חוזרים לגייס עובדים: עלייה בביקוש לאנשי שיווק ומדיה ברשת - מדיה ושיווק - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חוזרים לגייס עובדים: עלייה בביקוש לאנשי שיווק ומדיה ברשת

התחזקות הפעילות בזירות הדיגיטליות וברשתות החברתיות נותנת את אותותיה גם בשוק העבודה: לפי נתוני חברת ההשמה קודקס, על אף הירידה בביקוש לעובדים בתחום השיווק ב–2012, ברבעון האחרון חלה התאוששות, כשהמעסיקים חיפשו בעיקר מנהלי שיווק אונליין

2תגובות

"ההשפעות של מהפכת הרשתות החברתיות והתחזקות הפעילות בזירות הדיגיטליות ממשיכות לעורר הדים בשוק העבודה בענף השיווק. ההבנה של חברות רבות כי קהלי היעד שלהן מסתובבים בחלק גדול מהזמן בזירות הדיגיטליות, הובילה להחלטה אסטרטגית להרחיב את הפוזיציות בתחום הדיגיטל וניהול המדיה החברתית", טוענת אלינור מור-סיטבון, מנכ"ל חברת ההשמה קודקס שיווק.

קשה מאד להפריז בערכה ובהשפעותיה של המדיה החברתית ברשת. נדמה שהכל כבר נכתב ונאמר אודות משקלן הכבד של הרשתות החברתיות בכל הקשור לשיווק ולעיצוב דעת קהל. ההשתקפות של אותה טענה אמורה לקבל ביטוי בשוק העבודה. ואכן על פי נתוני השנה האחרונה, נראה שסימני ההתאוששות מגיעים דווקא מכיוון עולם השיווק האינטרנטי. זו תופעה שבולטת דווקא על רקע חוסר הוודאות הכלכלית השוררת במשק, שהפועל היוצא שלה לעתים הוא נדידה חלקית של מפרסמים וגופים מסחריים למודלים רזים ומתוחכמים יותר כדי להגיע אל ההמונים.

TheMarker

על פי נתוני קודקס לסיכום 2012, את סימני ההתאוששות של ענף השיווק ב-2013 אפשר היה לזהות כבר ברבעון האחרון של השנה שעברה, שהגיעה אחרי תשעה חודשים בעייתיים. על פי נתוני קודקס שיווק הירידה הגדולה ביותר בביקושים נרשמה במשרות שנפתחו עבור בכירים דוגמת סמנכ"לי שיווק, מנהלי אגפים ומנהלי מרקום בחברות גדולות ובינוניות.

"2012 התאפיינה בהיקף גיוסים מצומצם יחסית שתאם את ההערכות לפיהן השוק בכללותו הולך לכיוון של מיתון וקיפאון. בעתות של חוסר ודאות כלכלית, החברות ממהרות לצמצם תקנים ומחלקות השיווק, על פי רוב, הן בין הראשונות להיפגע, באשר השיווק נתפס כמותרות", טוענת מור-סיטבון. "הנפגעים המרכזיים מהשינויים במחלקות הם לרוב הבכירים, ששכרם הממוצע נחשב גבוה במיוחד. עם זאת, ברבעון האחרון של השנה, עם שוך גלי הפיטורים והזעזועים בשוק התקשורת, החלה להסתמן מגמת התאוששות ועלייה בביקושים. המעסיקים ביקשו לשוב ולגייס עובדים, בעיקר בתחומי הדיגיטל, המרקום, הפרסום והאנליזה, בדגש על אנשי שיווק צעירים ומנהלים בדרגי ביניים, ובשכר המותאם לתקציבים החדשים העומדים לרשותם, בעת הנוכחית".

הנתונים מבוססים על בחינה וניתוח של מאות משרות בענף השיווק שנפתחו השנה בחברה, וכן על ניתוח של כ-1,350 ראיונות עם מחפשי עבודה בענף לאורך השנה. מבין 2,500 המועמדים שפנו לחברה במהלך 2012, התפקידים המבוקשים ביותר בקרב המועמדים היו ניהול מותג (ביקוש של 42%), מרקום (ביקוש של 23%) וניהול שיווק אונליין (ביקוש של 17%). ביקושי המועמדים נרשמו גם בתחומים הקלאסיים של ניהול השיווק, סמנכ"לי שיווק בכירים ואנליסטים, זאת לצד מגוון תפקידי שיווק דיגיטלי.

אלא שהצרכים של שוק, לדאבונם של מחפשי העבודה, לא תמיד מתאמים עצמם לרצונות של המועמדים. על פי הנתונים, תחום שיווק האונליין היה המבוקש ביותר ב-2012, עם 30% מכלל המשרות שנפתחו עבור מנהלי שיווק. אחריו ברשימת נמצאים תחומי ניהול השיווק וניהול הקטגוריה עם 22% מכלל הביקושים. בהמשך, תחום הפרסום עם 10% מנתח הביקושים. בהמשך הרשימה מדורגים תחומי המחקר והאסטרטגיה עם 9% מהביקושים, תחום ניהול המותג והמוצר עם 8% מהביקושים, ניהול מרקום עם 7% מהביקושים, הפיתוח העסקי והכתיבה השיווקית, כל אחד מהם עם 6% מהביקושים. את הרשימה סוגר תחום הבכירים שמאגד משרות סמנכ"ל עם 2% מהביקושים.

חלק ניכר מהמשרות שנפתחו בשנה החולפת היו בתחום השיווק הדיגיטלי וחלשו על מגוון רחב מאוד של תפקידים. כך למשל, 37% מהמשרות שנפתחו בתחום הדיגיטלי יועדו לניהול שיווק אונליין, 20% מהמשרות יועדו לתחומי ה-SEO, ה-PPC וה-SEM, תוך ש-18% מהמשרות היו עבור מנהלי מדיה חברתית, 12% יועדו למנהלי דיגיטל, 8% לקנייני מדיה ו-5% למנהלי Affiliate.

גם בתחום השיווק הקלאסי נרשמו ביקושים גבוהים לאיוש מגוון רחב של משרות, ו-74% מכלל המשרות שנפתחו בתחום השיווק הקלאסי יועדו למנהלי שיווק. בתחום הפרסום 44% מהמשרות יועדו לתקציבאים, 19% לפלנרים, 17% לסופרווייזרים, 11% למנהלי לקוחות ו-8% לתפקידי קריאייטיב. בתחום המחקר והאסטרטגיה 68% מהמשרות יועדו לאנליסטים שיווקיים, 11% לאנליסטים כלכליים, 9% למנהלי אסטרטגיה, 6% לכלכלנים בכירים, 4% ליועצים אסטרטגיים ו-2% לחוקרי שווקים.

בתחום ניהול המותג והמוצר, 55% מהמשרות שנפתחו היו לניהול מוצר ו-40% לניהול מותג. בתחום המרקום יועדו רק 20% מהמשרות לניהול מרקום, בעוד ש-75% מהמשרות יועדו למרקום. בתחום הכתיבה השיווקית יועדו 64% מהמשרות לכותבים שיווקיים בתחומי הדיגיטל ו-36% למשרות קופירייטרים. בתחום הפיתוח העסקי יועדו 80% מהמשרות לניהול פיתוח עסקי ו-20% לתפקידים זוטרים. במגזר הבכירים, יועדו 50% מהמשרות לסמנכ"לי שיווק, 17% לסמנכ"לי מכירות, 17% לתפקיד סמנכ"ל שיווק ומכירות בעוד ש-16% ממשרות הבכירים נועדו למשרות שונות.

האקדמיה, או התואר האקדמי, לא נחשבים באופן מסורתי ל"קאפ אוף טי" של רוב המחוזות בעולם הפרסום והשיווק, שמתעניין בעיקר בזכות כישורים אישיים, חריצות יתר, וניסיון מעשי בתחום. זאת לפחות ההנחה המקובלת.

ואולם בקודקס שיווק מנסים לנפץ את התדמית הזאת וטוענם שבפועל המצב הפוך. לטענתם, מרבית משרות השיווק שנפתחו השנה העמידו דרישה לתואר ראשון, ללא ציון סוג התואר, למעט במספר קטן של משרות בהן היתה דרישה לתארים מתחומי התקשורת ומינהל העסקים. הדבר שונה במשרות בכירים, שם מקובלת הדרישה לתואר MBA במנהל עסקים. בחינת ההשמות שבוצעו השנה על ידי החברה מלמדת כי 73% מהמועמדים שהושמו הם בוגרי אוניברסיטאות בעוד ש-27% בלבד בוגרי מכללות.

בנוסף, 70% מהמועמדים שהושמו היו בעלי תואר ראשון בלבד, בעוד ש-30% מהמועמדים שגויסו היו בעלי תואר שני. מקרב המועמדים בעלי התואר השני 65% הם בעלי תואר שני מאוניברסיטה, בעוד ש-35% מקרב בעלי התואר השני שהושמו למדו במכללה.

עם או בלי תואר, המעוניינים לעסוק בשיווק עדיין לא נחטפים, אבל מור-סיטובון מביעה אופטימיות זהירה. "הרבעון הראשון של 2013 סימן מגמה של צמיחה ועלייה בביקושים. עם תחילת שנת הפעילות וכתיבת תוכניות העבודה השנתיות, אנו רואים, בחלק ממחלקות השיווק, כי מנהלים מבקשים לרענן את השורות, באנשי שיווק מוכשרים ורעננים, הרעבים לעשייה. ואולם כתמיד, עלינו להיות זהירים ולהישאר עם היד על הדופק, באשר אי היציבות הכלכלית וחוסר הודאות מקרינים ישירות על שוק התעסוקה בענף".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#