רשות ההגבלים: הסכם הרכש של יוניברסל-גליקמן - חשש תחרותי

רשות ממליצה לצדדים להקדים להגיש את הבקשה להארכת הפטור כדי שהדברים ייבחנו לעומק

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

רשות ההגבלים העסקיים מסמלת את מתווה המדיניות הקשוח שלה בעתיד בשוק הפרסום ורכש המדיה בישראל - בעיקר כלפי קבוצת מקאן אריקסון וחברת רכש המדיה שלה יוניברסל.

הרשות שיגרה ליוניברסל ולמשרד הפרסום גליקמן נטלר סמסונוב מכתבים שבהם התריעה בפניהם כי ההסכם בתחום רכש המדיה בין שתי החברות יוניברסל מעורר, על פניו, חשש תחרותי משמעותי, הנובע מריכוז נתח שוק בטלוויזיה בידי חברת יוניברסל.

חברת המדיה יוניברסל שולטת, לפי דו"ח של הממונה, על יותר מ-30% משוק הפרסום בטלוויזיה, בין השאר באמצעות שורה של הסכמי רכש מדיה עם משרדי פרסום אחרים – שהגדול שבהם הוא גליקמן. עם זאת, ביוניברסל עצמה טוענים כי נתח השוק שלהם הוא כ-27% בטלוויזיה ורק כ-18% בכל שוק הפרסום.

האישור לשיתוף הפעולה ניתן על ידי הממונה ב-2010, והוא מסתיים בנובמבר 2013. בדו"ח של הממונה שפורסם ב-TheMarker נקבע כי תחום רכש המדיה בישראל מאופיין בריכוזיות גבוהה, וכוחן של חברות רכש המדיה מהווה איום על זכייניות הטלוויזיה.

כעת הרשות ממליצה לצדדים להקדים להגיש את הבקשה להארכת הפטור כדי שהדברים ייבחנו לעומק. לפי הרשות, קיים סימן שאלה סביב האפשרות להעניק להן פטור נוסף להסדר כובל. הרשות גם מבהירה כי תלך צעד אחד נוסף בכל הקשור לחברת יוניברסל, וייתכן כי תבחן מספר הסכמים נוספים עם משרדי פרסום שעבורה היא רוכשת מדיה.

המהלך נגד יוניברסל מגיע לאחר שבתחילת השנה סירב הממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה, לאשר שיתוף פעולה בין חברות רכש המדיה זניט של באומן בר ריבנאי ו-TMF של גיתם BBDO ויהושע TBWA, משום שהדבר ייפגע פגיעה של ממש בתחרות וייצור מבנה שוק בו שתי חברות גדולות ירכזו בידיהן כ-50% מכלל רכש המדיה בערוצי השידור המסחריים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker