להציל את השידור הציבורי

הנהלת רשות השידור מצטיירת ככזו שלא מסוגלת להוביל את הרשות לעידן חדש

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ההמלצה החד-משמעית של חברי מליאת רשות השידור לסגור ולפתוח את הרשות מחדש, היא רעיון שמתרוצץ בראשם של מקבלי החלטות רבים, הן במשרדי הממשלה והן ברשות עצמה. רבים מסכימים כי זהו הפתרון הטוב ביותר ליצירת שידור ציבורי חזק ועצמאי, שאינו תלוי בפוליטיקאים ובבעלי הון. אלא שבמצב הפוליטי הנוכחי, נוכח החיבור של האנשים החזקים ברשות לגורמים בלשכת ראש הממשלה, ספק אם יהיה מי שיוביל את המהלך.

על החיבור הפוליטי הזה אפשר ללמוד מארוחת הערב שהתקיימה בלשכת נשיא המדינה לרגל ביקורו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה. חברי כנסת ושרים בכירים, כמו שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, נותרו בחוץ, בשל מספר המקומות המצומצם. מגופי התקשורת הגדולים הוזמן נציג אחד בלבד, מנכ"ל או עורך ראשי. אבל דווקא רשות השידור השיגה שני כרטיסים: המנכ"ל, יוני בן מנחם, ולצדו עוזרו, זליג רבינוביץ', שנחשב לאיש החזק ברשות.

גם אם יוחלט כי רעיון הפתיחה-סגירה הוא הטוב ביותר, בפועל, אם הרפורמה אכן תיכנס לתוקף ויתקיימו כל התנאים המתלים שעוד נותרו, יהיה קשה מאוד ליישם את המהלך. העובדים כבר יהיו חתומים על הסכמים קיבוציים חדשים, ומשרד האוצר יתחיל להזרים מיידית כ-140 מיליון שקל.

יו"ר הרשות אמיר גילת והמנכ"ל יוני בן מנחםצילום: אוליבייה פיטוסי

הרעיון של היו"ר לשעבר, משה גביש, להפריד את הרדיו ולסגור את הטלוויזיה, עלה במוחם של בכירים נוספים, ברשות ומחוצה לה. הטלוויזיה, שהעורך הראשי שלה כיום הוא המנכ"ל בן מנחם, בשל אי מינוי מנכ"ל, שואבת את רוב תקציבי הרשות, הן מבחינת מספר העובדים והם מבחינת רכישת שירותים חיצוניים. באמצעות סגירה-פתיחה של הטלוויזיה אפשר יהיה לקצץ עוד מאות משרות, מעבר ל-700 העובדים שאמורים להיות מפוטרים בכל הרשות, וההערכות הן שיהיה אפשר לחסוך 400-300 מיליון שקל בשנה, ועדיין לעשות טלוויזיה טובה יותר בהתבסס על תכנים חיצוניים.

מעבר לרפורמה, הרשות כנראה מסוגלת גם להתקיים עם קיצוצים נוספים. באחרונה, בעקבות ההחלטה לגבש תקציב חדש ל-2013 שאינו מבוסס על הרפורמה, ועדת הכספים של מליאת רשות השידור, בראשות דוד חיון, החליטה כי במגבלות ההסכמים הקיימים יש לקצץ כ-100 מיליון שקל, ובמקביל הקצתה תקציב נוסף של כ-15 מיליון שקל להפקות מקור.

השאלה העומדת בפני מקבלי ההחלטות היא האם יש להם אמון בהנהלה הנוכחית של הרשות. ב-2005 כבר היה תקדים של פיטורי המנכ"ל, יוסף בראל, לאור דו"חות חריפים של מבקר המדינה. גם אם במוסדות הרשות, בוועדות או במליאה, יש גורמים שיודעים מהם הצעדים הדרושים להבראת הרשות - ההנהלה הנוכחית מצטיירת יותר ויותר ככזו שלא מסוגלת להוביל את הרשות לעידן החדש.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker