על התערבותם האישית ומאמציהם וכמו כן ליו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, שפעל רבות בנושא".

יו"ר ועד עובדי החדשות המקומיות, חיים הר-זהב, אמר כי "זה שבוע של טלטלה רגשית והלוואי שהסאגה הזאת תסתיים סוף סוף ונוכל לחזור לעבוד כעיתונאים במקום לעמוד כעניים בפתח".

סגן שר האוצר ח"כ מיקי לוי אמר בתגובה: "במהלך השבועות האחרונים קיימתי מספר דיונים בלשכתי כדי לבחון את הדרך לסייע להמשך שידורם של החדשות המקומיות. לאחר שנפגשתי עם נציגי העובדים ולאחר הסכמות עם שר התקשורת, נמצא הסדר ראוי שאני מברך עליו. דאגתי הראשונה היתה נתונה לכל אורך הדרך לעובדים ולבני משפחותיהם, ולכן הסכמנו לתקצב את המשך השידורים למשך 5 חודשים נוספים, מה שיאפשר לשר התקשורת להעביר את ההסדר בכנסת במהלך מושב החורף".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker