האם חוק הספרים יעמוד במבחן המדף?

סוגיית המחיר עלולה להיהפך במהרה לבעיה של המו"לים, כפי שקרה בענף המוסיקה

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

ביום ראשון העלתה שרת התרבות לימור לבנת את החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל להצבעה בוועדת השרים לחקיקה. כצפוי, הוועדה אישרה אותו. ההערכה היא שאת חוק הספרים אי אפשר לעצור - הרבה אנשים כבר הבטיחו שיעבור, ויוקרתם מונחת על הכף. לפי החוק, במשך 18 חודשים לא תוכל חנות להציע הנחות על ספר חדש. כמו כן לא תוכל חנות לתגמל מוכרים בשל המלצה על ספר. חנויות ספרים לא יוכלו גם לתת עדיפות למוציא לאור מסוים בהקצאת שטחי תצוגה, או במיקום שטחי התצוגה שבהם יוצגו ספרי הוצאתו בחנות.

רוב המו"לים הפועלים בישראל מייחלים לחוק. שחיקת המחירים בשוק הספרים בישראל והעמקת מבצעי ה"4 במאה" הביאו לכך שההכנסה של מו"ל על כל ספר שנמכר היא 10–12 שקלים בלבד. רבים מהמו"לים מספרים שהם בהפסדים. הכנסה שכזאת לא מאפשרת פרנסה, לא כל שכן להחזיר השקעה של כ–100 אלף שקל בהוצאת כותר חדש או לשלם תמלוגים ראויים לסופרים.

"מדובר בחוק חשוב, שנועד להבטיח שהציבור הישראלי יוכל להמשיך ליהנות מספרות ישראלית עברית איכותית ומגוונת. ספר הוא אוצר תרבותי ולא עוד מוצר צריכה", צוטטה לבנת ב"הארץ" בתחילת השבוע. מאוד מתחשק לי להסכים עם לבנת - באופן אישי אני אוהבת לקרוא וחשוב לי שייצאו ספרים רבים - אבל האם ההצהרה הזאת יכולה לעבוד במבחן האמיתי, מבחן המדף?

צילום: רויטרס

בשיעורים הראשונים בכלכלה לומדים על עקומות היצע וביקוש. התיאוריה פשוטה: הביקוש למוצר מושפע ממחירו, ולכן כשמחיר המוצר עולה הביקוש לו יורד. תומכי החוק אומרים כי אנשים יחזרו לרכוש ספר אחד ב–70–80 שקל במקום ארבעה במאה, כי גם ככה לא קראו את השלושה הנוספים. "אני מעדיף למכור פחות ולהרוויח מאשר הרבה ולהפסיד", אמר לי מו"ל אחד. אבל השאלה היא עד כמה יירד הביקוש. ייתכן שהוא יירד לרמה כזאת שלא יהיה כדאי להוציא כל כך הרבה ספרים, והמו"לים הקטנים ימצאו את עצמם באותה בעיה. גם לקונים זו תהיה בעיה - מי שמתקשה כלכלית לא יוכל לרכוש ספר חדש, וייאלץ לחכות 18 חודשים עד שיוכל לקרוא אותו.

אבל סוגיית המחיר עלולה להיהפך במהרה לבעיה של המו"לים. במשך שנים התעקשו חברות התקליטים לשמור על מחיר הדיסקים, מאחר שעלויות הפקת האלבומים היו גבוהות. התוצאה היא שרכישות הדיסקים התמעטו ואתרי ההורדה הפיראטית פרחו ‏(דבר דומה קורה כיום ברוסיה בתחום הספרים‏). נכון, לפני שלוש־ארבע שנים אנשים היו מוכנים לשלם מחיר יפה על ספר, אבל העולם השתנה. אנשים התרגלו לצרוך תוכן בחינם או בסכום נמוך במיוחד, והבעיה הזאת משותפת לרוב יצרני התוכן. כלל לא בטוח שניתן יהיה לתקן אותה באמצעות חקיקה.

איפה בכל זאת יש ברכה? בישראל, יחסית לארה"ב ולמדינות אחרות, כמעט שלא רוכשים ספרים דיגיטליים. אמנם קבוצת ידיעות השקיעה לא מעט במיזם "עברית", אך הקהל עדיין לא שם. באמזון מכירות הספרים עבור הקינדל כבר עברו את המכירות של ספרי הנייר. יתרה מזאת, סופרים המעוניינים למכור את ספרם באמזון אינם צריכים להשקיע בדפוס - האתר מחזיק את תבנית הספר בקובץ דיגיטלי, ומדפיס ושולח לפי דרישה.

החוק החדש בישראל אמור למנוע מצב שבו רשת ספרים מפלה בין הוצאות, אבל באמזון הדיון הזה מיותר - ככל שספר נמכר יותר הוא זוכה ליותר בולטות, ובאמצעות שיטת השיווק של האתר הוא מוצע לקוראים שסביר להניח שיתעניינו בו. "דרך אמזון אנחנו מכסים את ההפסדים של המכירות בארץ", אומרת סופרת צעירה.

בישראל אנחנו נמצאים הרחק מאחור - אולי מפני שנדרשת רכישת מכשיר מיוחד, ואולי משום שפערי המחיר לא מצדיקים מבחינת הצרכנים ויתור על הנייר ושינוי התנהגותי. בעקבות העלייה הצפויה במחירי הספרים, רכישת כותר דיגיטלי ב–33 או 37 שקלים תיראה כדאית בהרבה - ומפה תבוא הברכה לשוק כולו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker