נסטלבאום: "הממונה על המשמעת מסכל מינויי למנהל ערוץ 1" - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נסטלבאום: "הממונה על המשמעת מסכל מינויי למנהל ערוץ 1"

(עדכון) מנהל חטיבת החדשות בערוץ 1 הגיש לבית הדין לענייני משמעת של נציבות שירות המדינה בקשה לביטול התובענה שהוגשה נגדו ■ מוקדם יותר קבעה ועדת האתיקה של רשות השידור כי "יש להעביר את מר נסטלבאום לתפקיד שאין בו קשר לניהול עובדים, במיוחד לא של אלו אשר העידו כנגדו

תגובות

מנהל חטיבת החדשות בערוץ 1, משה נסטלבאום, הגיש היום (ה') לבית הדין לענייני משמעת של נציבות שירות המדינה בקשה לביטול התובענה שהוגשה נגדו. לטענת נסטלבאום, הממונה על המשמעת ביצע מהלכים פסולים שעשויים להיות אף שיבוש הליכי משפט, ואף הסתיר חומר ראיות.

נגד נסטלבאום הוגשה תובענה באשמה כי הטריד והשפיל עובדים על רקע נטייתם המינית, בהם רותם אברוצקי ויגאל רביד. בין השאר נטען כי נסטלבאום אמר לעובדים ״לידך אני צריך ללבוש תחתוני פח״. הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה, אסף רוזנברג, אף ההמליץ להעביר את נסטלבאום מכל תפקיד ניהולי.

לטענת נסטלבאום, באמצעות עו"ד יוסי כהן, הממונה לא העביר את כל חומרי החקירה לנתבע, ומנגד העביר "מכתבים סודיים" ליו"ר רשות השידור, שבהם היו הבהרות בנוגע לאפשרות למנות את נסטלבאום למנהל ערוץ 1.

דני שטרק

"הממונה ירה קודם את החץ ורק לאחר מכן סימן סביבו את העיגול", נטען בבקשה של נסטלבאום. "הממונה היה ועודנו נחוש בדעתו לפגוע במבקש, תוך שימוש לרעה בכוח הרב שנתון בידו, אף במחיר הטעיה וחוסר תום לב". בנוגע לעיתוי הגשת התובענה, בסמוך לכוונה למנות את נסטלבאום למנהל ערוץ 1, נטען בבקשה כי "הממונה החליט לסכל בכל מחיר, מטעמים וממניעים זרים ופסולים, או למצער ברשלנות רבתי, את מינויו של המבקש לתפקיד מנהל הטלוויזיה".

עוד נטען כלפי הממונה כי החקירה נעשה "במגמתיות וברשלנות", ולא נחקרו מנכ"ל רשות השידור ומנהל אגף כוח אדם ברשות. בנוסף, נטען כי מתוך 33 עדויות שהועברו לנסטלבאום "רק שלושה עדים תמכו בגרסת רביד כנגד המבקש. כולם עדים נגועים: או עובדים שהועברו מתפקידם על ידי המבקש מכורח חובתו המקצועית, או עדים שהמבקש הגיש נגדם תלונה.. כמעט כל העדים נשאלו שאלות זהות והשיבו להן בשלילה: האם שמעתם אי פעם התבטאות בעלת אופי הומופובי של המבקש כלפי רביד? התשובה שלילית".

עוד נטען בבקשה כי רביד עצמו בעבר סירב להגיש תלונה, ורק לאחר שהסתכסך עם נסטלבאום הוא פעל להדיחו ולכן הגיש את התלונה. "הממונה התעלם מכך שהמתלונן העיקרי, רביד, הודה בפה מלא כי נהג להתלוצץ עם המבקש בעניין נטייתו המינית, ולא הכחיש כי התבטאויותיו הנטענות של המבקש 'תחתוני פח' נאמרו בתגובה להתבטאויותיו כגון 'אני דלוק על הילד שלך', 'איציק דלוק עליך', 'שמור על התחת שלך, כמה מהחברים שלי דלוקים עליך'". רביד עצמו הודה בחקירה כי נהג להתלוצץ עם נסטלבאום בעניין נטייתו המינית, אך גם לאחר שביקש מנסטלבאום להפסיק לעשות זאת הוא בחר להמשיך.

לגבי התלונה של רותם אברוצקי נטען כי מדובר במעשה שחלה עליו התיישנות, וכן כי אברוצקי קשר קשר יחד עם יוסי בר מוחא להדיח את נסטלבאום מתפקידו לאחר שזה הדיר אותו ממסך הטלוויזיה.

מוקדם יותר היום קבעה ועדת האתיקה של רשות השידור כי "יש להעביר את מר נסטלבאום לתפקיד שאין בו קשר לניהול עובדים, במיוחד לא של אלו אשר העידו כנגדו. המצב בו הוא אחראי על עובדים שהעידו כנגדו הוא מצב הטומן בחובו סיטואציות בעייתיות ביותר".

נגד נסטלבאום הוגשה תובענה באשמה כי הטריד והשפיל עובדים על רקע נטייתם המינית, בהם רותם אברוצקי ויגאל רביד. בין השאר נטען כי נסטלבאום אמר לעובדים ״לידך אני צריך ללבוש תחתוני פח״. הנציבות גם המליצה להעביר את נסטלבאום מכל תפקיד ניהולי.

למרות זאת, הוועד המנהל של רשות השידור קבע, כי מכיוון שההאשמות כלפי נסטלבאום "אינן על הצד החמור", הוא יוכל להמשיך בתפקידו. כעת, ועדת האתיקה בראשות השופטת בדימוס, בלהה כהנא, קבעה כי "אינה רואה בעין אחת עם הוועד המנהל", והמליצה לרשות השידור כן להעביר את נסטלבאום מתפקידו.

הוועדה דנה גם בנוגע למגישה גאולה אבן, שנישאה באחרונה לשר הפנים גדעון סער. "יש חשש לטעם לפגם בכך שאחת ממגישות האקטואליה הבכירות בטלוויזיה הציבורית, נשואה לאישיות בכירה בשלטון, ומתוקף כך, בקשרים אישים עם בכירי הפוליטיקה בישראל. החיבור המוחשי כל-כך בין שלטון ועיתונות, במיוחד במוסד תקשורת ציבורי יוצר בעיתיות", נכתב בהחלטת הוועדה.

עם זאת, הוועדה הדגישה כי "הגב' אבן הפגינה לאורך השנים מקצוענות וטיפול מאוזן בחדשות והיא צברה ניסיון עיתונאי רב-ערך. מעלות אלו ראויות לעמוד לנגד עינינו בבואנו לשקול מהי הדרך הראויה מן הבחינה האתית בסיטואציה שנוצרה". הועדה החליטה כי תזמן את אבן לדיון של הועדה כדי שתביע את עמדתה.

כהנא היא אחת מחמשת חברי המליאה ששיגרו לשר התקשורת, געלד ארדן, מכתב חריף, ובו נכתב כי איבדו אמון בהנהלה והמליצו לבצע מהלך של פתיחה-סגירה ברשות השידור. מוועדת האתיקה נמסר כי ההחלטות התקבלו "על אף הסתייגותם העקרונית של חברי הועדה מאופן ההתנהלות הכללי של הרשות, ולאור העובדה שאף על פי כן ולמרות הכל, החליטו חברי הועדה שלא להתפטר מתפקידם בוועדה".

מיגאל רביד נמסר בתגובה "אני מבקש לא להאמין לאף מילה. הכל כבר נחקר. הנסיון לבטל את כתב התביעה נובע מחשש ממה שעוד עלול להתגלות, ומשלושה עובדים נוספים שמבקשים להתלונן מתוך רבים שנפגעו. בשנה האחרונה יצאתי למאבק על עקרונות בסיסיים של יושרה והגינות, בלי קשר לקהילה זו או אחרת. בפעם הראשונה אני מרגיש שאני משרת עניין חברתי וציבורי גדול ממני, ונדהם מהתמיכה של אנשים וארגונים שכמוני לא היו מוכנים לקבל התנהגות כזאת". 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם