חוק ההסדרים: HOT ו-yes יחויבו להציע חבילה ב-120 שקל

על פי החוק, יוסמך שר התקשורת לחייב את HOT ו-yes להציע חבילת שידורים צרה לפרק זמן מוגבל של שלוש שנים - עד שתתפתח בשוק תחרות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר ששר התקשורת גלעד ארדן הכריז בפייסבוק כי בכוונתו לחייב את חברות הכבלים והלוויין להציע חבילת ערוצים בסיסית במחיר שלא יעלה על 120 שקל, כעת זה גם יעוגן בחוק: במסגרת חוק ההסדרים שגובש הלילה במשרד האוצר מוצע להסמיך את שר התקשורת לחייב את HOT ו-yes להציע חבילת שידורים צרה לפרק זמן מוגבל של שלוש שנים – עד שתתפתח בשוק תחרות.

לפי סעיף, שנכנס כעת לראשונה לחוק ההסדרים, שר התקשורת יוסמך לחייב את חברות הכבלים והלוויין להציע לכל דורש "חבילת בסיס צרה", בהתאם לאמות מידה שעליהן יורה ובמחיר שיקבע השר. החבילה תוצע בנוסף לחבילת הבסיס שמציעות כיום החברות (במחיר של כ-210-220 שקל). הסכמות לקבוע את מפרט הערוצים ב"בחבילת הבסיס הצרה" תהיה בידי מועצת הכבלים והלוויין.

שר התקשורת גלעד ארדןצילום: מיכל פתאל

עוד נקבע בחוק כי החברות לא יוכלו לדרוש ממנויי החבילה החדש תשלום מעבר לחבילה עבור שירותים נלווים, כמו דמי התקנה או עלות התקנה, אם היא אינה דורשת תשלום עבור שירותים אלה בחבילות אחרות.

לפני כשבועיים פירסם ארדן פוסט בפייסבוק שבו בא בטענות לחברות הכבלים והלוויין על המחיר הגבוה של החבילה הצרה, 149 שקל בשתי החברות, ועל הערוצים הלא אטרקטיביים שהחברות מציעות. "זה היה הדבר הדחוף ביותר בעיניי: להפסיק עם הפארסה הזו. לאחר דיונים מרתוניים הצלחנו להכין הצעה מסודרת. חבילת הבסיס החדשה תעלה בסביבות 120 שק ויהיו בה מגוון אפשרויות בחירה לפי צורכי הצופים, ולא לפי שיקולי הרווח של החברות. החגיגה נגמרה".

חוק ההסדרים מציע גם להרחיב את מערך שידורי עידן פלוס בערוצים נושאיים נוספים (כמו ספורט, טבע או ילדים) שיעלו על המערך מעבר לשלושה ערוצים נושאיים שאושרו בעבר. החוק גם מאפשר לשר התקשורת ולמועצת הכבלים והלוויין להחליט בעניין ולקיים מכרז, ללא מעורבות פרלמנטרית של ועדת הכלכלה. הערוצים הנושאיים יוכלו להתפרנס לא רק מפרסומות, אלא גם במודל של דמי מנוי. כלומר, הפלטפורמה החינמית למעשה תעשה בתשלום לערוצים מסוימים.

החוק גם מאפשר לשר התקשורת לראשונה להפריט את מערך השידורים של עידן פלוס - שמופעל כיום על ידי הרשות השנייה - ולהעבירו במכרז לידיים פרטיות. כדי שחברות כמו סלקום ופרטנר, שמעוניינות להיכנס לתחום ולרכוש את המערך, יוכלו לעשות זאת – מוצע גם לבטל את החוק האסור שהגורם המפעיל של עידן פלוס יהיה גם מי שמשדר שידורי טלוויזיה בישראל.

מנגד, החוק החדש עשוי להפחית את הכדאיות הכלכלית בעלייה של ערוצים חדשים. עלות הרחבת המערך היא 60 מיליון שקל, והיא מושקעת על ידי האוצר, אך התפעול השוטף מגיע ל-20-24 מיליון שקל - אותו אמורים לשלם הערוצים שעולים על גבי הפלטפורמה. בעבר נקבע כי אם יהיה מקום פנוי על המערך, האוצר ישלים את דמי התפעול השוטף. בחוק החדש נקבע כי האוצר לא יישא בעלויות התפעול השוטף, אלא כל חלקם של כל הערוצים במימון המערך יגדל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker