ארגוני היוצרים עתרו לבג"צ נגד ההקלות לערוץ 2: "הליך פסול"

"הליך חקיקה פסול וחסר תקדים בתולדות מדינת ישראל", כתבו ארגוני היוצרים בעתירה לבג"צ כנגד ההקלות להן זכו זכייניות ערוץ 2 בהליך החקיקה שנועד במקור לאפשר את הארכת הזיכיון לערוץ 10

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי טוקר

ארגוני היוצרים עתרו היום לבג"צ נגד ההקלות להן זכו זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, במסגרת הליך החקיקה בכנסת בסוף 2012, שנועד במקור לאפשר את הארכת הזיכיון לערוץ 10. בעתירה טוענים ארגוני היוצרים כי מדובר ב"הליך חקיקה פסול וחסר תקדים בתולדות מדינת ישראל".

לקראת סוף 2012, שבועות ספורים לפני הבחירות, קיימה הכנסת יום דיונים מיוחד שבו אושר בקריאה ראשונה, שנייה ושלישית החוק להצלת ערוץ 10, שהתבסס על המתווה שגובש בוועדה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר.

כחלק מההסכם, זכייניות ערוץ 2 דרשו הקלות - וקיבלו: לזכייניות התאפשר לדחות ולפרוס מחויבויות תוכן למשך שש שנים ממועד קבלת רישיון שידור (כלומר, יתכן שעד 2023). הדחייה כוללת שני מרכיבים: חובות תוכן שהזכייניות צברו עד אותו מועד, ו-27% מהיקף מחויבויות התוכן העתידיות של הזכייניות ב-2015-2013.

את העתירה הגישו עורכי הדין יהושע רזניק וינון סרטל נגד הכנסת, הממשלה, שר התקשורת, הרשות השנייה, קשת ורשת. את העתירה הגישו איגוד התסריטאים, פורום היוצרים הדוקומנטריים, איגוד במאי הקולנוע והטלוויזיה, איגוד המפיקים ואיגוד השחקנים שח"ם.

לפי העתירה, רשת סוחבת חובות תוכן בסך של 57 מיליון שקל, ואילו לקשת חובות בהיקף של כ-130 מיליון שקל. דחיית חובות התוכן העתידיים של הזכייניות מוערכת בעתירה ב-130 מיליון שקל.

מנכ"ל רשת אבי צבי (מימין) ומנכ"ל קשת אבי נירצילום: אנצ'ו גוש

"מהלך החקיקה המהיר והפגום נועד לאפשר את המשך שידורי ישראל 10.... לזכיין זה לא היו חובות תוכן, שכן עמד במחויבויות אלה עד מועד התיקון", נכתב בעתירה. "...על פלטפורמה רעועה זו, 'התיישבו' זכייניות הערוץ השני על מנת לקבל הטבות והקלות בהיקפים של מאות מיליוני שקל (העולים בהרבה על חובות הזכיין בערוץ השלישי) ולהביא לדחייתן, ולמעשה ביטולן, של חובות תוכן".

לפי העתירה, היה זה "הליך חקיקה פסול וחסר תקדים בתולדות מדינת ישראל. הליך, שפגמיו יורדים לשורשו של הליך החקיקה, עד כי ניתן לומר ללא סייג, כי מקומם של הסעיפים לא יכירנו בספר החוקים של מדינה דמוקרטית".

לטענת העותרים, הצעת החוק אשר אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה, בממשלה ובהמשך בכנסת בקריאה ראשונה, לא כללה את התיקון לגבי זכייניות ערוץ 2, ואפילו "כללה הוראה הפוכה לגמרי: כל עוד הזיכיונות בעינם, יעמדו גם חובות המימון והרכישה של ההפקות בעינן". בעתירה נטען כי מכיוון שלא הופיעו הסעיפים הרלוונטיים, הרי שלא היה ראוי לתת פטור מחבות הנחה להצעת החוק - ואי אפשר היה להעבירו ביום אחד, וגם לא לקיים דיון בעניין בוועדת הכלכלה.

"מאחר ונושא זה הקשור בזכייניות הערוץ השני, לא עבר כלל בצינורות החקיקה המקובלים, כלל לא ברור כיצד הגיע לפתחה של ועדת הכלכלה ומשם למליאת הכנסת לקריאה שניה ושלישית", נטען בעתירה. "הנתון היחיד הידוע לנו הינו כי הצעת החוק הגיעה לוועדת הכלכלה בסמוך לכינוסה בשעה 16:30. מי דן בה קודם לכן, כיצד התגבשה לכלל תיקון להצעת החוק המקורית אין בכוחנו לדעת או להבין. האם נדונה הצעה זו במשרד התקשורת קודם הגעתה לוועדת הכלכלה? האם היה זה במשרד ראש הממשלה? או שמא התגבשה בכלל במזנון הכנסת".

בעתירה נטען גם כי זכייניות ערוץ 2 הפעילו לחץ פסול על הפוליטיקאים להעביר את הצעת החוק. באותו זמן הודיעו זכייניות ערוץ 2 על קיצוץ משמעותי בתקציב חדשות 2, ודירקטוריון חדשות 2 קיבל החלטה להוריד מהאוויר תוכניות ולקצר את מהדורת החדשות המרכזית. בשקופית ששודרה אז, והוסרה לאחר מכן על ידי הרשות השנייה, נכתב כי הקיצוצים בוצעו בעקבות מדיניות הממשלה.

"זכייני הערוץ השני לא חסכו מאמצים במטרה להשפיע על חברי הכנסת", נכתב בעתירה. "למאמצים אלה אף נרתם מנכ"ל חברת החדשות, מר אבי וייס. למנכ"ל חברת חדשות, וכל שכן חברת החדשות בעלת אחוזי הצפייה הגבוהים ביותר במדינה, יש השפעה אדירה על כוחם של חברי הכנסת להגיע אל ציבור הבוחרים בימים האחרונים שנותרו עד הבחירות לכנסת. על כן, בעצם נוכחותו בוועדת הכלכלה וניסיונו להשפיע על חברי הכנסת לתמוך ולקדם את תיקון החקיקה המטיב עם הזכייניות קיים טעם רב לפגם. חברת החדשות אמורה לשמש ככלב השמירה על תקינות ההליך החקיקתי. במקרה זה 'כלב השמירה' הגיע לוועדת הכלכלה בדמותו של 'כלב תקיפה'".

עוד נטען בעתירה כי לא מדובר בדחיית חובות, אלא במחיקתם. "בעל זיכיון יוכל להמשיך ולשדר באמצעות זיכיון עד לסוף שנת 2017 ויתחיל לשדר באמצעות רישיון בפתח שנת 2018. בנסיבות אלה, יוכל לפרוש את חובות התוכן, הערובה היחידה לאיכות שידוריו, אותן הוא צובר משנת 2006 עד לשנת 2024, מקץ ח"י שנים".

אבי וייס, מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker