עידן פלוס מתרחב: ערוצי קונספט ללא הגבלה תמורת דמי מנוי

לפי החוק שאושר, ערוץ הקונספט הראשון יעלה לאוויר בתחילת 2014, ושניים נוספים בכל שנה עוקבת ■ גופי הטלוויזיה הקיימים כיום, קרי הערוצים המסחריים והטלוויזיה הרב ערוצית, אמורים להביע התנגדות חריפה למהלך של פתיחת פלטפורמה שלישית

נתי טוקר
נתי טוקר

משרדי האוצר והתקשורת יוזמים שורת שינויי חקיקה בכל הקשור להרחבת עידן פלוס, שיעלה במסגרת חוק ההסדרים. הרחבת מערך עידן פלוס התקבלה בחקיקה לפני כשנה, אך עד כה לא ברור האם המערך אכן יורחב ואילו ערוצים יכלול. 

כיום כולל מערך עידן פלוס שישה ערוצים - 2, 10, 1, 33, חינוכית 23 וערוץ הכנסת. ההרחבה אמורה לאפשר העלאה לאוויר גם של הערוצים הייעודיים - ערוץ בשפה הערבית, ערוץ מוסיקה 24 וערוץ 9 ברוסית. עם זאת, לא ברור האם ערוצים אלה ייבחרו לעלות לאוויר שכן דמי השימוש השנתיים הם כ-4 מיליון שקל.

צילום: אי-פי

החוק אמור גם לאפשר העלאה לאוויר של 3 ערוצי קונספט - כלומר ערוצים שעוסקים בנושאי מסוים, כמו ספורט, טבע או ילדים. לפי החוק שאושר, ערוץ הקונספט הראשון יעלה לאוויר בתחילת 2014, ושניים נוספים בכל שנה עוקבת. עם זאת, עד כה לא נערכו השלבים הראשוניים להקמת ערוץ כזה - שרי האוצר והתקשורת לא החליטו על הנושאים הנבחרים ולא התקיים מכרז בעניין.

לפי ההצעה הנוכחית של משרדי האוצר והתקשורת, תתאפשר כמות גדולה יותר של ערוצי קונספט ללא קביעת מועדים מסוימים. במתוכנת המוצעת, לכל אפיק פנוי ייערך מכרז נפרד בו יוכלו להתחרות גופי מדיה.

גופים אלה יוכלו להציע מטעמם הצעות לנושאים אליהם יוקדשו שידורי הערוץ, למשל ספורט או ילדים, ללא מעורבות שרי האוצר והתקשורת. הזוכה במכרז ייקבע לפי קריטריונים כלכליים במתכונת הדומה לדמי זיכיון – כמה מוכן הערוץ לשלם עבור השידור באפיק, מעבר ל-4 מיליון שקל הנדרשים לתפעול השוטף.

בנוסף, בשונה מהחקיקה כיום שמאפשרת לערוצי הקונספט להתבסס על פרסומות, החקיקה החדשה אמורה לאפשר גם גביית דמי תשלום עבור ערוצים על גבי מערך עידן פלוס, בדומה לנעשה בעולם.

מדובר בשינוי משמעותי שבעבר התעוררה כלפיו ביקורת חריפה, שכן הוא הופך את מערך עידן פלוס, החינמי במהותו, לשירות בתשלום. אולם, במשרדי הממשלה הבינו כי במצב שוק הפרסום הנוכחי, קיימים סיכויים קלושים כי יעלו ערוצים חדשים לאוויר שיתבססו על פרסומות, ולכן - למרות ביקורת ציבורית שהושמעה בעבר בנושא - הוחלט לאפשר ערוצים בתשלום. עם זאת, החוק לא יאפשר גם גביית דמי מנוי וגם שילוב פרסומות.

גופי הטלוויזיה הקיימים כיום, קרי הערוצים המסחריים והטלוויזיה הרב ערוצית, אמורים להביע התנגדות חריפה למהלך של פתיחת פלטפורמה שלישית לכל דבר ועניין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ