נתי טוקר

שר התקשורת, גלעד ארדן, האחראי גם על רשות השידור, בוחן מחדש את הרפורמה ברשות השידור. ארדן הודיע אתמול ליו״ר הרשות אמיר גילת ולמנכ״ל יוני בן מנחם כי לא יקדם את הרפורמה, אלא יעמיד אותה לבחינה מחודשת. המשמעות מבחינתו של ארדן היא שכל הסכמי הרפורמה הנוכחיים מבוטלים, וכעת יתחיל מסע חדש לטיפול בבעיות הקשות ברשות.

״אני מאמין ששידור ציבורי עצמאי, איכותי ובלתי תלוי הינו חשוב למדינת ישראל״, כתב ארדן במכתבו. ״ יחד עם זאת ברור שהציבור אינו חש כיום שהוא מקבל תמורה בעד האגרה שהוא משלם, ושמעבר לעובדה שהצפייה בשידורי הרשות (גם אם אינה אמורה לפעול משיקולי רייטינג) ירדה באופן משמעותי מול הצפייה בה בעבר, גם כספי ציבור רבים יורדים לטמיון ומתבזבזים לשווא בפעילות הרשות״.

גלעד ארדןצילום: מיכל פתאל

ארדן הודיע לשניים כי כשר האחראי על רשות השידור, הוא מתכוון להעמיד את הרפורמה לבחינה מחודשת. ״בכוונתי לבחון את מכלול ההיבטים הנוגעים לשידור הציבורי, מתוך כוונה להמשיך לקיימו ולשפרו באופן משמעותי מחד, אך גם מתוך כיווני מחשבה חדשים הלוקחים בחשבון את מבנה הרשות ואת העתיד התקשורתי והטכנולוגי מאידך״.

ההסכם המימוני של הרפורמה נחתם בין אגפי השכר והתקציבים במשרד האוצר מול רשות השידור, ולשר התקשורת אין סמכות לבטלו. ארדן בעיקר מתכוון לבצע שינויים ברפורמה כך שיכללו שיפור משמעותי של איכות השידורים של הרשות, ולא רק יסתכמו בהסכם מימוני להצלה פיננסית של הרשות.

באוגוסט 2012, אחרי שנים של מו״מ והסכמים עם העובדים, חתמה רשות השידור על הסכמי הרפורמה עם המדינה. הרפורמה כללה השקעה של של כ-770 מיליון שקל, מהם 90 מיליון שקל מענק ו-240 מיליון שקל הלוואה מהמדינה. שאר הסכום יגיע ממימוש נדל״ן של הרשות בתל אביב וירושלים. עם הסכום הזה אמורה הרשות לצאת לשיפורים טכנולוגיים בהשקעה של יותר מ-300 מיליון שקל, וכן להפריש כ-700 עובדים, וליצור מבנה ארגוני חדש.

למרות שהרשות קבעה שוב ושוב מועדים לכניסת הרפורמה לתוקף, היא נדחתה ועדיין לא מומשה. הסיבה לכך היא אי הסכמות בין ועדי העובדים לרשות סביב מחלוקות שונות שנבעו מהעיכוב ביישום הרפורמה. העובדים וגם משרד האוצר גם האשימו את הרשות בכך שהיא מעכבת את היישום בכך שהיא לא מעבירה את הנתונים הדרושים. מנגד, ברשות האשימו את העובדים באי ההסכמות. עם זאת, הצדדים אמורים היו להגיע לחתימה בימים הקרובים, לאחר שהתגבשו הסכמות עם האוצר.

באחרונה דרש משרד האוצר מהרשות להגיש תקציב חדש לרשות ל-2013, שאינו כולל יישום הרפורמה ברשות. הקיצוץ היה עשוי להגיע ל-140 מיליון שקל, והרשות נערכה לשורה של התייעלויות והפחתת הוצאות. בכל מקרה, במוסדות הרשות יחד עם היו״ר גילת, החליטו כי הרשות תקצה להפקות מקור 85 מיליון שקל - 15 מיליון שקל יותר מהנדרש בחוק.

כחלק מהכוונות ליישם רפורמה ברשות, קוצצה באופן משמעותי מחויבות התוכן של הרשות. בעבר היתה מחויבות הרשות להשקיע 180 מיליון שקל בהפקות מקור, אך ב-2011 השקיעה 25 מיליון שקל בלבד. לפי הצהרת הרשות, ב-2012 הושקעו 75 מיליון שקל בהפקות, אבל היוצרים טוענים כי בפועל לא נחתמו חוזים ולא הועברו חלק מהכספים.

בשלב זה גם ארדן עצמו אינו יודע כיצד לפעול. ״בכוונתי לשמוע את הגורמים הרלוונטיים בעניין זה, ולגבש את דעתי באשר לפעולות הנדרשות ברשות השידור ובאשר לאופן ביצוען המיטבי״, כתב ארדן במכתבו, שמוען גם לשר האוצר יאיר לפיד, לסמנכ״לית משרד רוה״מ הראל לוקר (שהיה ממובילי ההסכם), ולבכירי האוצר.

ההחלטה להיכנס לעובי הקורה ברשות השידור ולבטל הסכמים קודמים היא הצעד השני של ארדן מאז נכנס לתפקידו לפני יותר מחודש. ההצהרה הראשונה שלו היתה להילחם בדואפול של חברות הכבלים והלוויין ולחייבן להציע לצרכנים חבילת ערוצים בסיסים במחיר של 120 שקל.

במקרה של רשות השידור מדובר בתיק סבוך ומורכב. מעבר ליחסים הבעייתיים בין בכירים ברשות לגורמים פוליטיים שונים, הרשות שקועה עד צוואר בבעיות תשתית, כוח אדם מופרז, ניהול בעייתי ואיכות שידורים גרועה. ביטול הרפורמה עשוי להצית מחדש דרישות קודמות של ועדי העובדים להעלאת שכרם בהתאם לעליית השכר במגזר הציבורי.

יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים אחיה גינוסר, בירך על ״המעורבות הגוברת של השר גלעד ארדן, הממונה על רשות השידור ונכונות להביא לשינוי משמעותי במצבה״. עוד נמסר מהאגודה כי ״מכתבו של השר ארדן, מבטא אי אימון בהנהלת רשות השידור, שהיא זו שדירדרה את השידור הציבורי למצב המתואר במכתבו. הרפורמה ברשות השידור היא הדרך הנכונה ולכן יש לעבור מייד לביצועה, במטרה להבריא את הרשות ואפשר שידור ציבורי אמין ואיכותי״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker