נתי טוקר

רק כ-20% מצופי הגמר של התוכנית "אייל גולן קורא לך", ששודר שלשום בזכיינית ערוץ 2 קשת, היו ממוצא אירופאי או אמריקאי - כך עולה מפילוח נתוני הצפייה בגמר התוכנית של ועדת המדרוג הישראלית. כ–21% נוספים היו ילידי ישראל ‏(שמוצאם אינו מוגדר‏), והמאסה העיקרית של 60% הם צופים שנולדו או שאביהם נולד באסיה או באפריקה.

סביב שידור גמר התוכנית בערוץ 2 עלתה לדיון ציבורי הסוגייה של השמעת מוסיקה מזרחית בערוצי המדיה המרכזיים. הרשות השנייה סירבה בתחילה לשדר את הגמר, משום שהעונה כולה שודרה בערוץ 24, ועל קשת, השולטת בערוץ זה, נאסר לקדם תכנים של ערוץ הנישה. ואולם מפיקי התוכנית טענו מנגד כי יש כאן הזדמנות להציג את המוסיקה המזרחית האותנטית בפריים טיים - בעוד שעד עתה היא מצאה את מקומה בערוצי נישה.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

אייל גולן (משמאל) עם זוכת הגמר, עדן אבוטבולצילום: אורטל דהן

בסופו של דבר, מועצת הרשות השנייה החליטה לאשר את שידור הגמר בערוץ 2, כדי להעניק במה ליוצרים מתחום המוסיקה המזרחית. עם זאת, מועצת הכבלים והלוויין מתכוונת לפתוח בהליך הפרה נגד קשת בגין שידור התוכנית בערוץ 2 ולא בערוץ 24.

תוכנית הגמר ששודרה שלשום הגיעה לרייטינג של 25.8% במשקי בית יהודיים - נמוך יחסית לרייטינג של קשת בפריים־טיים בחודשים האחרונים. עם זאת, שידור הגמר התמודד מול משחק דרמטי בליגת האלופות בכדורגל בין ריאל מדריד למנצ'סטר יונייטד, שרשם כ–11% רייטינג והתמודד על אותם קהלים.

פילוח נתוני הרייטינג מלמד כי מחד קשת הצליחה ליצור שינוי בתמהיל הצופים של הערוץ ומשכה יותר צופים מזרחים מהממוצע - ומנגד גם חלק מיוצאי אירופה ואמריקה בחרו לצפות באירוע שכולו מוסיקה מזרחית. לפי הנתונים, בעוד צופים ממוצא אירופאי או אמריקאי היוו בערב שידורים ממוצע בפברואר בערוץ 2 ‏(לא כולל שישי־שבת‏) כ–30% מכלל הצופים, בגמר "אייל גולן" ירד שיעורם ל–20%. בקרב הצופים שהם או אביהם עלו ממדינות אסיה או אפריקה, נרשם גידול מ–44% בערב שידורים רגיל בפברואר לכ–60% שלשום.

נתוני ועדת המדרוג מראים שינוי בתמהיל הצופים גם בפילוח לפי השכלה. בעוד בערב שידורים רגיל שיעור הצופים בעלי השכלה אקדמית הגיע ל–31% מכלל הצופים, שיעורם ירד ל–14.4% שלשום. מנגד, נרשם זינוק בקרב הצופים בעלי השכלה יסודית או תיכונית - מ–52.4% בערב שידורים רגיל בערוץ 2 ל–72.7% שלשום. גם בכל הנוגע להגדרה דתית נרשם שינוי בתמהיל הצופים בערוץ 2. בעוד בערב שידורים רגיל 45.5% מהצופים בערוץ 2 הם חילוניים, 42.1% מסורתיים ו–8.7% דתיים - הרי שבגמר "אייל גולן קורא לך" צנח שיעור החילוניים ל–24%, ואילו שיעור המסורתיים עלה ל–64% ושיעור הדתיים הגיע ל–12%.

השידור הביא לשינוי גם בפילוח הגיאוגרפי של צופי ערוץ 2. שיעור הצופים מאזור המרכז, תל אביב, חיפה והצפון רשם ירידה - ואילו שיעור הצופים תושבי הדרום זינק בכ–50% ל–12.3% מכלל הצופים.

"אירוע מכונן"

בשורה התחתונה, למרות הרייטינג הנמוך, רבים סבורים כי המהלך היה בעל חשיבות ציבורית רבה. "שידור הגמר שלשום בערוץ 2 הוא אירוע מכונן בתולדות הטלוויזיה הישראלית", אומרת ד"ר יפעת בן חי־שגב, מנכ"לית הוועדה למדרוג ומרצה בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר־אילן, שחקרה את ייצוג המזרחים בטלוויזיה. לדבריה, "לראשונה הוצג על המסך טקסט מזרחי טהור, שהוא שיר הלל לתרבות המזרחית, ואינו עושה פשרות עם הקודים המערביים. כך זכינו לראות יוצרים ומתמודדים שחורים תרתי־משמע, ששומרים על זהותם, גאים בה ולא עסוקים בלהסתיר אותה. כל כך הרבה כהי עור, תכשיטים ופאייטים יפים לא נראו מעולם על המסך הישראלי. השיא כמובן, היה השיר בערבית, שפה שאינה משודרת יותר כיום.

"בקשת גילו אומץ לב והלכו עד הסוף", אומרת בן חי־שגב. "התוצאה היא טקסט שהוא מלאכת מחשבת, הראוי להילמד בבתי ספר לתקשורת, איך מייצגים מזרחיות בכבוד מבלי לוותר על צפיית שיא. גם למסעודה משדרות מגיע ליהנות מפעם לפעם, ואני מקווה כי לא יהיה זה אירוע אחרון".

בזכיינית קשת ניסו לשכנע לאורך כל הדרך כי הם רואים חשיבות ציבורית בשידור התוכנית בערוץ 2 ולא בערוץ הנישה. עם זאת, המהלך נחשב רווחי עבור קשת. שוק הפרסום נמצא כעת בשיאו, ויש ביקושים גבוהים לפרסום. אם בערוץ 24 היתה מגיעה קשת לרייטינג כמו בגמר הקודם, 11.4%, הפער בין השידור בערוץ 24 לערוץ 2 עשוי להגיע ל–100–150 אלף דולר.

"העלויות של שידור בערוץ 24 ובערוץ 2 היו דומות, כך שקשת הרוויחה בקלות ממהלך רגולטורי", אומר בכיר בענף. "על הדרך היא השיגה גם יחסי ציבור ותדמית של חברה שדואגת לחלשים".

אייל גולן קורא לך?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker