נתי טוקר

הקרבות בין משרדי הפרסום הגדולים בישראל נמשכים: איגוד חברות הפרסום יקיים ביום ראשון הקרוב "כנס חירום", בעקבות המשבר שאליו נקלע הענף, שבו ידונו בכירים בשיטות השונות לתגמול משרדי הפרסום. ואולם משרד הפרסום הגדול בישראל, מקאן אריקסון, לא מתכוון להשתתף בכנס, וכך גם משרדי הפרסום זרמון DDB, ראובני פרידן וגליקמן נטלר סמסונוב, שעמם מקיים מקאן קשרים עסקיים בתחום רכש המדיה.

הכנס יעסוק בשיטת התגמול של משרדי הפרסום. כיום מודל ההכנסות של משרדי הפרסום מבוסס על עמלות שהם גוזרים מרכש המדיה. סביב נושא רכש המדיה מתנהל כיום קרב איתנים בין משרד הפרסום מקאן אריקסון, המחזיק בחברת הרכש הגדולה בישראל יוניברסל, לביו מתחריו - מודי כידון, מבעלי גיתם BBDO שמשמש גם כיו"ר איגוד חברות הפרסום, יו"ר פובלסיס ובאומן בר ריבנאי, יורם באומן, ומשרדים נוספים.

אילן שילוח, יו"ר קבוצת מקאן אריקסון ישראלצילום: דן קינן

במקאן אומרים כי כלל לא הוזמנו לכנס. בגליקמן מסבירים כי אינם מחרימים את יום העיון. "ביקשנו דיון מוקדם בהנהלה לגבי הכוונה, התוכן, הדוברים - ולא זכינו לזה", נמסר ממשרד הפרסום. "לכן אנו לא מוצאים עניין לבוא לדיון שאנחנו לא שותפים לו".

כחלק מהמאבק - שהחריף משמעותית לאור הקיצוץ בתקציבי הפרסום - אף נכנס הממונה על ההגבלים העסקיים לתמונה, ובאומן וכידון שיגרו לו טענות קשות כלפי התנהלות יוניברסל של מקאן. מקאן מצדם טוענים כי התנהלותם היתה כשרה ועל פי החוק, והפניות לממונה נעשו רק כדי להצר את צעדיו ולפגוע בתחרות.

מאיגוד חברות הפרסום נמסר כי "מטרת האירוע היא להעלות את נושא שיטת התגמול על סדר היום הציבורי בענף הפרסום הישראלי. רווחיות משרדי הפרסום נמצאת בשחיקה מתמשכת מזה זמן רב וגורמת להפסדים ניכרים ורבים במשרדי הפרסום. לקוחותיהם דנים בשאלת המתודה הנהוגה והאם היא המתאימה ביותר לעבודה מול הלקוחות. הנהלת איגוד הפרסום החליטה לקדם את הדיון הציבורי המשותף בין כל הגורמים בתעשייה בנושאי שקיפות ושיטות תגמול שונות המקובלות בעולם".

ביום העיון, שיתקיים ב- 24 בפברואר, ישתתפו כידון; יו"ר איגוד השיווק ומשנה למנכ"ל תנובה, אייל מליס; מנהל מטה השיווק בבנק הפועלים, אלי כהן; סמנכ"ל השיווק והאסטרטגיה של פרוקטר& גמבל רבקה קהת; סמנכ"ל השיווק של סופרפארם, עופר לוי; מנכ"ל באומן בר ריבנאי, יוסי לובטון; מנכ"ל אדלר חומסקי, אמיר גיא; ומנכ"לית גיתם BBDO, מיכל המאירי.

עו"ד אייל יידווב, שותף וראש מחלקת כלכלת תחרות משפט ורגולציה בפירמת עורכי הדין גיזה-זינגר-אבן בע"מ, ינהל פאנל תחת הכותרת "איך עושים זאת בענפי שירותים דומים". סיון קלינגבייל, לשעבר עורכת מגזין TheMarker, תפרט על שיטות התגמול הקיימות בעולם כיום בתחום הפרסום.

"ענף הפרסום מצוי במשבר המאיים על קיומו. השחיקה המתמשכת ברווחיות משרדי הפרסום, מאיימת לכרות את הענף עליו יושבת התעשייה כולה", מסר כידון. "יום העיון יטפל בסוגייה הבוערת ביותר הנמצאת במרכזו של סדר היום והיא שיטת התגמול של משרדי הפרסום והתמורות שיחולו בה. אני שמח כי בכירי התעשייה יופיעו ביום העיון ויעניקו מניסיונם לדיון הציבורי בפיתרון הסוגיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker