אסור לתת לדרהי ואלוביץ׳ שליטה בערוצי חדשות

שידורי החדשות הם לא רק נשמת אפה של דמוקרטיה אלא גם כח פוליטי רב עוצמה

דידי לחמן-מסר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דידי לחמן-מסר

הרעיון להעניק באישון לילה מתנה של שני ערוצי חדשות לבעלי השליטה ב-HOT ו-yes צריך לעורר חלחלה ציבורית בקרב כל מי שתחום התקשורת והדמוקרטיה קרוב לליבו.

במשך 20 שנה נמנעה האפשרות לשדר שידורי חדשות בכבלים ובלווין מסיבות שונות, והעיקרית שבהן היתה כי יש למנוע מהגורמים השולטים בתחומי התקשורת בישראל לשלוט גם בתחומי החדשות בנוסף לשליטה שלהם בתחומי התוכן האחרים.

שידורי החדשות הם לא רק נשמת אפה של דמוקרטיה אלא גם כח פוליטי רב עוצמה. וקשה לקיימם אם רוצים חדשות אמיתיות ולא שידורי יחצ"נים. הם עולים כסף רב בהיותם דורשים מקצועיות תקציבים והתמקצעות של כתבים ועורכים ולא רק שדרנים מעונבים. שידורי חדשות אמורים להיות נושכים את השלטון ואת כל מי שמנצל את כוחו הכלכלי לרעת הציבור.

כתבות נוספות ב-TheMarker

לא חייבים להשתעבד למשכנתא או לשכירות: לבנות בית 
ב-100 אלף שקל

פרופ’ יהודה כהנא ויואב להמן רוצים את אי.די.בי: "נוחי דנקנר לא רלוונטי, הוא הבעיה ולא הפתרון"

צילום: אוליבייה פיטוסי

ולכן העמדה היתה מאז ועד היום שלא להעניק למי ששולט בחברת תקשורת - כמו שאול אלוביץ׳ בעלי בזק או פטריק דרהי בעלי חברת הכבלים - את האפשרות להקים חברת חדשות, גם אם בשרשור פירמידאלי כזה או אחר.

לעומת זאת, כן התקבלה בקשתם של בעלי השליטה בתחומים אלה למיזוג בין פעולות התקשורת השונות שלהם, על מנת לאפשר להם להתחרות כראוי בתחומים שבהם יש להם אינטרס להתחרות - קרי בשירותי תקשורת מגוונים לציבור.

שידורי חדשות הם מוצר אחר. שידורי חדשות מעניקים לגורם המשדר אותם את כוחו של המיקרופון והמצלמה, שבלעדיהם לשום פוליטקאי אין תקומה ואין קיום. הם הבמה חייב הפוליטקאי לעלות אם הוא רוצה לשוב ולהיבחר.

זו הסיבה היחידה בגללה מעוניינים הבעלים של yes ו-HOT בשידורי חדשות - כח פוליטי והשפעה על הרגולציה והשלטון במדינה. את זה אסור לתת להם, גם בשם התקווה לתחרות בחדשות ערוץ 2 או חדשות ערוץ 10.

ריבוי מתחרים אכן הוא ערובה לחופש הביטוי ולפלורליזם, אבל רק בתנאי שלמתחרים יש אינטרס להתחרות האחד בשני. האינטרס של אלוביץ ודרהי הוא להיות חברים במועדון היוקרתי של המחזיקים בחברות חדשות אשר השלטון חפץ ביקרם.

במצב הנוכחי האינטרס של בעלי בזק, yes ו-HOT בתחומי החדשות הוא לא להתחרות בתחומי החדשות בערוץ 2 או 10 ולסקר את בעיות הכלכלה והחברה בישראל במסגרת קידום עקרונות חופש הביטוי - אלא העצמת כוחם הפוליטי והציבורי. אחרת אין הסבר למה הם מעוניינים במוצר שעלותו גבוהה ביותר והרווחים ממנו לא ברורים.

התשובה לכך היא פשוטה: לבעלות בערוץ החדשות יש השפעה חיצונית ברורה והיא הכח הפוליטי שלמענו שווה להשקיע בקיומו של ערוץ חדשות. כך שאם תעלה שוב השאלה: האם ניתן יהיה לבצע רפורמות בתקשורת בעתיד? התשובה תהיה לא. אף פוליטקאי לא יסתכן באובדן הבמה של ערוץ החדשות בכבלים או בלוין בשביל איזה רפורמה במחירי הסלולר.

לכן מי שחפץ באמת בתחרות ובשידורי חדשות עצמאיים ותחרותיים צריך להתנגד בתוקף ליוזמה שמובאת באישון לילה ללא דיון ציבורי מחר לועדת הכלכלה ולפתוח את הסוגיה לדיון ציבורי פתוח ומעמיק שלא במסגרת חוק ההסדרים במטרה לבנות מודל שיבטיח שהעקרונות שעומדים ביסוד הרעיון של שידורי החדשות יוגשמו הלכה למעשה.

הכותבת עסקה בגיבוש החקיקה בתחום התקשורת במשך שני עשורים בתפקידה הקודם כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker