מיקי רוזנטל: "השליטה של HOT ו-yes בחדשות בעייתית"

בדיון בוועדת הכלכלה, אמר רוזנטל כי מדובר בגופים בעלי אינטרסים כלכליים מובהקים ■ עד עתה נאסר על חברות הכבלים והלוויין להקים חברות חדשות מתוך כוונה למנוע מהן שליטה בכוח הפוליטי של ערוץ חדשות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

הצעת שר התקשורת גלעד ארדן לאפשר לחברות הכבלים והלוויין להקים שתי חברות חדשות בבעלותן תוגדר כ״נושא חדש״, והמשך הדיון בנושא בוועדת הכלכלה במסגרת החוק להרחבת מערך עידן פלוס תועבר להכרעת ועדת הכנסת. הנושא הוגדר כ״נושא חדש״ לאור בקשת חברי הכנסת מיקי רוזנטל, איציק שמולי ודוד צור. המשך הדיון בנושא יתקיים ביום רביעי.

ההצעה של ארדן כוללת הקמה של שתי חברות חדשות על ידי HOT ו-yes באמצעות חברות בת, כשבדירקטוריון החברה יהיו נציגי ציבור בדומה להתנהלות חברות החדשות של הערוצים המסחריים. עד עתה נאסר על חברות הכבלים והלוויין להקים חברות חדשות מתוך כוונה למנוע מהן שליטה בכוח הפוליטי של ערוץ חדשות. באמצעות הקמת חברות החדשות מתכוון שר התקשורת לפתור גם את בעיית המשך פעילות החדשות המקומיות - חברות הכבלים והלוויין יחויבו לממן את המשך הפעילות של החדשות המקומיות במסגרת ערוצי החדשות שלהן.

יו״ר ועדת הכלכלה, ח״כ אבישי ברוורמן, הביע בדיון תמיכה בעמדת שר התקשורת. "ההצעה הזו נולדה בחיפוש אחר פתרון קבע לעובדי החדשות המקומיות, שאם לא יהיה פתרון קבע כזה, היו אמורים להיות מפוטרים כבר בסוף החודש הזה״, אמר ברוורמן. ״ביקשתי משר התקשורת למצוא פתרון לעובדים האלה ואני מתואם עם שר התקשורת בנושא ההצעה הזו ואני נותן לו את הגיבוי המלא, בגלל שללא מעורבות יושב ראש ועדת הכלכלה מהלך כל כך דרמטי לא יוכל לעבור במהירות״.

ברוורמן התייחס לביקורת שנמתחה נגד האפשרות להעניק לבעלי ההון שליטה בחברות חדשות. ״אני מודע לכך שתהיה ביקורת על המהלך, ואני מודע לכך שתהיה ביקורת על כך שהוא יעבור בהליך מהיר. החטא הקדמון היה ויתור על התמלוגים של HOT ו-yes שמימנו בעבר את החדשות המקומיות, אבל אני חושב שמעבר לפתרון הנקודתי לחדשות המקומיות יש חשיבות ויתרונות גדולים בהקמת עוד חברות חדשות, בוודאי על רקע סגירה של כלי תקשורת ופיטורי עיתונאים. שיח ציבורי פלורליסטי ומגוון, שגם נותן ביטוי לקולות מהפריפריה שלא נשמעים, ודאי לא בהיקף הראוי, בכלי התקשורת המרכזיים הוא מטרה מאוד חשובה״.

ארדן אמר בדיון כי המהלך להקמת ערוצי החדשות ״טוב לשיח הציבורי״. הוא הוסיף כי ״ישנן שתי חברות תקשורת טובות, של ערוץ 2 וערוץ 10, אך הן דומות זו לזו ולא מאפשרות שיח תקשורתי מגוון״.

ח״כ מיקי רוזנטל הביע התנגדות לשינוי המשמעותי במסגרת חוק ההסדרים. ״חברת HOT נמצאת בכסוך עם עובדיה. הנושא כמעט לא מסוקר בתקשורת בין היתר כי HOT מפרסמת גדולה תחשבו על הסיטואציה שהיא צריכה לסקר את סכסוך העבודה בעצמה. אלא גופים עם אינטרסים כלכליים מאוד גדולים, והשליטה שלהם בערוצי חדשות מאוד בעייתית. אני מאוד בעד פלורליזם, אבל אני לא חושב שמהלך כל כך משמעותי יכול להיעשות בחוק ההסדרים. לא ברור מה יהיה המודל המימוני של הדבר הזה ומי יפקח על זה.

״יש לי ניסיון בעיתונות ועם בעלי שליטה בתקשורת, ואני חושב שההצעה הזאת לא נוגעת אפילו לא במתי מעט בבעיות שעלולות להיווצר מכך שאנחנו נותנים להם כלי כל כך משמעותית. צריך רגולציה משמעותית״

לביקורת על ההליך הצטרף גם ח״כ איציק שמולי. ״בשבוע האחרון הפכתם את כולנו למומחים טכנולוגיים. המרבב (המכשיר המשדר בעידן פלוס) נהפך למערבב, ואמורים לדון במשהו רציני יותר״.

רונן רגב, נציג ארגון אמון הציבור, הביע ביקורת על ההיתר להקמת ערוצי חדשות. ״ההצעה שעומדת על הפרק היא לא רק נושא חדש, היא תקדים מאוד מסוכן במערכת דמוקרטית בכלל ובישראל בפרט. אני מבין את החשש ואת הכאב על הסיכון לעובדים בכלל ובפריפריה בפרט. אבל מדובר פה בסאגה חדשה בפני עצמה. יש נורמה שמעוגנת בכל החקיקה הראשית בישראל להגנה על חדשות מאינטרסים עסקיים. זה הולך להיפרץ פה. יש פה גם מודל עסקי מאוד גרוע . ראינו מה קרה כשבעל עניין עסקי רכש את מעריב. אנחנו כבר שומעים את האינטרס פה״.

ארדן השיב למבקרים וטען כי הקמת ערוצי החדשות היא בהמשך להחלטה להקים ערוץ חדשות ייעודי בכבלים ובלוויין שיתבסס על פרסומות. ״ההצעה הזאת פחות מסוכנת כי המודל כאן אינו מבוסס על פרסומות.. ברמה הערכית אני חייב לומר - אני לא רואה שום הבדל בין כך שהבעלים של קוקה קולה או בנק מזרחי יהיו בעלי שליטה בחברת חדשות, לבין העובדה שהבעלים של חברות הכבלים והלוויין יהיו בעלים של ערוצי חדשות. להפך, ככל שיהיו יותר בעלים של ערוצי חדשות ההשפעה תפוזר בין שחקנים ויהיה יותר ביטוי לאוכלוסיות שהיום לא מקבלות ביטוי. שלא לדבר על כל שזה גם יהווה מקום תעסוקה נוסף לעיתונאים רבים שהיו מקום עבודתם נמצא בסכנה. לא חושב שיש בכך פסול״.

בהצעה של ארדן תמך יו״ר הרשות להגבלים עסקיים, דיוויד גילה, שאמר כי ״אני מברך על היוזמות הפרו צרכניות והתחרותיות, ובפרט היוזמה הזאת. שוק התוכן בטלוויזיה הוא ריכוזי והצופים זכאים למגוון״, אמר. ״הוספה של שתי חברות חדשות נפרדות, ומדובר בחברות שיהיו חייבות להיות נפרדות, יגביר את התחרות בשוק הריכוזי של החדשות״.

עם זאת, גילה הדגיש כי לא יאפשר שיתוף פעולה בין שני הערוצים. ״שיתוף פעולה בין HOT ל-yes בשוק עם דואפול כזה הוא מסוכן מבחינה תחרותית, מחשש ששיתוף הפעולה יזלוג והתחרות תיפגע״, אמר גילה.

חברות הכבלים והלוויין הביעו תמיכה במהלך של ארדן. מנכ״ל HOT, הרצל עוזר, ביקש כי הממונה יאפשר להקים את ערוץ החדשות כך שלא ייכלל במסגרת המגבלה על בעלי הפלטפורמה להחזיק ערוצים בבעלותה. גילה אמר כי ישקול את העניין.

מיכל רפאלי כדורי, נציגת yes, אמרה בדיון כי ״הרבה שנים אנחנו מבקשים שיתאפשר לנו לעשות חדשות. בכל העולם פלטפורמות מחזיקות חדשות ואין שום סיבה שלא יתנו לנו לעשות את זה. אני מניחה שלא נתנגד גם להשתתף במימון החדשות המקומיות״.

חיים הר זהב, נציג ועד העובדים של החדשות המקומיות, אמר בדיון כי ״לפני שבועיים היינו בטוחים שאין לנו עבודה ועכשיו נפתח לנו פתח של תקווה. התגייסתם לעניין בגלל העובדים. אני רק מבקש לדאוג שהעובדים יישמרו. שהמועצה תדאג לעובדים בפריפריה שלא ימצאו עבודה אחרת. אם בית הפקות יקח את זה ויעשה חלטורה לא עשינו שום דבר״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker