המבנה המוצע לרשות התקשורת: מועצה מייעצת לתוכן ומועצה פנימית - מדיה ושיווק - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
בלעדי

המבנה המוצע לרשות התקשורת: מועצה מייעצת לתוכן ומועצה פנימית

הרציונל מאחורי כוונת האוצר להשאיר הסמכויות של ההיבטים הכלכליים בידי המועצה הפנימית של הרשות הוא תהליך ההתלכדות בשוק התקשורת

2תגובות

המבנה המוצע לרשות התקשורת, אם זו אכן תוקם, יכלול שתי מועצות - אחת פקידותית בת ארבעה חברים שתעסוק בהיבטים כלכליים של חברות התקשורת וגופי השידור, ומועצה ציבורית נפרדת שתמנה 11 איש ושתהיה אחראית אך ורק על נושאי תוכן בכל גופי השידור המסחריים.

סוגיית הקמת הרשות נדונה מ-1996. בעוד מדינות OECD העבירו את הפיקוח על תחום התקשורת לרשות עצמאית שתעניק אופק רגולטורי ‏(למעט יפן שפועלת בנושא בימים אלה‏), ישראל נותרה מאחור. כיום הפיקוח על גופי התקשורת נחלק בין משרד התקשורת, שמפקח על תחום הטלקום והתדרים, הרשות השנייה, המפקחת על הערוצים המסחריים והרדיו האזורי, ומועצת הכבלים והלוויין האחראית על HOT, yes והערוצים הייעודיים.

ניר כפרי

שר התקשורת היוצא, משה כחלון, הודיע בתחילת הקדנציה שלו כי הוא תומך בהקמת רשות תקשורת, אך המהלך לא יצא אל הפועל. לפני כשנה הוכן עבור משרד האוצר מחקר של חברת שלדור, המתמחה באסטרטגיה עסקית, התומך בהקמת רשות כזו. כעת, לקראת הקמת הממשלה, גורמים רבים בתחום, ובעיקר במשרד האוצר, מנסים לקדם שוב את ההצעה.

מעבודת המחקר של שלדור, שהגיעה לידי TheMarker, עולה כי בפסגת הפירמידה יכהן שר שיהיה ממונה על טכנולוגיית המידע, שתחום סמכויותיו יהיה קביעת יעדים מקרו־כלכליים, החלטות לגבי השקעות במעורבות המדינה, מדיניות החוץ של הענף ובחינה של שיקולים ביטחוניים ומצבי חירום.

לשר ימונה מנכ"ל רשות התקשורת - שיהיה גם יו"ר מועצת התקשורת. מתחתיו יכהנו שתי מועצות. מועצה פנימית של ארבעה פקידים שיהיו אחראים על היבטים כלכליים, כמו קידום התחרות ואבטחת איכות השירותים, הגנה על טובת הצרכן, ניצול המשאבים, מתן היתרי פעולה ופיקוח וטיפול בהפרות ותסדיר את תחום הטלקום. ומועצה ציבורית שתמנה 11 איש, שתחום פעילותה יהיה בסוגיות תוכן של כל גופי השידור - למשל קידום היצירה הישראלית, קביעת ופיקוח על תנאי תוכן ברישיונות השידור וטיפול בסוגיית הפרסום הסמוי. כל נושא בעל היבטים כלכליים מהותיים יופנה לטיפול המועצה המצומצמת של הרשות, שתתייעץ עם ועדת התוכן באמצעות צוותי עבודה משותפים.

הרציונל מאחורי כוונת האוצר להשאיר הסמכויות של ההיבטים הכלכליים בידי המועצה הפנימית של הרשות הוא תהליך ההתלכדות בשוק התקשורת: חברות הכבלים והלוויין הן גם מפעילות סלולריות, ובמקביל חברות הסלולר מתכוונות להיכנס בקרוב לתחום השידורים באמצעות טלוויזיה על גבי האינטרנט. לכן, לפי הדו"ח, יש צורך בפיקוח אחיד שהסמכויות הכלכליות שלו ירוכז בידי המועצה הפנימית של הרשות. מינוי חברי המועצות ייעשה לאחר המלצה של ועדת איתור בראשות שופט, אך תידרש עדיין המלצת השר ואישר הממשלה למינוי חברי המועצות. הדו"ח גם ממליץ על מנגונים להגברת השקיפות בפעילות הרשות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם