זקוק למייקאובר |

ערוץ 10 מדמם - וישלם כ-6 מיליון שקל בשנה לגינת

מהדורת החדשות ו"כלבוטק" לא מצליחות להתרומם, תוכניות הריאליטי החדשות לא מושכות קהל - ונתח הצפייה בערוץ 10 במגמת ירידה ■ בתעשייה לא בטוחים שניתן לשנות את מצב הערוץ - אך לאודר עדיין מאמין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היה זה ביום רביעי לפני שבועיים, קרוב לחצות. טיסה 001 לניו יורק עמדה להמריא מנתב"ג, והנוסעים בטרקלין של אל על לא יכלו להתעלם מהקריאה בכריזה לאבי בלשניקוב, יו"ר ערוץ 10.

יחד עמו היו המנכ"ל, רפי גינת; המשנה למנכ"ל, יואב הלדמן; ומנכ"ל חברת החדשות, גולן יוכפז. הם ובכירים נוספים הצטרפו למיכל גרייבסקי, יו"ר ועדת הכספים של הערוץ, שהגיעה בטיסה נפרדת. המשלחת היתה בדרכה לפגוש את הבוס הגדול - רון לאודר. חצי שנה לאחר שאצבעות חברי קואליציית נתניהו בוועדת הכלכלה הורמו בעד ההסדר שהציל את ערוץ 10 מסגירה, .

80 מיליון השקלים שלאודר התחייב להזרים לפני חצי שעה כבר עומדים להיגמר. מקורות בתעשייה טוענים כי הקבוצה המכובדת ביקשה 70-60 מיליון שקל נוספים כדי לסיים את 2013 ולהגיע לאיזון תפעולי ב-2014.

רפי גינתצילום: דורון גולן

כתבות נוספות ב-TheMarker:

גרייבסקי ובלשניקוב רשמו לעצמם הצלחה מרשימה כשדחפו את החקיקה שהצילה את הערוץ. כחודש לאחר ההצבעה בכנסת שאישרה את חוק ערוץ 10 הפתיעו נציגי לאודר כשהכריזו שרפי גינת נטש את זכיינית ערוץ 2 לטובת ניהול ערוץ 10. גינת הביא עימו נדוניה לא קטנה - תוכנית הצרכנות עתירת הרייטינג "כולבוטק".

בינואר 2013 יצא הערוץ לדרך חדשה: עם הנהלה חדשה, הזרמת כספים חדשה, מגוון תוכניות חדשות - ואופק רגולטורי חדש, שבסופו מחכה לערוץ החבוט רישיון קבוע. אלא שכבר באותו מעמד היה ברור ש-80 מיליון שקל שלאודר התחייב להזרים לא יספיקו כדי להבטיח את עתיד הערוץ המדמם. בין אם יהיה זה משקיע חדש או לאודר עצמו, מישהו יצטרף להביא עוד כסף.

המטרה העיקרית שניצבה לפני חצי שנה בפני בלשניקוב, גרייבסקי וגינת היתה להפיח בערוץ חיים חדשים ולחזק אותו לקראת אחת משתי אפשרויות: הכנסה של משקיע חדש שיזרים את ההון הנדרש או מיזוגו מעמדת כוח עם זכיינית ערוץ 2 רשת.

הדד ליין מתקרב. עד סוף השנה יצטרך הערוץ להגיש בקשה לרישיון קבוע. כחלק מההסכם עם המדינה נבחנה התוכנית העסקית של הערוץ, וההגעה לאיזון הוגדרה כיעד מרכזי במטרה להבטיח את עמידת הערוץ בהחזר ההלוואה למדינה בהיקף של 60 מיליון שקל ועמידה במחויבויות רגולטוריות אחרות. ללא איזון תפעולי ועמידה בחובות שלו, הערוץ לא יוכל לקבל רישיון.

חצי שנה לאחר הצלתו של הערוץ והפקדתו הסופית בידי אנשי לאודר, השלישייה שמייצגת אותו בישראל - בלשניקוב גרייבסקי וגינת - עדיין רחוקה ממטרותיה. הרייטינג הממוצע של ערוץ 10 בפריים טיים לא רק שלא עלה, הוא אף ירד בכ-20% במחצית הראשונה של 2013 לעומת המחצית הראשונה של 2012, שגם בה הערוץ הציג לוח שידורים חלש והרבה שידורים חוזרים. זאת, בעוד זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, ממשיכות באותו זמן להתחזק.

במקביל התמודד הערוץ עם שתי פרשיות מביכות שקשורות בפרישתם המתוקשרת של - שלא הוסיפו נחת למנהליו. בסביבה שכזו, שבה חלקו של הערוץ בשוק הפרסום מתכווץ, הבור בתזרים ממשיך לתפוח, וטאלנטים מובילים פורשים, אין פלא שמשקיע חדש לא נראה באופק. חצי שנה לאחר שהערוץ יצא לדרך עצמאית, מתברר כי התלות שלו בהזרמות הון חיצוניות רחוקה מסיום, ולאודר הוא עדיין היחיד שמוכן לספק לערוץ אוויר לנשימה. ללא שיפור מהיר במצבו, קשה לראות כיצד יצליח הערוץ להגיע לעצמאות בטווח הנראה לעיין.

צילום: דניאל בר און

, שנחתם ונסגר כמה חודשים לפני ההסדר להמשך פעילותו של ערוץ 10, הצליח להפתיע את תעשיית הטלוויזיה בישראל. המטרה במינויו, אומרים בענף הטלוויזיה, היתה בעיקר תדמיתית. גינת אמנם אינו איש ניהול וכספים, ולא מטריח את עצמו להתרוצץ להשיג תקציבי פרסום, אך הוא נתפש כאדם חזק ומשפיע.

תדמית זו, ציפו נציגי בעלי המניות, תקרין על הערוץ כולו - ובעיקר תשפיע על לאודר להמשיך לפתוח את הכיסים. "יש תחושה שהם באים להילחם. בינתיים הם גם משדרים כאילו הם יציבים מבחינה פיננסית, ואנחנו מקווים שכך הם באמת פני הדברים", אומרים פעילים בתחום ההפקות.

זיגזוג בשיבוץ תוכניות

בסוף אפריל עלתה לשידור "כלבוטק", ומיד לאחר מכן החלו התקלות, במיוחד באופן שיבוץ לוח השידורים. על מדפי הערוץ נחו זמן רב שתי תוכניות פריים טיים - "הרווק" ו"אקסטרים מייקאובר". בערוץ החליטו להציג שני חצאי תוכניות של כל אחת מהן וליצור את "ערב הריאליטי", בעלות של כ-900 אלף שקל לערב שידורים לשתי התוכניות. התוכניות שובצו ברביעי ובשבת - מול התוכנית החזקה "המירוץ למיליון" של זכיינית ערוץ 2 רשת.

התוצאות ניכרו מיד ברייטינג. בערב ההשקה ברביעי הגיע ממוצע הרייטינג של שתי התוכניות לכ-13%, ובכך הפכו שתי התוכניות להשקות הגרועות ביותר של ערוץ 10 אי פעם בתחום הריאליטי. בשבת נפלה "הרווק" עוד יותר, ורשמה רק 9.3% ריטיינג, ו"אקסטרים מייקאובר" ירדה לרייטינג של ל-12.3%.

מנגד, את "כלבוטק" בחרו בערוץ להעביר מימי רביעי הבעייתיים לימי חמישי, שבהם רשת משדרת את "דייט בחשיכה", תוכנית חלשה יחסית. המהלך הצליח, ו"כלבוטק" השיגה ביום חמישי האחרון רייטינג של 14% והתקרבה לרייטינג שהשיג ערוץ 2 באותה השעה.

ואולם גם גורמים בתוך הערוץ וגם בכירים בענף הפרסום טוענים כי אופן השיבוץ נראה מוטה לכיוון האינטרסים של גינת, ופגע בסיכוי של תוכניות הריאליטי לפרוח. בערוץ עצמו מכחישים שגינת היה מעורב בהחלטה לשבץ את התוכנית בימי חמישי וטוענים שהחלטות הקשורות ל"כלבוטק" מתקבלות ללא מעורבותו.

"מאז שמינינו את גינת ויוכפז, הערוץ עובר מתיחת פנים רצינית", אומר יו"ר דירקטוריון ערוץ 10 אבי בלשניקוב. "יש שביעות רצון רבה ביותר ממינויים אלה, ודם חדש זורם במערכת. האווירה בבית הוורד היא של עשייה ויצירה".

בלשניקוב מצהיר שאינו מעורב בהחלטות פרוגמינג ושאינו מעוניין להתייחס לשיבוץ "כלבוטק" בימי חמישי. "איני מתערב בקביעת לוחות השידורים. זה באחריותו המלאה של המנכ"ל, ואני נותן לו גיבוי מוחלט. אלה החלטות טובות ומקצועיות".

נתוני הרייטינג הנמוכים מדאיגים בכירים בתעשייה, מהם כאלה שעובדים עם הערוץ באופן שוטף. "שני ערבי שידור עם שתי תוכניות ריאליטי עולים המון", מעריך בכיר בתחום. "זה כנראה הולך להיות מאוד לא רווחי. אין סיכוי שהם מכסים את העלויות".

בכל הנוגע לשורת ההכנסות של גופי הטלוויזיה, התמונה עגומה מבחינתו של הערוץ. בסך הכל היקף הפרסום בטלוויזיה הוא כמיליארד שקל נטו בשנה ‏(אחרי עמלות למשרדי הפרסום‏), וחלק מכריע מהסכום, כ-80%, מגיע מתוכניות הפריים טיים. הסכום הזה נחלק לפי נתח נקודות הרייטינג שהזכיין מייצר.

נאבקים במשבר אמון

היובש בלוח השידורים ברבעון הראשון של השנה גרם לרייטינג של ערוץ 10 להידרדר, ומשבר האמון עם הצופים החריף. בעוד הרייטינג הממוצע במחצית הראשונה של 2012 בכלל האוכלוסייה הגיע ל-8.4%, במחצית 2013 הרייטינג הגיע ל-6.8% בלבד - ירידה של 19%.

מבחינת נתח הצפייה של ערוץ 10 בפריים טיים נרשמה ירידה מ-29.5% במחצית הראשונה של 2012 ל-24.8% במחצית הנוכחית. עם זאת, הערוץ הצליח להגדיל את מספר דקות הפרסום והחסויות שנמכרו, בין השאר על רקע התאוששות שוק הפרסום כולו.

לפי נתוני יפעת בקרת פרסום, הערוץ רשם צמיחה של 13% בדקות הפרסום שנמכרו במחצית הראשונה של 2013 לעומת זו של 2012. בנוסף, הערוץ נהנה מהכנסות קבועות מרצועות שהן מחוץ לפריים, כמו תוכנית הבוקר "אורלי וגיא", או "גיא פינס" ו"לילה כלכלי" - ששומרות על רייטינג יציב יחסית.

למרות זאת, כשהערוץ נשאר עם נתח של 25% בלבד ברייטינג בשעות הפריים, הכנסותיו עשויות להסתכם בכ-250 מיליון שקל בשנה בלבד. במקביל, הערוץ נאלץ להשקיע כעת משאבים בתוכן כדי להמשיך ולייצר לוח שידורים תחרותי.

ההערכות הן כי ההשקעה של ערוץ 10 בתוכן עד כה מגיעה ל-300-250 מיליון שקל בשנה - עוד לפני תקורות והוצאות כוח אדם. כלומר, ערוץ 10 חייב להשיג לפחות 35%-40% מעוגת הפרסום בטלוויזיה כדי להיות מאוזן. בשלב זה נראה שהערוץ רחוק מיעד זה.

בערוץ סבורים שתידרש כשנה לפחות כדי לשקם את מערכת היחסים עם הצופים, ומקווים שהפקות חדשות המיודעות ל-2014 - בהן תוכניות ריאליטי חדשות - יביאו לתוצאות משופרות בשנה הבאה ולאיזון תפעולי.

בכיר בערוץ אומר: "העובדה שגם לאחר שמונה חודשים שבהם ניהלנו מאבק על קיומנו והזנחנו לגמרי את הצופים בפריים טיים, הערוץ מצליח לשמר את נתח הצפייה, וכל הרצועות הקבועות שומרות על יציבות, מעידה על חוסנו של הערוץ ועל כך שבעבודה קשה ועקבית המגמה תשתנה וגם הרייטינג בפריים טיים יחזור לצמוח כבר בחודשים הקרובים".

באופן רשמי נמסר מהערוץ: "ערוץ 10 מצליח לשמר את נתח הצפייה שלו, שמגיע במחצית הראשונה של 2013 ל-33%. התחשיב שהוצג לא משקף את הנעשה בענף. במחצית הראשונה של 2013 גדל היקף מכירת הפרסום בערוץ 10 בהשוואה למחצית הראשונה של 2012, כשגם שיעור הגידול וגם הגידול המוחלט במכירת זמני הפרסום הוא גבוה מזה שהושג בערוץ 2".

בלשניקוב סירב להתייחס לסוגיית ההזרמות הנוספות מצד לאודר, ואמר: "בעלי המניות שמו להם למטרה להפוך את ערוץ 10 לערוץ המוביל בישראל, ואנו עוסקים בכך יום יום שעה שעה. אנחנו לא מפקירים את הצד הניהולי והתקציבי, ופועלים במקביל". בערוץ עצמו סירבו להתייחס לסוגיית הבקשה להזרמות, אך בכיר בו אמר: "ערוץ 10 התברך בבעלי מניות שחפצים בהצלחתו, מחויבים לה ומספקים את הגיבוי הנדרש לפעולות הערוץ".

גינת מקבל 6.6-5.6 מיליון שקל בשנה

רפי גינת אמנם זנח ערוץ עתיר רייטינג כדי להציל ערוץ מתחרה, אך הוא לא עשה זאת בזול. לפי הערכות בענף הטלוויזיה, המעבר לערוץ 10 מניב לגינת באופן אישי הכנסה של 6.6-5.6 מיליון שקל בשנה, לפני מס.

שכרו החודשי של גינת בתפקיד מנכ"ל ערוץ 10 הוא כ-150-130 אלף שקל בחודש, שהם 1.6 עד 1.8 מיליון שקל בשנה. אמנם מדובר בסכום נאה, אך השכר החודשי אינו ההכנסה העיקרית שלו. גינת הוא הבעלים והמפיק של "כלבוטק", דרך חברה שבבעלותו בשם עולם הספורט. על פי הערכות בענף, גינת הגיע לסיכום שלפיו הערוץ ישלם לחברת ההפקות שלו 440-400 אלף שקל בגין כל תוכנית. מסכום זה מופנים כ-200 אלף שקל למימון ההפקה, שבה מועסקים חמישה עובדים, ולעריכת התוכנית. בענף מעריכים שהרווח האישי של גינת לפני מס, מכל תוכנית של "כלבוטק" הוא כ-240-200 אלף שקל.

במעבר לערוץ 10 הצליח גינת לשפר את התנאים המסחריים, שכן ההערכות הן כי מרשת הוא קיבל כ-380-350 אלף שקל עבור תוכנית של "כלבוטק" - כולל בונוס הנקבע בהתאם לרייטינג. ככל הידוע, התגמול מערוץ 10 אינו תלוי בריטינג.

מכיוון שבשנת שידורים גינת צפוי להפיק 20 תוכניות של "כלבוטק", הוא צפוי להרוויח אישית כ-4 מיליון שקל לפני מסים רק מהפקת "כלבוטק". בתוספת שכרו כנמנכ"ל, צפוי גינת לקבל מערוץ 10 כ-6.6-5.6 מיליון שקל מדי שנה, לפני מס.

מערוץ 10 נמסר בתגובה: "בכל ערימת המספרים הזו אין אף מספר נכון".

מקור בערפל

עם כניסת רפי גינת לתפקיד מנכ"ל ערוץ 10, העיניים הופנו לכיוון "המקור" של רביב דרוקר. זאת, לאחר שתוכנית התחקירים פירסמה בעבר חשיפות שפגעו בפולטיקאים - כמו תחקיר "ביבי טורס" ותחקירים על אביגדור ליברמן.

עתידה של "המקור" נראה מעורפל לא רק בשל העצמאות המערכתית שלה, אלא גם בשל העובדה הפשוטה שלערוץ יש כיום ארבע תוכניות תחקירים: "המקור", "כלבוטק", "פנים אמיתיות" של אמנון לוי, והתוכנית של אורלי וילנאי וגיא מרוז.

עוד לפני תקופת גינת נראה היה כי "המקור" נפגעת מהשתלטות אנשי לאודר על הערוץ 10. למרות שורת תחקירים בולטים שהציג הערוץ, כמעט לא הופקו פרומואים לתוכנית - בעוד "כלבוטק" ותוכניות הריאליטי זכו לקידום מאסיבי. תוכנית הסיכום של העונה שודרה בתחילת יוני, והיא היתה אמורה לצאת לפגרה בת שלושה חודשים. אלא שגינת החליט שהיא תצא לחופשה בת חצי שנה ותחזור רק בינואר. מבחינת ראשי הערוץ, ההחלטה היא לטובת "המקור", שכן הצוות יוכל להשקיע יותר לקראת העונה הבאה. ואולם גורמים בערוץ טוענים שהחופשה נכפתה על הצוות.

סביב "המקור" עולה בעיקר השאלה התקציבית. בעונה הקודמת עזבו את התוכנית ארבעה עובדים - המגיש מיקי רוזנטל, הכתב צ'יקו מנשה, תחקירנית ועורך משנה. בשלב זה לא גויסו להם מחליפים ולא התקבלו החלטות בנוגע למסגרת התקציב. מנגד, גורם בערוץ 10 מסביר שהמשאבים לתוכנית יוגדלו ושאושר תקציב לאריזה חדשה, ובנוסף נעשה מהלך מחקרי־ייעוצי שיסייע למערכת להתחזק.

הרייטינג של מהדורת החדשות מידרדר

באירוע ההוקרה לרון לאודר, שנערך בגני התערוכה בתל אביב במאי, נשאה דברים יו"ר ועדת הכספים של ערוץ 10, מיכל גרייבסקי. היא שיבחה את מנכ"ל החדשות גולן יוכפז, והציגה יעד: "בדרך לרייטינג דו־ספרתי".

מתחילת 2013 מגיעה המהדורה המרכזית לרייטינג ממוצע של 9% ‏(בקרב משקי בית יהודיים‏), ירידה של 17% לעומת המחצית הראשונה של 2012 - שברובה גם הציג ערוץ 10 שיממון בפריים טיים. השחיקה החלה באמצע 2012, אבל היא ממשיכה בחודשים האחרונים עד לשפל של 7.5% במאי - בעיקר בשל תחרות מצד ערוץ 2 עם תוכניות בולטות כמו “האח הגדול” ו”המרוץ למיליון”.

במערכת חדשות 10 אומרים שיוכפז הביא עמו רוח חדשה. יוכפז הוא עיתונאי ותיק ומוערך שיודע היטב את המלאכה משנותיו בגלי צה"ל ומהשנים שבהן ערך את "כלבוטק" ואת "אולפן שישי".

הערוץ גם רשם לא מעט הישגים עיתונאיים בתקופתו - כמו חשיפת ביקור אובמה בישראל, תחקיר על ראש עיריית יהוד ופרשת "המיטה המעופפת" של ראש הממשלה. "יש אווירה אחרת לגמרי בדסק", אומר גורם בערוץ. "זה בא לידי ביטוי גם בעובדה שאנשים עובדים קשה יותר כדי להשיג סיפורים חזקים ובלעדיים, וגם בניהול חכם יותר של הליין־אפ והגשת0 החדשות".

ובכל זאת, בערוץ עוקבים בדאגה אחר הרייטינג. "אין ספק שהמשבר בערוץ והעובדה שבמשך זמן רב כל כך ויתר הערוץ על הפריים טיים, פגעו במהדורה", מסביר גורם בערוץ. גורמים בענף הטלוויזיה טוענים כי הבעיה של הערוץ עמוקה יותר. "לערוץ 10 אין זהות", אומר בכיר בענף. "אם פעם הוא נתפש כביקורתי יותר, כיום הוא לא יוצר אלטרנטיבה, הוא רק מנסה להיות כמו חדשות 2, ללא הצלחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker