נתי טוקר

1. החקיקה והמוטיבציה

שר התקשורת, גלעד ארדן, הכריז שלשום כי יאפשר ל-HOT ו-yes להקים ערוצי חדשות - אבל לא מדובר כאן בעניין חדש לגמרי. כבר כיום חוק התקשורת מאפשר לשתי החברות להעלות על גבי הפלטפורמה שלהן ערוצי חדשות שישדרו 24 שעות ביממה, אלא שבמסגרת ההפרדות שנקבעו כדי למנוע מבעלי הפלטפורמות שליטה בתוכן, נקבע גם כי האישור לכך כרוך בהגבלה משמעותית: החדשות יוקמו רק על ידי מפיק עצמאי חיצוני, ולא תהיה לבעלי הפלטפורמות כל יכולת להתערב בערוץ.

למרות זאת, בעלי HOT ו-yes לא עשו עד כה אף צעד לכיוון הקמה של ערוץ חדשות. על אף שכיום הן טוענות כי ערוץ חדשות הוא עוגן מרכזי למשיכת לקוחות, החברות השאירו את הבמה לחברות החדשות של ערוצים 2 ו-10 והתמקדו בתחרות על התוכן בידורי.

שר התקשורת, גלעד ארדןצילום: אורן נחשון

החקיקה החדשה שאותה יוזם שר התקשורת חושפת את המוטיבציה של בעלי חברות הכבלים והלוויין - לא רק ערוץ חדשות, אלא ערוץ שיהיה בשליטתם הישירה. מדוע?
השליטה בתוכן בעידן הנוכחי היא קריטית ליכולת של גוף תקשורת למנף את עסקיו לטווח הארוך, אבל אי אפשר להימנע מהחשש שמאחורי הקלעים רוצים פטריק דרהי ‏(בעל השליטה ב-HOT‏) ושאול אלוביץ' ‏(בעל השליטה בבזק ו-yes‏) לצבור עוצמה פוליטית באמצעות השפעה על סדר היום הציבורי. סביר להניח שלשיטתם, אם למוזי ורטהיים, יצחק תשובה, עידן עופר ואודי אנג'ל יש את צעצוע בדמות חדשות 2, ולרון לאודר ויוסי מימן יש את חדשות 10 - למה שלהם לא יהיה?

2. המהפכה ושחרור החסמים

הרפורמה בשוק הסלולר ושורת השינויים הצפויים בתחום התקשורת, ובעיקר בתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית, מבוססים על פירוק שווקים ריכוזיים באמצעות הקטנת הרגולציה ושחרור חסמים מפני כניסת מתחרים חדשים.

כבר כיום כל אחד יכול להקים ערוץ מסחרי ברישיון. רפורמת עידן פלוס, שאמורה להיות מאושרת בוועדת הכלכלה, תיצור פלטפורמה שלישית חזקה ותחרותית - והסדרת השוק הסיטוני תאפשר לפרטנר וסלקום, ואולי גם לגולן טלקום, לספק טלוויזיה על גבי האינטרנט.

חדשות טובות או רעות?

ברפורמת עידן פלוס כבר החלה המדינה לרסק את חומות ההפרדה בין בעלי חברות התקשורת לשליטה בתוכן. לאחר ההפרטה של המערך, פרטנר או סלקום - או כל מי שייגש למכרז, יוכל להפעיל ערוצים נושאיים, למשל בתחומי הטבע והספורט - וכן, גם להקים ערוץ חדשות שימומן מפרסומות או מדמי מנוי. כמעט כל ההגבלות מהעבר הנוגעות לבעלויות צולבות, למשל אחזקה של בעלי עיתון בגוף טלוויזיה, ירדו מסדר היום.

לשינויים הרגולטוריים האלה יש לצרף את המהפכה הטכנולוגית והגישה החופשית למידע. כיום מתחרים בתחום החדשות - כולל בווידיאו - שורה של אתרי אינטרנט שמספקים מהדורות חדשות. נכון, הרייטינג שלהם נמוך וההשפעה על סדר היום מזערית, אבל העידן שבו המדינה שלטה במתווכי המידע חלף מהעולם.

כשהשינויים כאלה מתרחשים מול עינינו, אין אפשרות להשתמש עוד בכלים חוקתיים היסטוריים ולהמשיך למנוע מבעלי חברות הכבלים והלוויין להיות שחקנים גם בתחום החדשות. כאשר תקום פלטפורמה שלישית עם פוטנציאל לערוץ חדשות, יהיה זה בלתי שיוויוני למנוע מ-HOT ו-yes להחזיק בערוץ חדשות משלהם.

בעולם אידיאלי, בעלי השליטה בגופי התקשורת יהיו אנשים שכל עניינם הוא תקשורת, ולא טייקונים שמחזיקים בחברות ענק, שממונפים במילארדים ונסמכים על שולחנם של נותני האשראי. לצערנו, זה לא יקרה בקרוב. במצב השוק הנוכחי, התקווה היא שריבוי ערוצי חדשות, ואולי הרצון של כל מנהלי אחד מהם להשמיע קול אחר כדי ליצור בידול, יפצה על העובדה שבעלי השליטה בתקשורת משתייכים למועדון בעלי ההון משופעי האינטרסים.

3. המודל הכלכלי והמחטף

זה תקופה ארוכה שחברות הכבלים והלוויין בישראל לוטשות עיניים לערוץ חדשות. בעל השליטה ב-HOT גם מקים ומממן בימים אלה את ערוץ i24, שמשדר בחו"ל בשפות זרות, אבל על התשתית שלו דרהי היה שמח מאוד להקים גם ערוץ מקומי.

Yes מצדה ביקשה מפורשות מארדן להתיר לה להקים ערוץ כזה. עלות הפעלת ערוץ כזה עשויות להגיע לפחות ל-80 מיליון שקל לשנה. האם החברות באמת יוכלו לעמוד בהוצאה כזו, שלא מוכרת להן במחויבויות ההוצאה על התוכן? האם קיים בכלל מודל להפעלת ערוץ כזה ללא פרסומות?

בפלטפורמות הרב־ערוציות מנמיכים ציפיות ומדברים על רייטינג של 3%-5% כזה שלא יצור מסה קריטית של חשיפה שתביא לנהירת לקוחות. לכן, סימני השאלה סביב המודל הכלכלי של ערוצי החדשות מגבירים את החשש לגבי המוטיבציה של בעלי HOT ו-yes להחזיק בערוץ כזה, ובעיקר מעלים חשש ליצרית חסמים בפני שחקני תוכן עצמאיים שירצו להיכנס לשוק בעתיד.

את הנושאים האלה היה ראוי לבחון באופן רציני יותר, על בסיס תחזיות כלכליות וחוות דעת של מומחים. דבר מזה לא נעשה במקרה הזה.

השר ארדן, במה שעשוי להיראות כשליפה מהמותן שנועדה אך ורק להציל את עובדי החדשות המקומיות מפיטורים, פירסם בפייסבוק כי החליט לצאת "במהלך דרמטי" להגברת הפלורליזם. אם אכן מדובר במהלך דרמטי, מדוע לעשות זאת במחשכי הלילה ולא באמצעות חקיקה ראשית? זה לא רק נראה רע, זה מחטף שפוגע קשות בהליכים הדמוקרטיים הנדרשים לשינויים מעין אלה.

מרכז המחקר והמידע של הכנסת כבר ביצע מחקר בנוגע לשוק התקשורת המקומי, וקבע כי שליטת בעלי ההון עשויה לפגוע בחופש הביטוי. הסוגייה לא שולבה עד כה בחוק הריכוזיות, אף שהוועדה והממונה על ההגבלים התייחסו אליה והביעו חשש משליטת הטייקונים בכלי התקשורת.

אם השר ארדן אכן רוצה לפתוח את תחום השליטה בערוצי החדשות לתחרות, אפשר לעשות זאת בדרך המלך - תוך קביעת כללים ברורים בנוגע לשאלה מי ראשי להיות בעלים של ערוץ חדשות ומי לא - ולא במחטף בכנסת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker