נתי טוקר

הסכם הרפורמה הסופי בין עיתונאי רשות השידור לבין הנהלת הרשות נחתם הערב (א') בתל אביב. המשמעות היא שלעת עתה הוסרו כל התנאים המתלים ליישום הרפורמה, ויישום הרפורמה ממתין לאישור סופי של שרי האוצר והתקשורת.

הסכם הרפורמה, בהשקעה של 770 מיליון שקל, אושר על ידי ועדי העובדים של רשות השידור כבר בפברואר 2011, אך ההסכם המימוני לא נסגר עם משרד האוצר. רק באוגוסט 2012 נחתם ההסכם סופית עם משרד האוצר, אך ועדי העובדים והרשות נדרשו לשנות הסכמים בעקבות הזמן שחלף.

אמיר גילת ויוני בן מנחםצילום: אוליבייה פיטוסי

הערב נחתם סופית ההסכם בין ועדי העובדים להנהלת רשות השידור, והרפורמה אמורה להיכנס לתוקף ב-1 ביוני, בכפוף לאישור הנספחים הנמצאים בשלבי הכנה מתקדמים. משרד האוצר קיבל את טיוטת ההסכם היום בצהריים, והוא בוחן אותה בימים אלה.

בטקס החתימה נכחו יו"ר רשות השידור, ד"ר אמיר גילת, המנכ"ל יוני בן מנחם, יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים חיקה גינוסר ויו"ר אגודת העיתונאים בתל אביב רותם אברוצקי. מטעם האגודה בירושלים, שניהלה את המשא ומתן בשם כלל עיתונאי הרשות, חתם יו"ר האגודה בירושלים חיקה גינוסר ומטעם האגודה בתל אביב חתם היו"ר רותם אברוצקי.

הרפורמה כוללת פרישה של כ-700 עובדים מתוך 180 עובדי הרשות, וקליטה של 150 עובדים חדשים (חצי מהם כבר נקלטו). מבחינת העיתונאים והנהלת רשות השידור מדובר בהישג. העיתונאים יקבלו תנאי שכר טובים יותר והסכמי פרישה נדיבים, וההנהלה תוכל לקבל מימון להמשך פעילותה, הן ממענק והלוואה מהאוצר והן ממימוש הנדל"ן של הרשות בירושלים ובתל אביב. מבחינת מוסדות הרשות, על הרפורמה תפקח ועדת הכספים של הרשות, בראשה עומד דוד חיון - שהוביל בשעתו עם גילת את סיכום המתווה המימוני עם הממשלה.

אלא שבימים האחרונים נשמעה ביקורת חריפה נגד יישום הרפורמה. בתחילה היה זה שר התקשורת, גלעד ארדן, שהצהיר כי הוא בוחן מחדש את הרפורמה - אך לאחר מכן חזר בו ואמר כי לא יתערב ביישומה. בשבוע שעבר כתבו חמישה חברי מליאה לשר התקשורת כי איבדו אמון ביו"ר ובהנהלת הרשות, ויש לסגור את הרשות ולהקימה מחדש.

הנוכחים בטקס החתימה מסרו בהודעה משותפת כי "זהו השלב הראשון והחיוני להבראת רשות השידור. המטרה של כולנו היא קיומו של שידור ציבורי עצמאי ואיכותי. רק הרפורמה תעלה את השידור הציבורי על מסלול הבראה שיוביל את רשות השידור לגוף השידור המוביל, האמין והאיכותי בישראל".

עיתונאים מפגינים מול רשות השידורצילום: מוטי מילרוד

גינוסר מסר כי "אנו רואים בהסכם צעד הכרחי לקיומו של שידור ציבורי איכותי והוא יבוצע תוך שמירה מלאה ומוקפדת על זכויות העובדים". לדבריו, "יישום הרפורמה מותנה בהשלמת כל הנספחים להסכמים, אשר הינם מאבני היסוד של ההסכמים, כמו גם בהעמדת המימון פיננסי ליישום הרפורמה בהתאם להתחייבויות הממשלה".

גילת מסר כי "ההסכם הערב מציל את רשות השידור מסגירה ופותח פתח להנחת התשתית להבראת רשות השידור". בן מנחם מסר כי "הנהלת הרשות תעשה הכל להצלחתה של הרפורמה ולצעדת השידור הציבורי לעידן חדש".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker