למרות הוראת ההנהלה: עיתון "מעריב" צפוי לצאת מחר לאור - מדיה ושיווק - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

למרות הוראת ההנהלה: עיתון "מעריב" צפוי לצאת מחר לאור

(עדכון) ההנהלה הורתה לעובדים שלא לעבוד על הפקת העיתון למחר, אך ועד העובדים החליט למנוע מההנהלה להשבית את העיתון ■ הערכות: בעלי המניות יסכימו להזרים עוד עשרות מיליוני שקלים כדי לסיים את השנה באיזון ■ לפי סקר של ההנהלה, 300 עובדים תומכים בהצעת הקיצוצים של ההנהלה

15תגובות

עיתון "מעריב" צפוי לצאת מחר לאור כסדרו, למרות שהנהלת העיתון נתנה הוראה שלא להוציאו לאור בשל המחלוקת עם ועד העובדים. אנשי הוועד הנחו את העובדים הערב להמשיך את העבודה כסדרה, ואף תיאמו עם עובדי הדפוס את הדפסת העיתון. זאת, לאחר שגם נאמני "מעריב", שנמצא עדיין בהסדר נושים, הבהירו להנהלת העיתון כי אין לבטל את הפצת העיתון.

הרקע למחלוקת לגבי הדפסת העיתון הוא חוסר ההסכמה בין הוועד, שהוא הסמכות המשפטית לייצוג העובדים, לבין הנהלת העיתון סביב תוכנית הקיצוצים. בהנהלה טענו היום כי העובדים תומכים במהלך.

לפי סקר אינטרנטי שהפיצה ההנהלה, 300 עובדים תמכו בהצעה של הנהלת עיתון "מעריב" לביצוע תוכנית התייעלות וקיצוצים, ורק ארבעה התנגדו. הנתונים עלו מתוך סקר אינטרנטי שהפיצה הבוקר הנהלת העיתון לבדוק את עמדת העיתונים בנוגע לקיצוצים, במטרה לדלג מעל ראשו של ועד העובדים.

בהנהלה מחכים בשלב זה לתשובת העובדים לגבי הכוונה לבצע את תוכנית הקיצוצים. באם תצא לדרך התוכנית, והיא תקבל את אישורם של הנאמנים ושל בית הדין לעבודה (בנוגע לעובדי הדפוס), ההערכות הן כי בעלי המניות של העיתון יסכימו להזרים עוד עשרות מיליוני שקלים כדי לסיים את 2013 באיזון. חלק ניכר מהסכום ייעוד לכיסוי חובות של "מעריב" במיליוני שקלים לספקים שונים ולנאמנים. הצדדים ייפגשו הערב למו"מ בין ועד העובדים לבין הנהלת העיתון בנוגע לתוכנית הקיצוצים.

תומר אפלבאום

בינתיים, לא מסתמנת הסכמה בין ההנהלה לוועד העובדים, והרוחות בין הצדדים התלהטו ביממה האחרונה. בפגישה שהתקיימה אתמול עם הנהלת "מעריב" ניתן לוועד אולטימטום לתשובה לגבי התוכנית עד אתמול בשעה 15:00, ללא אפשרות לקיים מו"מ, אך העובדים קיימו אסיפה רק בשעות הערב ומתעקשים לקיים מו"מ בניסיונות להגיע לפשרה. בשלב זה קיים נתק בין ההנהלה לוועד העובדים. נתוני ההצבעה של כ-420 העובדים עשויים לגבות את ההנהלה לבצע את תוכנית הקיצוצים.

לפי ההצעה של מו"ל העיתון שלמה בן צבי לעובדים, תוכנית הקיצוצים כוללת פרישה של לפחות 25 עובדים, קיצוץ של עד 15% בשכר העובדים, מעבר לירושלים ופרישה של כל עובדי הדפוס תמורת שתי משכורות. במכתב ששיגר בן צבי ומנכ"ל העיתון ישראל גולדשטיין לעובדים נכתב כי "רק בהתקיים כל סעיפי התוכנית נוכל לקבל את אישור הבעלים להמשך פעילות החברה".

גורמים בהנהלה טענו הבוקר כי "התנהלות הוועד וההסתדרות היא שערורייתית ופוגעת בראש ובראשונה בעובדי העיתון. הוועד הפך את עצמו לגוף לא רלוונטי ולכן הוחלט על פנייה ישירה לעובדים במטרה לקבל את עמדתם ביחס לתוכנית להצלת העיתון". בעקבות כך, הוחלט לשגר סקר אינטרנטי אישי, בו נתבקשו העובדים להצביע באשר לעתידם של עיתוני מעריב.

אל הביקורת על ועד העיתון הצטרף אתמול גם קלמן ליבסקינד, עיתונאי בכיר ב"מעריב" שכתב בפוסט בפייסבוק לאחר האסיפה כי "אחרי שעה ארוכה של דיונים היה ברור לכל מי שנכחו באסיפה שרוב עצום תומך בתכנית הקיצוצים של ההנהלה. הוועד, שפחד להפסיד, החליט בצעד שערורייתי לפזר את העובדים ללא הצבעה וכעבור שעה קלה הודיע שאין לו צורך להביא את העניין להצבעה משום שהוא מוסמך להחליט. ההתנהלות הזו היא שבירה של כל הכלים".

ליבסקינד הוסיף כי "מי שמדברים איתנו על סולידריות ועל אחוות עובדים הוליכו את כולנו בכחש וברמייה ומובילים את 'מעריב', את 'מקור ראשון' ואת כולנו בדרך לסגירה ולפיטורים של 425 מפרנסים, בלי הגינות מינימלית ובלי לשאול אותנו מה אנחנו רוצים. מביש".

מנגד, בוועד העובדים טוענים כי בתוקף סמכותם החוקית עליהם לקיים מו"מ עם ההנהלה לגבי התוכנית ולא לקבל אותה כמובנית מאליה. בהודעה ששיגר הבוקר הוועד לעובדים נכתב כי ההנהלה התחילה "בקמפיין הסתה מכוער ורווי שקרים, שכל מטרתו להפיל את האחריות על קריסת החברה על העובדים, או לחלופין לפרק את התארגנות העובדים במעריב ולפגוע באופן חד צדדי בכל הזכויות המוקנות לנו".

עוד כתבו בוועד העובדים כי "ההנהלה טוענת שאנחנו לא מדברים איתה. זהו שקר. ועדי העובדים, שפועלים כבר למעלה משנה בנחישות, בעקביות ובאחריות תחת שלוש הנהלות שונות כדי להציל את מעריב ולהגן על זכויות העובדים, הודיעו אתמול בערב באסיפה ובשורת הודעות להנהלה, במספר רב של ערוצים, על נכונותם לשבת למשא ומתן אינטנסיבי כדי לפתור את המשבר שנוצר".

הם הוסיפו כי ועד העובדים הורחב בנציגים נוספים. "ההנהלה מנסה לגלגל את האחריות על הסגירה עלינו. זהו שקר. אנחנו יודעים היטב, אפילו לפי עדות המנכ"ל ישראל גולדשטיין, שלחברה אין נייר להדפיס עליו. אין כסף למשכורות. ספקים מסרבים לעבוד עם החברה ותובעים אותה בבתי המשפט... ההנהלה מנסה להחתים עובדים ישירות על תוכנית הקיצוצים הדרקונית שלה. זהו הליך מכוער, שבו הנהלה מצפה מעובדים לכתוב לה באופן אישי ולהזדהות כתומכי התוכנית שלה או כמתנגדיה. אין פה לא דמוקרטיה ולא שקיפות. ההנהלה מחויבת להסכם קיבוצי – ומכיוון שכך מחויבת או לנהוג לפיו, או לשבת למשא ומתן לשינוי שלו. אם היא לא מסוגלת לעשות את שני הדברים היא צריכה לפנות את מקומה".

בשלב זה נתקל בן צבי בבעיה נוספת ביישום התוכנית שלו, לאחר שבית הדין לעבודה חייב את הנהלת "מעריב" לשבת למו"מ עם כ-50 עובדי הדפוס של "מעריב". בן צבי תיכנן לסגור את פעילות הדפוס כבר מחרתיים ולפטר את כל עובדיו, אבל כעת המהלך יידחה לאור החלטת בית הדין. במקביל, ועד העובדים הגיש בקשה דחופה לבין הדין לעבודה לחייב את ההנהלה לקיים עמם מו"מ תוך גילוי מסמכים.

אמיר ירון, סגן יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, מסר היום כי "ההסתדרות פנתה אתמול למנכ"ל מעריב, מר ישראל גולדשטיין, במטרה לקיים משא ומתן מרתוני עד אשר יצא עשן לבן בכדי לגבש תוכנית הבראה שתהיה מקובלת על דעת ההנהלה ונציגות העובדים, ולצערנו, עד לרגע זה לא התקבל כול מענה מהנהלת עיתון 'מעריב'. במקביל החלה הסתה פרועה של מנהלים בעיתון 'מעריב' כלפי העובדים, הפעלת לחצים בוטים וניצול ציני של מצוקת העובדים תוך כדי איום בעיכוב שכר כאמצעי לחץ שיביא לחתימה על תוכנית ההבראה".

לדבריו, "ההסתדרות רואה בחומרה רבה את ההתנהלות האלימה של הנהלת עיתון מעריב כלפי העובדים וכלפי נציגות העובדים, אני קורא למנכ"ל מעריב לעצור את ההתלהמות הבלתי אחראית רגע לפני פרוץ אלימות בין כותלי מעריב ולגשת למו"מ מידי עוד הלילה בכדי להציל את העיתון והעסקת העובדים".

עוד נמסר מההסתדרות כי במידה ועובדי מעריב יבחרו לקבל את ההצעות שקיבלו מהנהלת העיתון, ההסתדרות תעמוד מאחורי העובדים ותמשיך ללוות אותם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם