חשיפת TheMarker |

ייצוגית ב-44 מיליון שקל: "שמן הזית של איבו היה פסול למאכל"

(עדכון) נציגי חברות השמן איבו פנו היום לבית המשפט המחוזי בערעור על החלטת השלום לבטל את צו איסור הפרסום ולאשר את פרסום תחקיר "כלבוטק" על שמני הזית; בית המשפט המחוזי דחה את הערעור ואישר את שידור התוכנית הערב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך של 44 מיליון שקל הוגשה השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב כנגד חברת איבו. על פי הנטען, גם רשת רמי לוי שיווק השקמה, שלטענת התובעת הייצוגית מכרה את השמן, נתבעת בסך של 6.6 מיליון שקל.

"מדובר במקרה חמור וחריג במסגרתו מייצרת איבו מוצר שמן הנחזה להיות שמן זית ומשווקת אותו באמצעות רמי לוי כשמן זית לבישול, אפיה וטיגון בו בזמן שבדיקות מעבדה אשר בוצעו באיטליה העלו כי הערכים אשר נתקבלו מביאים למסקנה שמדובר בשמן זית העשוי מגפת-זית (פסולת זיתים), בעל סכנות בריאותיות חמורות לציבור הצורך את המוצר". נכתב בבקשה שהוגשה באמצעות עו"ד אבי רוקח וכן באמצעות משרד עו"ד צומן רוקח לנקרי פרדילר ושות'.

על פי הבקשה, חברת איבו ישראל היא "חברה פרטית המייצרת מגוון שמני זית המשווקים בשמה ומציעה ייצור עבור עסקים אחרים בכל שם מותג אשר יחפוץ המזמין לעשות בו שימוש". בדרך זו על פי הנטען "יוצרו ושווקו מאות אלפי בקבוקי שמן זית, חלקם נושאים את שם איבו וחלקם נושאים שמות אחרים כדוגמת סדרת שמני זית אשר שווקו ע"י הום סנטר וחברת ניו פארם דראג סטורס".

התובעת הייצוגית, ענת רגב אדלר, רכשה לטענתה בסניף רמי לוי ברמת גן בקבוק שמן זית בשם" גאיה, חוויה גלילית" לדבריה "על פי כיתוב האריזה נחזה להיות שמן זית לבישול אפיה וטיגון. אולם "בימים שלאחר הקניה היא השתמשה בשמן לבישול וטיגון ונוכחה לדעת כי הריחות אשר עולים ממנו אינם נעימים ואינם מזכירים שמן זית רגיל". בעקבות זאת לטענתה "התעורר חשדה שמא מדובר בשמן זית מזויף" ולכן היא רכשה, בקבוק נוסף מאותו סוג הנושא את אותו תאריך ייצור ופנתה למשרד עו"ד בכדי לברר את הנושא.

על פי התביעה, "ב-7 בפברואר נשלח הבקבוק כשהוא סגור באופן הרמטי באמצעות מעבדה בישראל לבדיקת סטרולים, במעבדה ייעודית לנושא באיטליה, כעבור כחודש הגיעו תוצאות הבדיקה שקובעות באופן חד וברור כי הן אינן עומדות בתקן 'שמן זית ומדובר במוצר פסול למאכל אדם". לטענת התובעת "משהוסברה לה משמעות תוצאות הבדיקה, חשה תחושות קשות של כעס מהולים ברגשות אשם ודאגה לבריאות ילדיה, מאחר וצרכו את המוצר הפסול למאכל אדם". הקבוצה הנכללת בתביעה היא כלל לקוחות איבו שרכשו במהלך שבע השנים האחרונות שמן זית מזויף המיוצר על ידי איבו או שווק באמצעות רמי לוי והתברר כשמן זית מזויף.

הערב ישודר בתוכנית "כלבוטק" בערוץ 2 תחקיר שעוסק בין השאר בשמן הזית של חברת איבו. אתמול התיר בית משפט השלום בנצרת לאשר את שידור התחקיר, והסיר את צו איסור הפרסום שהיה בפרשה. את "כלבוטק" ייצגו עורכי הדין פז מוזר ועינת ברג סגל, ממשרד עורכי הדין לבליך מוזר ושות'.

עו"ד שחר כהן ממשרד עוה"ד כהן ושות' מסר בשם איבו: "בשלב זה בטרם הגיעה התביעה לעיוני, לא אוכל להתייחס לגופו של עניין. עם קבלת כתב התביעה ששכל הנראה משולל כל יסוד אגיש תגובה.

מרמי לוי נמסר בתגובה: "טרם קיבלתי את התביעה ולא נראה כי ביהמ"ש יקבל אותה. רשת רמי לוי שיווק השקמה מחזיקה על המדפים שמן זית של מותגים שונים, לפני ששמן זית כלשהו נכנס לרשת אנו מבקשים מהיצרן או מהיבואן להביא לנו אישור מעבדה שהשמן ראוי למאכל ועומד בתקנים.

לגבי שמן זית גאיה, לפני כחצי שנה בעקבות כתבה בעיתון TheMarker הורדתי מהמדפים את שמן זית גאיה בכל הסניפים ומיד יזמתי בדיקות על מנת להיות בטוח שאני מוכר ללקוחותיי שמן באיכות שעומדת בתקנים. בכל הבדיקות נכתב במסקנה "מאחר והנתונים של ערך פרוקסיד(V.P) וחומצות שומן חופשיות של המוצר הנבדק תואמים את הנתונים של שמן זית של התקן הישראלי (ת"י 191), ותקן אירופאי ובינ"ל לשמן זית, אפשר להניח בביטחון רב שהוא מתאים למאכל." למרות זאת הפסקנו לעבוד עם הספק, למעט חיסול מלאי הקיים אצלנו, שנבדק בבדיקות. אנו נמשיך לעשות את מה שאנו עושים כבר 36 שנים הכל כדי להטיב עם הצרכנים שלנו לתת לו את האיכות , השירות והמחירים הטובים ביותר".

הוגש ערעור: האם המחוזי יאשר את שידור תחקיר "כלבוטק" הערב?

נציגי חברות השמן איבו פנו היום לבית המשפט המחוזי בערעור על החלטת השלום לבטל את צו איסור הפרסום ולאשר את פרסום תחקיר "כלבוטק" על שמני הזית. אתמול אישר בית משפט השלום בנצרת את שידור התחקיר, שעוסק בשמני זית שאינם ראויים למאכל. הבקשה שאושרה הוגשה באמצעות עוה"ד פז מוזר ועינת ברג-סגל ממשרד ליבליך-מוזר ושות'

השופט שאהר אטרש מבית המשפט המחוזי בנצרת דחה את בקשת הערעור ועיכוב הביצוע, ובכך נסללה הדרך לשידור התחקיר הערב. בהחלטתו של השופט הערב נכתב כי "קיים במצב כזה אינטרס ראשון במעלה להביא נתון זה לידיעת הציבור למען ייזהר ויימנע מפגיעה. אכן ההגנה על שלום הציבור ובריאותו גוברים על האינטרס של המבקשות ועל הפגיעה שעלולה להיגרם להן ולמנהליהן".

החברה צירפה חוות דעת של שני מומחים בישראל שטוענים כי הבדיקות שנעשו על ידי "כלבוטק" אינן הבדיקות הרלוונטיות הקובעות האם השמן מותר למאכל אדם או לא.

בית משפט השלום בנצרת ביטל אתמול את צו איסור הפרסום ואישר את שידור התחקיר של התוכנית "כלבוטק" הערב בערוץ 10, שעוסק בשמני זית של החברה.

התחקיר של "כלבוטק" עוסק בין השאר בשמן הזית האורגני של החברות איבו וחוסן, ובפרומואים לתוכנית נטען כי הם לא ראויים למאכל אדם. צו האיסור הוטל עוד באוקטובר 2012, במסגרת בקשת של החברות למנוע פרסום לגבי ידיעות שלפיהן משרד הבריאות פסל את מוצרי החברה. במהלך דיון שהתקיים השבוע אף טען אחד מבעלי החברה כי הוא חש ברע וכי הוא עבר אירוע מוחי.

צילום: צילום מסך

הטיעון המרכזי של המבקשים להשארת צו איסור הפרסום על כנו היה כי לפיו קיים סוד מסחרי במוצרי החברה, שפירסומו עלול להוביל לפגיעה בה. בית המשפט קבע כי לא הוצגה כל ראיה המוכיחה כי אכן קיים סוד מסחרי כזה. בית המשפט גם דחה את הטענה כי התחקיר יביא לפגיעה בפרטיות בעלי החברות.

סגנית נשיא בית משפט השלום בנצרת, השופטת יפעת ליליונג-גפר, כתבה בהחלטתה כי "קיים בנסיבות המקרה עניין ציבורי מיוחד בפרסום הפרשה. מאחר ועל פי הראיות לכאורה שהונחו בפני נמצא כי שמנים ששווקו על ידי 'איבו' ו'חוסן' אינם ראויים למאכל, קיים אינטרס ראשון במעלה להביא נתון זה לידיעת הציבור למען ייזהר מפגיעה".

הערב תשודר "כלבוטק" לראשונה בערוץ 10, לאחר 14 שנה בזכיינית ערוץ 2 רשת. המעבר נכלל במסגרת עסקת חבילה שבה גם מונה גינת למנכ"ל ערוץ 10. במקביל, זכיינית ערוץ 2 רשת צפויה לשדר גם פרק של "אחד נגד מאה" ולאחר מכן את משחק חצי הגמר מליגת האלופות.

את העונה הקודמת סיימה "כלבוטק" בערוץ 2 עם רייטינג של 23.1% במשקי בית יהודיים. עבור גינת וערוץ 10 ערב השידורים הנוכחי הוא מבחן חשוב ודרמטי האם המהלך של גיוס גינת והתוכנית שמזוהה עמו לערוץ 10 אכן הצליח. גם אם ערוץ 10 לא יצליח לנצח את ערוץ 2 ולא יניב רייטינג בדומה לממוצע בעונה הקודמת, בערוץ 10 מקווים כי ערב ההשקה הראשון, לאחר ההשקעה בקידום ובפרומואים, יניב רייטינג גבוה יחסית לממוצע הרייטינג של הערוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker