כך מונה מנהל ערוץ 1: "לחץ על מועמדים שיצר תוצאה צפויה" - מדיה ושיווק - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
בלעדי

כך מונה מנהל ערוץ 1: "לחץ על מועמדים שיצר תוצאה צפויה"

חבר מליאת רשות השידור, יעקב בורובסקי, במכתב חריף ליו"ר הרשות סביב מינוי משה נסטלבאום למנהל הטלוויזיה: "הוועדה התעלמה מהמלצות על מועמדים טובים; גל השמועות על תוצאה צפויה לא היה בבחינת נבואה שמגשימה את עצמה אלא עובדה כואבת" ■ היו"ר אמיר גילת: "העדפנו איש ניהול על פני איש תוכן"

10תגובות

מה קרה מאחורי הקלעים בבחירת מנהל הטלוויזיה לערוץ 1? ממכתב ששיגר ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, חבר מליאת רשות השידור ויו"ר ועדת הביקורת של רשות, עולה כי נפלו "פגמים חמורים" בהתנהלותה של ועדת האיתור לתפקיד, "שחלקם גובלים בהיעדר מינהל תקין". בורובסקי רומז במכתבו כי מנכ"ל רשות השידור, יוני בן מנחם, הפעיל לחץ לפסול מועמדים, ולכן דורש לפרק את ועדת האיתור, ולהקים ועדת מומחים חיצונית שתמליץ על שלושה מועמדים.

כבר לפני התכנסות ועדת האיתור, ההערכות היו כי הנהלת רשות השידור מעוניינת במינויו של משה נסטלבאום לתפקיד. נסטלבאום מכהן כיום כמנהל חטיבת החדשות בערוץ 1, אך מתנהלות נגדו שתי חקירות בנציבות שירות המדינה בחשד להתנכלות לעובדים וכן בחשש שעבד ללא אישור בעבודה מחוץ לרשות. ב-10 בפברואר התכנסה ועדת האיתור והמליצה על מינויו של נסטלבאום, אך החליטה להמתין עם המינוי עד להחלטת נציבות שירות המדינה.

בורובסקי שופך אור על ההתנהלות מאוחרי הקלעים והדרך שבה מבוצעים מינויים ברשות השידור. במכתב לגילת ולחברי מליאת רשות השידור כותב בורובסקי כי הוועדה ראיינה חמישה מועמדים, שניים מהם עובדים הרשות, ושלושה מועמדים חיצוניים. "ניתן היה להתרשם כי הופעל לחץ על אחד מן המעומדים שלא יציג את מועמדותו", מונה בורובסקי את הפגם הראשון. הוא הוסיף כי מועמדים פוטנציאליים שאמורים היו להופיע בפני הוועדה בחרו שלא להופיע מפני שהבינו מלכתחילה כי סיכוייהם נמוכים.

תומר אפלבאום

לגבי נסטלבאום טוען בורובסקי כי "הוועדה לא קיימה דיון מקיף בתלונות שהונחו על שולחנה הנוגעות להליכים משמעתיים המתקיימים כלפי מי מהמעומדים. ועדת האיתור הוקמה רק לאחר מכרז פנימי וחיצוני ברשות, וזאת במטרה לנסות לגייס מועמד חיצוני איכותי לניהול ערוץ 1. לטענת בורובסקי, "הוועדה התעלמה לחלוטין וכלל לא דנה במעומדים שהופיעו במהלך השנתיים האחרונות בפני ועדות המכרזים הפנימיים והחיצוניים, ובהחלטותיה פעלה בניגוד להחלטות ועדות המכרזים בגינם פנית למליאה וביקשת להקים ועדת איתור. יוצא איפוא שועדת האיתור הפכה ל'ציר עוקף ועדות מכרזים'. המכשיר את שפסלו חברי וועדת המכרזים שונה במובהק מדברי ההסבר שניתנו לחברי המליאה בעת שזו נתבקשה לאשר ועדת איתור מנימוקים של רצון לחופש פעולה וחיפוש אחר הטובים ביותר בשוק".

ועדת האיתור החליטה בסופו של דבר למנות את נסטלבאום בלבד, ולא הציגה שמות חלופיים להחלטת המליאה. "הועדה הצביעה ולא מצאה אף מעומד הראוי להיות כשיר ראשון, בניגוד גמור למהותה של ועדת איתור שצריכה להצביע על מספר ראויים בפני הגוף המחליט, במקרה זה המליאה", כתב בורובוסקי והוסי, כי "הועדה פסלה את כישירותם של המעומדים הנוספים בניגוד גמור למלל שהביעו כל חברי הועדה. כלומר כאשר נדרש כל אחד לדרג את מעומדיו איש לא טען שהוצגו מעומדים בלתי כשרים, נהפוך הוא חלק מהמעומדים זכו להערכה בגין כישוריהם ואחרים בשל ניסיונם והכשרתם".

בין המועמדים החיצוניים נמנה גם שלמה רז, לשעבר כתב בכיר בערוץ 1 וכיום דובר משרד מבקר המדינה, שזכה לאישורו המיוחד של המבקר להתמודד על התפקיד. בורובסקי רומז על מינוי זה וכותב כי "הוועדה כאשר פסלה מעומדים אחרים התעלמה מהמלצות של טובים. כך לדוגמה הציע מבקר המדינה להופיע בפני הועדה על פי דבריך וכל אלה לא נלקחו בחשבון לטובת המעומדים".

בעקבות כך, דורש בורובסקי לקיים דיון בחוף במליאה במטרה לבטל את ועדת האיתור, בין השאר "בשל הפסילה הגורפת של כל המעומדים האחרים לבקשת המנכ"ל, דבר שיוצר הרושם כי ועדת האיתור לא שמעה את המעומדים בלב פתוח ובנפש חפצה וגל השמועות המוקדמות על תוצאה צפויה לא היה בבחינת נבואה שמגשימה את עצמה אלא עובדה כואבת לצערי". בנוגע לוועדת המומחים מציג בורובסקי כי היא תגדל לחמישה ותכלול את נציגי אגודות העיתונאים.

במכתב תשובה ששיגר לבורובסקי היו"ר גילת הוא טען כי לא הופעל לחץ על המועמדים, ומועמד שהסיר את מועמדתו עשה זאת מיזמתו. עוד טען גילת כי הוועדה קיימה דיון מקיף, בן שעה וחצי, בנוגע לתלונות בנציבות שירות המדינה.

"דומני שאין איש שפעל יותר ממני לאיתור מועמדים", כתב גילת. "בחודשים האחרונים השקעתי זמן רב בניסיונות לאתר מועמדים. לפחות שני מועמדים פוטנציאליים הסכימו וראיתי בהם מועמדים רציניים ומובילים, אך לצערי אחד מהם התמנה בינתיים לתפקיד בכיר והשני הודיע לי ביום כינוס ועדת האיתור כי החליט סופית שלא להגיש מועמדות". עוד ציין גילת כי מועמדים אחרים כלל לא הסכימו מלכתחילה לגשת לוועדת האיתור.

בנוגע לטענת בורובסקי כי לא נבחר מועמד כשיר כחלופה למינויו של נסטלבאום כתב גילת כי "מעולם בכל הליכי המכרזים שאנו מקיימים כשנה וחצי לא נבחר כשיר ראשון, וברוב קולות החליטה הוועדה שלא לחרוג גם הפעם ממדיניות זו". גילת מסביר את מינויו של נסטלבאום בכך שהוועדה העדיפה למנות "איש ניהול על פני איש תוכן", ובפני הוועדה לא הופיע מועמד אחר שעונה לפרופיל הזה.

גילת דוחה את בקשתו לכנס ועדת מומחים שתבחר מועמדים מחוץ לרשות. "ערב התנעת הרפורמה ברשות המועמד צריך להיות מתוך הרשות, והיכולת שלו לנהל את עובדי הרשות צריכה להיות המרכיב הדומיננטי בבחירה", הוא הסביר את ההחלטה למנות את נסטלבאום, שהוגדר כ"מתאים ביותר מבחינה מקצועית", לפי גילת.

בנוגע לתלונות בנציבות שירות המדינה כתב גילת כי הנציבות הבטיחה כי תזרז את ההליך, ורק לאחר מכן הנושא ייבדק. בכל מקרה, מליאת רשות השידור אמורה להתכנס היום (שני), ועדיין לא הוחלט אם תדון בנושא.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#