נתי טוקר

כמעט חצי שנה חלפה מתחילת 2013, ורשות השידור הוציאה עד כה רק כ–980 אלף שקל על הפקות מקור קנויותמ סוגה עילית, שהם כ–2.3% מכלל התחייבויותיה להשקעה בסוגה זו ב–2013. בקצב הזה, חוששים בארגוני היוצרים, הרשות לא תעמוד בהתחייבותה להשקעות בהפקות מקור ב–2013.

במשך שנים לא עמדה רשות השידור במחויבותה בחוק להשקיע כ–180 מיליון שקל בהפקות מקור חיצוניות. ב–2011, למשל, הזרימה לצורך זה רק כ–25 מיליון שקל. כחלק ההכנות לקראת יישום הרפורמה ברשות, שיישומה מוטל בספק כיום, ביצעה הכנסת "תספורת" למחויבות בחוק, ובהסכם עם ארגוני היוצרים נקבע כי הרשות תשקיע כ–70 מיליון שקל בלבד בהפקות מקור, מהם כ–47 מיליון שקל לתכנים מסוגה עילית. הרשות דיווחה כי עמדה ביעד זה ב–2012.

רשות השידור מחויבת לדווח לוועדת הכלכלה של הכנסת ולבג"ץ על השקעותיה בהפקות מקור. מדיווח שהעביר יו"ר הרשות, אמיר גילת, לוועדת הכלכלה עולה כי מתחילת השנה השקיעה הרשות כ–20 מיליון שקל בהפקות מקור חיצוניות. גילת דיווח כי חוזים בסכום של 47 מיליון שקל נוספים נמצאים בשלבי מו"מ.

אמיר גילת, יו"ר רשות השידורצילום: אוליבייה פיטוסי

ואולם, בנוגע לסוגה עילית, שכוללת תכנים כמו סדרות דרמה או תעודה, הסכום שהושקע נמוך בהרבה: 980 אלף שקל בלבד. "שבנו וקראנו כמה פעמים את הסעיף בדו"ח העוסק בהוצאה על סוגה עילית. הקדשנו לעניין דקות ארוכות. לא ייתכן, אמרנו לעצמנו, שמאז תחילת השנה חתמה הרשות רק על סכום המשתווה לשעת דרמה אחת או שני סרטי תעודה", כתבו ארגוני היוצרים במכתב תשובה לגילת. "הגענו פה אחד למסקנה כי מדובר פה בטעות סופר... נודה לך מאוד אם תתקן את טעות הסופר, או לחלופין תסביר לנו כיצד מתכוונת רשות השידור לעמוד ב–2013 בחוק".

אורי רוזנווקס, יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים, מסר: "בכל פעם אנו נדהמים מהנגלה ברשות השידור. בעקבות הבג"ץ של איגודי היוצרים הותנעה עגלת הרפורמה, ומשרד האוצר העביר סכומי כסף נכבדים לרשות השידור לצורך הפקות חיצוניות. הדו"ח מעיד כאלף עדים על אוזלת היד ועל כסף שעומד שוב להתבזבז, וזה בזמן שקולות קוראים רבים, להם ניגשו מאות יוצרים, אינם נענים - וההצעות להפקה שוכבות במגירות ברוממה כבר מעל שנה ומעלות אבק. לרשות השידור אין כל חזון, אין תכנון לטווח ארוך. טוב יעשו נציגי הציבור, אשר יושבים בוועד המנהל ובמליאת הרשות, אם יפעלו לפזר את המוסדות ולשחרר מתפקידם לאלתר את יו"ר הרשות, המנכ"ל ועוזרו הבכיר".

מרשות השידור נמסר בתגובה: "כרגיל הנכם ניזונים ממידע לא נכון, מגמתי ובלתי מקצועי בעליל, ומגורמים שמעוניינים לעצור את הרפורמה ולפגוע בהנהלה. רשות השידור עמדה ב–2012 בהתחייבויותיה כלפי החוק, וגם השנה תעמוד בהן. הנהלת הרשות הבכירה נחושה לפעול כנגד אותם גורמים ולהשיב לציבור משלמי האגרה את התמורה שלה הם זכאים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker